Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Arboretum w Rogowie. Jakie niezwykłe rośliny w nim rosną? Świerk wężowy, klon diabelski, palce umarlaka

Magdalena Rubaszewska
Magdalena Rubaszewska
Wideo
od 16 lat
Jesienią przyjeżdża się do arboretum w Rogowie, by spacerować po dywanie z czerwonych liści opadłych z klonów palmowych. Zimą oprócz bajkowych krajobrazów można zobaczyć kwitnącego różanecznika dahurskiego, którego fioletowe kwiaty wychylają się spod śniegu. A gdy śnieg nadal przykrywa drzewa i krzewy, drobnymi, żółtymi kwiatami obsypują się oczary omszone.

Więcej tutaj:

Klony palmowe stanowią o tej porze roku największą atrakcję.

Jesień w arboretum w Rogowie. Przebarwiają się liście drzew ...

Arboretum w Rogowie. Wiosną "rządzą" różaneczniki

Wiosna należy do magnolii, azalii i różaneczników.
- Mamy jedną magnolię wielkolistną dorastająca od 10 do 20 metrów. Zakwita późną wiosną, w czerwcu. Ale na kwiaty trzeba poczekać jeszcze 10 lat. Jest jednak atrakcyjna nie tylko z kwiatów o średnicy 30 centymetrów, ale i z liści - mówi Zofia Piecko, kierownik arboretum.
Nic straconego, ponieważ w rogowskim arboretum rośnie i bujnie zakwita wiele innych gatunków tych roślin. Do najbardziej znanych w ogrodzie należą magnolie szerokolistne pochodzące z Japonii oraz parasolowate z Ameryki Północnej.
Arboretum warszawskiej Szkoły Wyższej Gospodarstwa Wiejskiego w Rogowie to jedno z najciekawszych tego typu terenów zielonych w Polsce. Kolekcja liczy 3,5 tys. gatunków i odmian drzew, krzewów, bylin.
W kolekcji klonów o statusie narodowej i największej w środkowej Europie, na którą składa się ponad 180 gatunków i rodzajów, wyróżniają się klony strzępiastokore. To najstarsze, prawie 50-letnie rośliny w Polsce, a naturalnie występujące w Chinach. Warto także zwrócić uwagę na klon diabelski. Swą nazwę wziął od owoców klonu, gdzie u ich nasady, pomiędzy skrzydełkami widoczne są dwa "rogi", będące pozostałością znamion słupków.

Galeria

W rogowskim arboretum rosną rośliny olbrzymie, stare i niesamowite

Dzieci przyjeżdżające do arboretum bardzo lubią miejsce, w którym rośnie świerk pospolity odmiany virgata. Olbrzymie drzewo ze zwisającymi pędami przypomina stwora nie z tego świata albo roślinę z bajkowej krainy. Właśnie z racji długich wiszących pędów nazywa się go także wężowym. Jak roślina nie z tego świata wygląda także kokornak wielkolistny, pnącze, o tej porze o żółtych liściach. Wspina się po sośnie, oplótł ją tak, że w przyszłości zapewne ją zadusi. Duże wrażenie wywierają także wielkie tuje z Ameryki, czyli żywotniki olbrzymie dorastające do 80 metrów i średnicy pnia 6 metrów.
W kolekcji roślin znalazły się także te o mało ozdobnych kwiatach. Np. zielone kwiaty palecznika chińskiego na dodatek niewidoczne wśród liści. A owoce w formie fioletowych strąków są zwane palcami umarlaka albo kocią kupą. Także trzmielina ma mało dekoracyjne kwiaty, a atrakcyjne, czerwone owoce.
Od późnej jesieni i zimą ogród można zwiedzać tylko w dni powszednie w godzinach 7 - 15.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Arboretum w Rogowie. Jakie niezwykłe rośliny w nim rosną? Świerk wężowy, klon diabelski, palce umarlaka - Express Ilustrowany

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki