Zamach w Sankt Petersburgu. Zginęło co najmniej 14 osób...

  Zamach w Sankt Petersburgu. Zginęło co najmniej 14 osób [ZDJĘCIA] [VIDEO]

  Kazimierz Sikorski AIP

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Zamach w Sankt Petersburgu. Zginęło co najmniej 14 osób [ZDJĘCIA] [VIDEO]
  1/6
  przejdź do galerii

  ©imago/Xinhua/EAST NEWS

  Czternaście osób zginęło, a 45 zostało rannych w wybuchu, do którego doszło w pociągu metra w St Petersburgu. Eksplozja nastąpiła pomiędzy stacjami Siennaja Płoszczadź a Technologiczeskij Institut. Metro zostało natychmiast zamknięte, a na miejsce przybyły oddziały policji raz agenci Federalnej Służy Bezpieczeństwa. Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew określił tragedię aktem terroru.

  RUPTLY/Associated Press/STORYFULx-news


  Świadkowie opowiadali o zadymionych korytarzach metra i panice, jaka powstała tuż po wybuchu, do którego doszło około godziny 14.30 (12.30 czasu polskiego). Co najmniej 14 osób zginęło, a 45 zostało rannych.
  Obie stacje, pomiędzy którymi wybuchł prowizoryczny ładunek wybuchowy znajdują się w centrum miasta. - Wszystkie ewentualności, włącznie z terrorystycznym zamachem są brane pod uwagę przez śledczych - powiedział już kilkadziesiąt minut po poniedziałkowych eksplozjach na dwóch stacjach metra w Petersburgu Władimir Putin, który kilka godzin wcześniej spotkał się w tym mieście z prezydentem Białorusi Aleksandrem Łukaszenką.

  Kilkadziesiąt minut później na Facebooku prezydent Dmitrij Miedwiediew poinformował, że był to akt terroru. Początkowo media podawały, że prezydent Rosji miał podróżować podziemną kolejką tego dnia, jednak później zdementowano te informacje. Wiktor Ozierow, szef komisji do spraw obrony i bezpieczeństwa Rady Federacji, cytowany przez agencję Interfax oświadczył, iż eksplozje z uwagi na obecność w mieście prezydenta nie były przypadkiem.

  - Poszkodowanym w akcie terroru w petersburskim metrze niezbędnej pomocy udzielały ministerstwa zdrowia i sytuacji nadzwyczajnych. Ambulanse natychmiast odwiozły rannych do szpitali. Jak poinformowała media prowadząca śledztwo w sprawie wybuchu Swietłana Petrienko decyzja motorniczego, by po eksplozji kontynuować jazdę do najbliższej stacji pomogła zmniejszyć rozmiary tragedii. Dzięki temu dostęp służb medycznych do osób rannych był szybszy.

  "Moje najszczersze kondolencje rodzinom i przyjaciołom ofiar wybuchu. To wspólny ból" - napisał rosyjski premier Dmitrij Miedwiediew w mediach społecznościowych, potwierdzając jako pierwszy informacje o ataku terrorystycznym.

  Prezydent Putin miał stwierdzić, że również inne motywy eksplozji są brane pod uwagę. Jednak znalezienie na kolejnej stacji - Płoszczadź Wosstanija - kolejnego ładunku wybuchowego, który nie eksplodował, sugeruje, że był to zaplanowany zamach terrorystyczny. Według miejscowego portalu Fontanka.ru, ładunek wybuchowy, który na szczęście nie eksplodował, zneutralizowali saperzy.

  Wybuch, jak potwierdzili śledczy, nastąpił na stacji metra Siennaja Płoszczad, która położona jest na głębokości 55 metrów. W domowej roboty bombie użyto m.in. gwoździ, by ofiar było jak najwięcej. Wspomniana stacja jest największym węzłem przesiadkowym w metrze, w którym łączą się trzy stacje podziemnej kolei.

  Zdaniem śledczych nie było samobójczego zamachowca, ładunek wybuchowy pozostawił ktoś w wagonie przed odjazdem ze stacji Siennaja Płoszczad - informowała agencja Interfax. Jak sugerują eksperci, rodzaj ładunku jest charakterystyczny dla tych używanych przez bojowników ISIS.

  Od momentu wybuchu trwała obława na potencjalnych zamachowców. Władze wydały już nakazy rewizji dwóch mieszkań, a media publikują zdjęcie podejrzanego - jest to ubrany na czarno mężczyzna w średnim wieku, należący do społeczności muzułmańskiej. Jak podaje BBC, doświadczeni śledczy ze służb specjalnych biorą pod uwagę dwie wersje ataku - jedna sugeruje, że sprawcami mogli być terroryści z tzw. Państwa Islamskiego, druga, że może chodzić o atak zamachowców z Czeczenii. Według BBC, badane w laboratorium są zarówno ładunki wybuchowe z metra, śledczy analizują również nagrania z kamer w metrze.

  Po tej eksplozji natychmiast unieruchomiono całą sieć petersburskiego metra. Jednocześnie na polecenie władz nakazano wprowadzić dodatkowe środki bezpieczeństwa w moskiewskim metrze. Gubernator Petersburga Georgij Połtawczenko oświadczył: "Dziś nasze miasto doznało straszliwej tragedii. W wyniku eksplozji zginęło 10 osób, kilkadziesiąt zostało rannych". Wyraził on kondolencje rodzinom ofiar tragedii.

  Petersburskie metro zajmuje 19. pozycję na liście z najbardziej obciążonych kolejek podziemnych na świecie - ocenia BBC. Każdego dnia korzystają z niego dwa miliony pasażerów. Od dawna uchodziło za bardzo bezpieczne.

  W roku 2009 doszło do wybuchu bomby w szybkim pociągu kursującym między Moskwą a St Petersburgiem. Zginęło wtedy 27 osób, a ponad 130 zostało rannych. Jakiś czas potem do zamachu przyznała się jedna z radykalnych grup islamskich, która działała na terenie Rosj

  Czytaj także

   Komentarze (10)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Robota czerwonej wszy Putina

   UN (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

   ...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   W Polsce lecxymy wsystkich i terrorystow z czeczenii

   B (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   I muzulmanow i bidnych azjatow hsndlsrzy co sprytnie omijsja rafy urzedow slsrbowych ns koncu som polacy aha a przrd nimi jeszcze nssze rodzime oblesne bedomne a ns koncu ty frajerze. O bulisz za...rozwiń całość

   I muzulmanow i bidnych azjatow hsndlsrzy co sprytnie omijsja rafy urzedow slsrbowych ns koncu som polacy aha a przrd nimi jeszcze nssze rodzime oblesne bedomne a ns koncu ty frajerze. O bulisz za wsxystkozwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Che, che.

   czytelnik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   Pewnie zaraz polaczki pierwsi wysuną się z wszelką pomocą w leczeniu poranionych w polskich szpitalach oczywiście za darmo, bo nie inaczej.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Coz za komentarze

   B (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   Dostajcie kase za to plucie Polakom w twarz ?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   straszne

   do gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   Zapomniałeś dodać ze w Toruniu rządzi baran Marszalek Całbecki z PO .

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zamach

   Czarodziej (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

   Coś mi się wydaje ze to robota Putina i jego siepaczy z KGB !! Są zdolni do wszystkiego ! A winnego tak znajdą ?????

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Panie Lechu Kaczynski

   Ty powiedziałeś (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 7

   Tupolewa waszego wam daje, Tupolewem moim wam błogosłąwie
   Prosimy Cie nie zważaj na grzechy swojej sekty smolenskiej ale przylec do nas na brzozie i umacniaj nas w Twojej chwale.....

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gloria gloria

   Gloryja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 7

   In Excelsis Kaczynski......Gdy sie Tupolew rodzi, cała moc truchleje....aniołowie sie raduja, Kaczynskiego molestują... Gloryja gloryja In Excelisis Macior......

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   to pewnie

   byl PISowski odwet za Smolensk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 9

   Macierewicz wysłał swego kochanka Misiewicza jako zamachowce- samobojce....W magrode dostanie w niebie Popiełuszkę do jebania.....caly to PISlam ... amen....

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   straszne

   terror jest wszedzie (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 8

   nie ma juz chyba spokojnych miejsc na tym Swiecie......u nas PIS, tam ci jebani Czeczeni, w USA wariat Trump....

   Polecamy

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem