Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiana ordynacji wyborczej. W Łodzi i regionie szukają następców

Marcin Darda
Marcin Darda
Póki co najczęściej wymienianym politykiem z zaplecza prezydent Łodzi jest Paweł Bliźniuk.
Póki co najczęściej wymienianym politykiem z zaplecza prezydent Łodzi jest Paweł Bliźniuk. Krzysztof Szymczak
Zapowiedź zmiany ordynacji przez PiS wywiera presję wśród wójtów, burmistrzów i prezydentów. Pojawia się coraz więcej informacji na temat tego, kto kogo namaści i wypromuje na swego następcę

Zapowiadana przez prezesa PiS dwukadencyjność na stanowiskach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast nie stała się jeszcze faktem, ale że miała by być liczona wstecz, już wymusza dyskusje. Póki co nieformalne, ale w miastach i gminach Łódzkiego mówi się coraz częściej o tym, kogo rządzący obecnie wójtowie, burmistrzowi i prezydenci namaszczą na swych następców, gdy nie będą mogli wystartować w kolejnych wyborach.

O „namaszczaniu i promowaniu” następców, by „zachować kontynuację” mówiła już przed tygodniem prezydent Łodzi Hanna Zdanowska (PO). Pytana przez o nas o potencjalnych następców, stwierdziła, że ma kilku kandydatów, ale żadnych nazwisk nie zdradziła, bo póki co żadne zmiany w ordynacji nie nastąpiły.

Wybory prezydent Łodzi 2018 nie dla Hanny Zdanowskiej?

W Łodzi na giełdzie pojawiły się dwa nazwiska związane ze Zdanowską , ale nie ma pewności, czy nie były tylko balonem próbnym do przetestowania opinii publicznej. Na początku mówiono o wiceprezydencie Wojciechu Rosickim, ale to nazwisko z obiegu wypadło, potem o Pawle Bliźniuku, łódzkim radnym i szefie PO w regionie. Nazwisko Bliźniuka pada najczęściej, aczkolwiek są też teorie, że prezydent poszuka kogoś starszego i bardziej doświadczonego.

Z kolei w Konstantynowie Łódzkim przy zmianie ordynacji nie mógłby wystartować Henryk Brzyszcz, który rządzi od 2002 r. Najczęściej pojawiające się nazwisko ewentualnego sukcesora należy do Marcina Młynarczyka, radnego oraz dyrektora kancelarii marszałka województwa Witolda Stępnia.

W sąsiednim Aleksandrowie Łódzkim, gdzie z powodzeniem od czterech kadencji rządzi Jacek Lipiński, mówi się o starcie byłej wiceburmistrz, a obecnie posłanki PO, Agnieszki Hanajczyk. Tyle, że nie z namaszczenia burmistrza, bo ten - wedle naszych informacji - myśli raczej o Iwonie Dąbek, sekretarz Aleksandrowa.

Kto wie, być może wójt Ruśca w wyborach wystawi swojego brata...

Zmiana ordynacji nie pozwoliłaby wystartować po piątą kadencję z rzędu bezpartyjnemu prezydentowi Kutna, Zbigniewowi Burzyńskiemu. Nieoficjalnie mówi się, że w wyborach mógłby wystartować któryś z obecnych wiceprezydentów: Zbigniew Wdowiak albo Jacek Boczkaja. Prezydent Kutna póki co nie potwierdza tego. - Obecnie żadne zmiany nie zostały jeszcze wprowadzone, więc na dobrą sprawę nie ma tematu - ucina spekulacje Zbigniew Burzyński.

Z kolei w Piotrkowie Tryb. w kontekście przejęcia sukcesji po rządzącym dziś trzecią kadencję Krzysztofie Chojniaku najczęściej pojawia się nazwisko jego pierwszego zastępcy - Andrzeja Kacperka z Moszczenicy, byłego policjanta i byłego komendanta Straży Miejskiej, z wykształcenia prawnika.

Sporo informacji dociera także z miast zarządzanych przez burmistrzów z PiS, którzy rządzą drugą kadencję. W przypadku Brzezin i burmistrza Marcina Pluty potencjalnym następcą miałby być Roman Sasin, wicestarosta i zaufany burmistrza.

W Ozorkowie, gdzie niemożliwy byłby start burmistrza Jacka Sochy, krążą trzy scenariusze: start wiceszefa Rady Miejskiej Dariusza Plaskoty z PiS, bądź poparcie innego, szefa Rady Miejskiej, bezpartyjnego Romana Kłopockiego. Trzeci ewentualny scenariusz to start Dominika Gabrysiaka, radnego PiS powiatu zgierskiego i asystenta burmistrza Sochy, tyle, że to wariant dziś wymieniany najrzadziej.

Prezydent Zdanowska chce szerokiej koalicji wyborczej w Łodzi. „Włącznie z SLD”

Łaskiem trzecią kadencję rządzi Gabriel Szkudlarek (Bezpartyjne Porozumienie Samorządowe). Szef BPS i jednocześnie przewodniczący Rady Miejskiej Robert Bartosik na razie nie chce powiedzieć, kto będzie ewentualnym kandydatem na następcę Szkudlarka.

- Trudno mi, osobie związanej z urzędującym burmistrzem, mówić o jakimś kandydacie na przyszłość. Póki co nie ma nowej wersji ustawy i być może znów naszym kandydatem będzie Gabriel Szkudlarek. A jeśli przepisy się zmienią? No cóż, pewną wizję przyszłości mamy, słuchamy mieszkańców, ale na razie to tylko dywagacje - zaznacza Robert Bartosik.

Urszula Świerczyńska, która musiałaby pożegnać z fotelem burmistrza Zelowa w przypadku zmian ordynacji, namaści na swoją następczynię Agnieszkę First - wiceprezes ŁARR, szefową powiatowych struktur PSL i szefową Rady Gminy w Zelowie.

Prezydent Zdanowska i politycy o zmianach w ordynacji wyborc...

Rekomendować wyborcom swojego następcę chcę także wójt gminy Rusiec, Dariusz Woźniak. Nie zdradza, o kogo chodzi, na pewno będzie to któryś z działaczy jego ugrupowania - Jedności Wiejskiej i, jak zaznacza Woźniak, wcale nie jest powiedziane, że będzie to ktoś ze świecznika. Kto wie, może będzie to jego brat Sylwester, niegdyś pracownik urzędu gminy, później wójt sąsiedniej gminy Widawa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zmiana ordynacji wyborczej. W Łodzi i regionie szukają następców - Dziennik Łódzki

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki