MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Aktywiści miejscy z całego kraju apelują o solidarność miast

ab
Aktywiści miejscy z całego kraju apelują o solidarność miast
Aktywiści miejscy z całego kraju apelują o solidarność miast (archiwum)
W weekend w Poznaniu spotkali się miejscy aktywiści z miast z całej Polski dyskutowali o problemach polskich ośrodków miejskich. Na spotkaniu padły niezwykle ważne deklaracje odnośnie Łodzi.

W Ogólnopolskim Kongresie Ruchów Miejskich wzięło udział ponad 100 osób, reprezentujących 48 polskich miast. W spotkaniu uczestniczyli aktywiści z siedmiu łódzkich organizacji: Szacunek dla Łodzi, Fundacja Fenomen, Instytut Spraw Obywatelskich (INSPRO), Łodzianie Decydują, Stowarzyszenie Topografie, Łódzka Przestrzeń i Świetlica Krytyki Politycznej w Łodzi.

Najważniejszą zdobyczą spotkania było przyjęcie dziewięciu tez dotyczących miast polskich, które wcześniej wypracowały w trybie demokratycznym specjalne grupy robocze:

"1. Mieszkańcy mają niezbywalne prawo do miasta.
2. Budżet partycypacyjny to tworzenie przez mieszkańców całego budżetu miasta. To nie tylko procedury, ale szeroki ruch społeczny.
3. Zagwarantowanie sprawiedliwości społecznej i przeciwdziała nie ubóstwu i wykluczeniu jest obowiązkiem wspólnoty miejskiej.
4. Rewitalizacja historycznych obszarów podtrzymuje tożsamość miast i jest warunkiem ich rozwoju. Nie może ograniczać się do remontów, musi być zintegrowanym działaniem wypracowanym wraz z mieszkańcami.
5. Dość chaosu! Kultura przestrzeni zagwarantowana ładem prawnym pozwoli na podniesienie jakości życia w mieście.
6. Demokracja to nie tylko wybory. Mieszkańcy mają prawo do realnego, opartego na wzajemnym szacunku, udziału w podejmowaniu decyzji o mieście.
7. Miasta i obszary metropolitalne powinny być zarządzane zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju i przeciwdziałania procesom urbanizacji.
8. Lokalizowanie instytucji krajowych w różnych miastach sprzyja rozwojowi całego kraju.
9. Polskie miasta i obszary metropolitalne potrzebują wsparcia w integracji systemów transportu: kolejowego, drogowego, publicznego transportu zbiorowego, rowerowego i pieszego dla osiągnięcia celów Białej Księgi o transporcie i Karty Lipskiej".

Z inicjatywy stowarzyszenia Duopolis sformułowano i podpisano List Solidarności Miast z Łodzią. Pod apelem o solidarność z Łodzią podpisało się 70 osób z 16 miast. Mówi on o dwóch ważnych rzeczach:
- woli współpracy miast, zamiast promowanej dotąd konkurencji.
- wyrażenia solidarności i konieczności pomocy zewnętrznej dla Łodzi, która coraz częściej jest pomijana w planach i strategiach centralnych (ustawa metropolitarna, raport Polska 2030, być może nawet trasa Kolei Dużych Prędkości)

Poniżej publikujemy list wystosowany do władz:

"Szanowny Panie Prezydencie,
Szanowny Panie Premierze,
Szanowni Posłowie i Radni,
Szanowni Państwo,
w dniach 18-19 czerwca 2011 roku obradował w Poznaniu pierwszy w historii Ogólnopolski Kongres Ruchów Miejskich. Ponad sto osób z czterdziestu ośmiu miejskich organizacji obywatelskich z całego kraju dyskutowało o problemach polskich miast i strategiach ich rozwiązania. Jedną z istotnych inicjatyw Kongresu jest inicjatywa solidarności miast. Ciesząc się ogromnym potencjałem rozwojowym polskich miast, jednocześnie jesteśmy zaniepokojeni podsycaniem niekonstruktywnej konkurencji między miastami oraz pomijaniem w narodowych strategiach rozwoju miast, które ze względu na skalę występujących w nich problemów szczególnie wymagają wsparcia, również na poziomie państwowym. Jednym z takich miast jest Łódź, miasto o zupełnie wyjątkowym dla Polski dziedzictwie: architektonicznym, urbanistycznym oraz historyczno-społecznym. Niestety, dziedzictwo to ulega materialnemu rozpadowi a miasto gwałtownie się kurczy. Dlatego, niezależnie od partykularnych interesów naszych własnych miast, o które walczymy na co dzień, zwracamy się do Państwa z poniższym apelem, podpisanym uczestniczących w Kongresie aktywistów i aktywistki
z kilkunastu Polskich miast:
My, uczestnicy i uczestniczki Kongresu Ruchów Miejskich w Poznaniu, mieszkańcy i mieszkanki polskich miast deklarujemy międzymiejską solidarność. Nie zgadzamy się na podsycanie konkurencji między miastami. Mamy wspólne problemy i jesteśmy gotowi wypracowywać wspólne
rozwiązania. Zjawiskiem, które szczególnie nas niepokoi jest systematyczne pomijanie w strategiach na poziomie kraju jednego z największych polskich miast - Łodzi. Tak jak Karta Lipska czyni rewitalizację jednym z dwóch podstawowych postulatów, tak polityka miejska w Polsce powinna uwzględnić rewitalizację obszarów problemowych jako jedno z podstawowych zadań. Zmiana stosunku do problemów Łodzi może być punktem zwrotnym w myśleniu o polityce miejskiej w ogóle. W Łodzi ogniskują się negatywne konsekwencje zaniedbań epoki polskiej transformacji: bezrobocie,
rozpad tkanki miejskiej, enklawy ubóstwa, brak współpracy administracji miejskiej ze wspólnotami lokalnymi. Doceniając ogromny pozytywny potencjał rozwojowy polskich miast, jednocześnie domagamy się uwzględnienia w strategiach rozwoju kraju miast i obszarów wykluczonych. Chcemy polityki solidarności społecznej - wewnątrz i między miastami.
Z poważaniem,
Uczestnicy i uczestniczki Kongresu Ruchów Miejskich"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki