Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Alergia coraz mocniej daje się we znaki pacjentom. Wszechobecne pyłki to prawdziwa udręka dla alergików. Katar i kaszel to ich codzienność

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Alergia coraz mocniej daje się we znaki pacjentom. Wszechobecne pyłki to prawdziwa udręka dla alergików. Katar i kaszel to ich codzienność
Alergia coraz mocniej daje się we znaki pacjentom. Wszechobecne pyłki to prawdziwa udręka dla alergików. Katar i kaszel to ich codzienność Pixabay.com/ Pawel Relikowski/ Archiwum PPG
Początek wiosny, wyższe temperatury, kwitnące rośliny, wszechobecna zieleń - to piękny widok, jednak nie wszyscy mogą się tym cieszyć. Wraz z nadejściem wiosny powróciły zmartwienia alergików. Wszechobecne pyłki dają im się we znaki. W obliczu zmiany klimatycznej i zanieczyszczenia powietrza, pyłki w miastach zawierają więcej alergenów niż te w czystszym środowisku, przez co z roku na rok coraz więcej osób skarży się na objawy alergii. Lek. Joanna Morawiecka-Baranek tłumaczy, że ten rok jest dla alergików wyjątkowo ciężki.

Ten rok jest wyjątkowy

Lek. Joanna Morawiecka-Baranek, alergolog z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika w Krakowie tłumaczy: - Alergie u dzieci to problem bardzo popularny. Aktualnie mamy okres, który jest bardzo uciążliwy i niebezpieczny dla pacjentów, którzy są uczuleni na pyłki. W tym roku mamy do czynienia z wyjątkowym sezonem, ponieważ nawet pacjenci, którzy są leczeni i odczulani zgłaszają nasilenie objawów.

„Złoty czas” dla brzozy

Alergolog podkreśla, że aktualnie mamy do czynienia z tzw. „złotym czasem” dla brzozy.

- Gdy przychodzi chłodniejszy i deszczowy dzień, to dopiero wtedy osoby uczulone na pyłki mogą mówić o chwili wytchnienia. Generalnie ciepłe dni dla osób uczulonych na pyłki brzozy i całą gamę innych tzw. wczesnych drzew też mogą powodować reakcje krzyżowe. Jeżeli pacjent jest uczulony na drzewa to w większości sytuacji na wszystkie, dlatego szczyt objawów u tych osób to luty – marzec i tak jak teraz, kwiecień przy okazji pylenia brzozy – wyjaśnia lek. Joanna Morawiecka-Baranek.

Jakie objawy?

Do najczęstszych objawów alergicznych należy zapalenie spojówek, u niektórych pacjentów bardzo nieprzyjemne, z wydzieliną, z obrzękiem i świądem. Kolejnym objawem jest również katar - typowo alergiczny nazywany też siennym, czyli lejący się i wodnisty. U niektórych pacjentów nasilają się też objawy astmy oskrzelowej, czyli duszność i kaszel. Z kolei u dzieci nasilają się także infekcje w tym czasie.

- Moi pacjenci to w większości dzieci, którym ciężko jest się powstrzymywać przed drapaniem czy tarciem oczu, co niestety wszystko pogarsza – mówi alergolog.

Jak leczyć alergię?

- Leczenie zależy od tego, na ile alergenów jest się uczulonym. Jeżeli pacjent jest uczulony tylko i wyłącznie na brzozę, która teraz pyli to przyjmuje leki - najlepiej, żeby to było tydzień lub dwa przed szacowanym okresem pylenia. Jesteśmy to w stanie ocenić, ponieważ są specjalne aplikacje, w których możemy sobie to sprawdzić. Oczywiście widzimy to również po pogodzie - gdy jest ładnie i ciepło to zaczyna się pylenie. W takim wypadku mówimy o lekach przyjmowanych tuż przed lub w okresie pylenia i jest to tylko i wyłącznie leczenie objawowe. Są to leki doustne, przeciwhistaminowe, leki miejscowe: do oczu, do nosa. Jednak tak naprawdę jedynym przyczynowym i skutecznym leczeniem jest immunoterapia, czyli odczulanie. Dla nas jako alergologów jest to najlepszy sposób leczenia, ponieważ jest najbardziej skuteczny – wyjaśnia lek. Joanna Morawiecka-Baranek.

Bardzo ważna jest również profilaktyka. Gdy wychodzimy na zewnątrz, powinniśmy wyposażyć się w okulary i nakrycie głowy. Po powrocie do domu musimy zmyć wszystkie pyłki, a także unikać otwierania okien. Najlepiej w czasie wzmożonego pylenia drzew, korzystać z klimatyzacji, która powinna pomóc w minimalizacji ekspozycji na alergeny. Ważne jest również regularne pranie pościeli i ubrań. Dobrym rozwiązaniem może się również okazać stosowanie oczyszczaczy powietrza, a także regularne odkurzanie i mycie podłóg na mokro.

Problem może się pojawić po latach

Specjalistka mówi również, że alergia to nie jest jedynie problem, z którym się rodzimy.

- Alergia może się obudzić po latach. To nie jest tak, że potencjalnym alergikiem jest w przyszłości tylko osoba, która jako dziecko miała objawy alergii. Do moich kolegów, którzy zajmują się leczeniem dorosłych osób trafiają pacjenci w wieku 30, 40 a nawet 50 lat, którzy do tej pory nigdy nie mieli żadnych objawów - natomiast dopiero po wielu latach życia zaczęły się one pojawiać – podsumowuje lek. Joanna Morawiecka-Baranek.

Czy COVID-19 coś zmienił?

- Nie obserwuję takiej prawidłowości, by COVID-19 wpłynął na zwiększenie zachorowań na alergię. W naszej Poradni Alergologicznej przy ul. Strzeleckiej w Krakowie, w której przyjmujemy pacjentów - zawsze było ich bardzo dużo. Nie mamy tego odzwierciedlenia jak, np. w Podstawowej Opiece Zdrowotnej, gdzie są infekcje i nagle pojawia się ich nasilenie. U nas pacjentów jest bardzo dużo przez cały czas. Oczywiście trzeba przypomnieć, że COVID-19 pokrzyżował nam wiele planów, musieliśmy przecież zmieniać plany leczenia i odczulania czy też je przerywać ze względów epidemiologicznych, jednak szukając tutaj związków COVID-19 z alergiami - ja poprzez obserwację moich pacjentów nie mogę tego potwierdzić – dodaje lek. Joanna Morawiecka-Baranek.

Mrówką na kleszcze

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska