Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Apel do łódzkich radnych ws. EC1 w nowej wersji. Kto się pod nim podpisał?

Sławomir Sowa
"Nie możemy pozwolić, aby fatum dalej ciążyło nad rozwojem naszego miasta" - zaapelowało wczoraj do radnych 20 znanych łodzian
"Nie możemy pozwolić, aby fatum dalej ciążyło nad rozwojem naszego miasta" - zaapelowało wczoraj do radnych 20 znanych łodzian Grzegorz Gałasiński
Dwadzieścia osób podpisało apel do radnych Rady Miejskiej w Łodzi, aby zgodzili się na zapłacenie Markowi Żydowiczowi 4,8 mln złotych, by zrezygnował ze swoich roszczeń wobec rewitalizowanej przez miasto zabytkowej elektrowni EC1. Poniżej treść apelu, który został trochę zmieniony w stosunku do pierwotnej wersji.

Tekst apelu został złagodzony w stosunku do wersji z dnia poprzedniego na żądanie niektórych sygnatariuszy. Wypadły m.in. stwierdzenia oskarżające Żydowicza o "bezwzględne wykorzystywanie błędów urzędników miejskich", "szantaż", wyrządzenie Łodzi "ogromnych szkód wizerunkowych i finansowych". Zniknęła także część odwołująca się do radnych SLD i Klubu Łódź 2020, przypominając im, że w 2010 roku "nie ulegli szantażowi Marka Żydowicza".

PRZECZYTAJ PIERWSZĄ WERSJĘ: Apel do łódzkich radnych: Zapłaćcie Żydowiczowi i skończcie sprawę [LIST]

Pozostał natomiast fragment o niekorzystnej dla miasta i mieszkańców umowie zawartej za rządów Jerzego Kropiwnickiego, która "oddawała kontrolę nad tak kluczową inwestycją w prywatne ręce". Poniżej treść apelu ws. EC1.

"My Łodzianie, od lat działający na rzecz miasta, jego rozwoju i kultury apelujemy do radnych Rady Miejskiej w Łodzi o zakończenie współpracy miasta z Markiem Żydowiczem oraz związaną z nim Fundacją Sztuki Świata.

Rewitalizacja elektrowni EC1 to największa od lat inwestycja w łódzką kulturę. Chcemy, aby ta przestrzeń, odnawiana za publiczne środki, za podatki wszystkich mieszkańców, była przestrzenią publiczną możliwe jak najszerzej otwartą na inicjatywy mieszkańców. Umowa podpisana przez miasto z Fundacją Sztuki Świata za kadencji Jerzego Kropiwnickiego, okazała się dla miasta i dla wszystkich jego mieszkańców niekorzystna, oddając kontrolę nad tak kluczową instytucją w ręce prywatnego podmiotu. Dlatego mamy nadzieje i apelujemy, aby radni potrafili spojrzeć na sprawę ze strony strategicznego interesu miasta i jego mieszkańców, zgodzili się na podpisanie ugody.

Nie możemy pozwolić, aby fatum dalej ciążyło nad rozwojem naszego miasta. Grozę sytuacji potęgują analizy prawne wskazujące, że pomoc publiczna z Unii Europejskiej, z której współfinansowana jest rewitalizacja EC1, nie może zostać przekazana na rzecz instytucji prywatnej. Jeśli EC1 pozostanie współprowadzone przez Fundację Sztuki Świata najprawdopodobniej miasto będzie musiało zwrócić te środki.

Apelujemy, aby w tej sprawie, w fundamentalnym interesie miasta wzbić się ponad partyjne podziały i zagłosować za zawarciem ugody i pozbyciem się raz na zawsze tego problemu. Problemu, który uniemożliwia dziś harmonijny rozwój kultury w mieście oraz zagraża całemu projektowi budowy Nowego Centrum Łodzi.

Apel ten podpisują ludzie różnych środowisk, którzy często na co dzień pozostają ze sobą w sporze i polemikach. Ale wierzymy, że sprawach najważniejszych, oczywistego interesu mieszkańców, warto działać razem, o co i Was gorąco prosimy".

Pod apelem podpisali się: Włodzimierz Adamiak - Fundacja Ulicy Piotrkowskiej, Tomasz Bęben - dyrektor Filharmonii Łódzkiej, Jacek Bieleński – artysta, Łukasz Biskupski – Stowarzyszenie Topografie, Krzysztof Candrowicz - Lodz Art Center, Fotofestiwal, Łódź Design, Hanna Gill - Piątek - Krytyka Polityczna, Jacek Grudzień - TVP Łódź, Marek Janiak - Architekt Miasta, Leszek Jażdżewski – Liberté!, Paweł Justyna – Stowarzyszenie Fabrykancka, Michał Kędzierski - Pociąg do Łodzi, Jacek Kłak - Fashion Week, Błażej Lenkowski – Fundacja Industrial (Liberté!, 6. Dzielnica, 4liberty.eu), Marcin Małecki – 6. Dzielnica, Jacek Michalak – Atlas Sztuki, Wojciech Nowicki – dyrektor Teatr Jaracza i Teatr Wielki, Jarosław Ogrodowski – Stowarzyszenie Fabrykancka, Marcin Polak - artysta, twórca plebiscytu Punkt dla Łodzi, Adam Radoń – Festiwal Komiksu, Jarosław Suchan - dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi, Artur Urbański – Bajkonur.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki