MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Animarkt Forum: Współczesna animacja jako sztuka, ale również biznes

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Czwarta edycja Animarkt Stop Motion Forum - jednego z najbardziej wyjątkowych wydarzeń odbywających się w Łodzi - rozpoczęła się we wtorek w siedzibie EC1 i potrwa do 12 października.

Animarkt Stop Motion Forum jest jedynym na świecie wydarzeniem branżowym poświęconym animacji stop motion i animacji lalkowej, które ma ambicje nie tylko artystyczne, ale i biznesowe. W tym roku w łódzkim przedsięwzięciu bierze udział ponad dwieście osób z różnych rejonów globu.

- Forum Animarkt to przede wszystkim okazja do spotkania ludzi zajmujących się animacją stop motion, nawiązania kontaktów, a także podjęcia współpracy, w tym biznesowej - wyjaśnia Paulina Zacharek, współwłaścicielka firmy Momakin, organizującej wydarzenie. - Zależy nam, by w tym procesie istotne miejsce zajmowała właśnie Łódź.

Tegoroczny Animarkt składa się z trzech części. Pierwsza z nich to Animarkt Pitching, do którego można było zgłaszać projekty, które są na etapie dewelopmentu (rozwoju), by następnie przedstawić je potencjalnym inwestorom. Komitet Selekcyjny wybrał 15 projektów, które zostaną zaprezentowane przed międzynarodowym jury 11 października. Pitching poprzedza dwudniowa sesja szkoleniowa poświęcona pracy nad prezentacją projektu i sztuce wystąpień publicznych. Najlepsze projekty zostaną nagrodzone - m.in. pozyskaniem do dyspozycji studia z wyposażeniem (CeTA we Wrocławiu) czy wkładem koprodukcyjnym francuskiego studia animacji Folimage.

Animarkt Masters to spotkania i warsztaty z praktykami animacji. Wśród ich bohaterów jest Barry JC Purves - twórca nominowany do Oscara i BAFTA, zajmujący się animacją poklatkową od 40 lat.

- Animacja to coś więcej niż twórczość, to wielka pasja - zapewnia reżyser. - Niezależnie od postępów technologii, najważniejsza w filmie animowanym pozostaje historia, którą chcemy opowiedzieć. To dzięki niej możemy inspirować dzieci, pokazywać im świat, wzbogacać ich życie. W Łodzi rozmawiamy o technologii, filmach dla dzieci i dorosłych, reklamowych i niezależnych, ale przede wszystkim poświęcamy się ideom, które chcemy przekazywać za pośrednictwem filmów.

Warsztaty i kursy mistrzowskie prowadzą też m.in. Juan Soto, animator z Hiszpanii, Malcolm Hadley, operator pracujący przy takich produkcjach jak „Wyspa psów” i „Frankenweenie”, Christine Polis, Angela Poschet. Nowością zaś jest Animarkt Bussiness, mający ułatwiać nawiązanie kontaktów i rozpoczęcie współpracy. Tu odbędą się m.in. konsultacje scenariuszowe z Carlosem Bleycherem, czy konsultacje animacji postaci z Timem Allenem.

- Poza tym co wieczór w klubie Pop’n’Art odbywają się projekcje filmowe, przygotowaliśmy panel dyskusyjny i inne wydarzenia - dodaje Agnieszka Kowalewska-Skowron, współwłaścicielka Momakin.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki