Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Za mundurem klasy sznurem. MON otwiera klasy wojskowe

Stanisław Sowa
Stanisław Sowa
Uczniowie klas wojskowych w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Tomaszowie Mazowieckim blisko współpracują z 7. batalionem kawalerii powietrznej
Uczniowie klas wojskowych w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Tomaszowie Mazowieckim blisko współpracują z 7. batalionem kawalerii powietrznej Sławomir Miszczuk
MON wdraża od września pilotażowy program klas wojskowych w 50 szkołach w Polsce. W woj. łódzkim jest 30 szkół z klasami mundurowymi, jedna trzecia z nich ma profil wojskowy

Ujednolicone programy nauczania, ułatwiony dostęp absolwentów do uczelni wojskowych i armii w ogóle, docelowo przynajmniej jedna szkoła w każdym powiecie prowadząca klasy mundurowe, dofinansowanie takich klas z kasy Ministerstwa Obrony Narodowej - to niektóre założenia nowego programu klas mundurowych. Od września MON chce uruchomić pilotażowy program - na razie dla ok. 50 wybranych szkół z klasami mundurowymi. Szczegóły te zdradził na łamach „Rzeczpospolitej” wiceminister obrony Michał Dworczyk.

**

Szansa na pracę: klasy mundurowe, moda i obsługa lotnisk

**

W Wojewódzkim Sztabie Wojskowym w Łodzi brak szczegółowych informacji na temat programu. „Na obecnym etapie nie określono jeszcze, które klasy na terenie woj. łódzkiego włączone zostaną do programu pilotażowego” - informuje WSzW.

W woj. łódzkim wśród wyróżniających się szkół z klasami wojskowymi jest Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Tomaszowie, gdzie takie klasy działają od trzech lat.

- Kiedyś istniało tu Liceum Obronne. Razem z wicedyrektor Jolantą Nikodemską postanowiliśmy takie klasy reaktywować, ale już w oparciu o nowe zasady, żeby te klasy rzeczywiście coś znaczyły - mówi dyrektor szkoły Dariusz Kwiatkowski.

Szkoła podpisała porozumienia z Wojskową Akademią Techniczną, Akademią Sztuki Wojennej i Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu. Blisko współpracuje z 7. batalionem kawalerii powietrznej w Tomaszowie. Opiekunem klas wojskowych jest były rzecznik 25. Brygady Kawalerii Powietrznej, major rezerwy Sławomir Miszczuk.

Wojsko w modzie: szkoły otwierają więcej klas mundurowych

Klasy wojskowe kształcą informatyków i mechatroników, w uzgodnieniu z WAT, co ułatwi później absolwentom ZSP nr 1 start na tę uczelnię. Zajęcia stricte wojskowe to trzy godziny w tygodniu. To i tak sporo, bo wiceszef MON mówi o jednej lub dwóch godzinach, ale major Miszczuk najchętniej widziałby więcej niż trzy. Dba przy tym, aby korzyść odnieśli także uczniowie, którzy nie wybiorą później kariery wojskowej. Stąd w programie pięć godzin nauki ratownictwa medycznego. Takie zajęcia, jak też inne stricte wojskowe, prowadzą żołnierze z tomaszowskiej kawalerii powietrznej.

Na koniec roku uczniowie klas wojskowych biorą udział w kilkudniowych zajęciach taktycznych w terenie, ucząc się m.in. składania i rozkładania broni oraz organizowania łączności.

W klasach wojskowych jest od 35 do 38 uczniów, w tym 6 - 8 dziewcząt. Dostać się do takiej klasy to spore osiągnięcie. W ZSP nr 1 o jedno miejsce w klasie wojskowej bije się 4 - 5 chętnych, więc selekcja jest ostra. Trzeba przejść dodatkową kwalifikację z wychowania fizycznego i odbyć rozmowę kwalifikacyjną.

Majorowi Miszczukowi marzą się zmiany w funkcjonowaniu klas wojskowych. Dwa roczniki z Tomaszowa otrzymały z MON gratis komplety umundurowania. Używanego, ale w na tyle dobrym stanie, aby się godnie prezentować. Takie możliwości się już skończyły. Teraz za umundurowanie muszą płacić rodzice i uczniowie, a jest to wydatek ok. 900 zł na ucznia.

Szkoła mundurowa przy Piotrkowskiej rekrutowała uczniów [ZDJĘCIA]

Jeśli MON zacznie finansować klasy mundurowe, tak jak zapowiedział wiceminister Dworczyk, uczniom będzie łatwiej. Nie mniej wyczekiwane są zmiany prawne, który pozwoliłby jednostkom wojskowym na bezpłatne udostępnianie uczniom klas mundurowych amunicji ćwiczebnej oraz obiektów do szkolenia.

Klasy mundurowe
W klasach mundurowych w całej Polsce uczy się ok. 50 tys. uczniów. W woj. łódzkim, według danych Kuratorium Oświaty, jest 30 szkół prowadzących klasy mundurowe, do których uczęszcza co najmniej 1.800 uczniów. Co najmniej, bo dla kilku szkół brak danych o liczbie uczniów. Pod pojęciem klas mundurowych kryją się jednak nie tylko klasy o profilu wojskowym, ale także policyjne i strażackie. Tych wojskowych jest najmniej. W woj. łódzkim klas mundurowych jest blisko 90, z czego jedna trzecia to wojskowe. Na ok. 1.800 uczniów, ponad 800 uczy się w klasach o profilu wojskowym. Najwięcej szkół prowadzących klasy mundurowe (po cztery) jest w Łodzi i pow. radomszczańskim. W pięciu powiatach (wieruszowskim, wieluńskim, pajęczańskim i łódzkim wschodnim) nie ma takich szkół w ogóle.

ZOBACZ CO BYŁO NA EGZAMINACH:
MATURA USTNA POLSKI 2015: Pytania na maturze ustnej z polskiego 23 maja 2015 [PYTANIA]

**

MATURA 2016 ANGIELSKI - poziom podstawowy i rozszerzony [ODPOWIEDZI, ARKUSZE, PYTANIA, TRANSKRYPCJE]

**

MATURA 2016 MATEMATYKA: poziom podstawowy [matematyka ODPOWIEDZI, ZADANIA, ARKUSZE CKE, ROZWIĄZANIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Za mundurem klasy sznurem. MON otwiera klasy wojskowe - Dziennik Łódzki

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki