Menu Region

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu domu i mieszkania? [PORADNIK]

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu domu i mieszkania? [PORADNIK]

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Dziennik Łódzki

Wiktor Sawiuk

2Komentarze Prześlij Drukuj
Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu domu i mieszkania? [PORADNIK] Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu domu i mieszkania? [PORADNIK]

Najczęściej pomieszczenia ogrzewane są grzejnikami (© 123RF)

Technologii sprawia, że wnętrza naszych domów i mieszkań są ogrzewane z dołu, od strony ścian, czasami nawet od góry, a ciepło ogrzewające pomieszczenia może pochodzić z różnych źródeł.
Najczęściej pomieszczenia ogrzewane są z boku grzejnikami. Znajdziemy je i w starych (ale zmodernizowanych) kamienicach, blokach z różnych epok, a także w nowoczesnym budownictwie wielorodzinnym. Także w większości domów jednorodzinnych.

Jak jest powód popularności tradycyjnego centralnego ogrzewania? Po prostu, to instalacja najprostsza i najtańsza w wykonaniu a ten argument liczy się najbardziej. Czy jednak równie niedroga w eksploatacji jak inne technologie i czy zdrowa dla domowników? Tu raczej trzeba odpowiedzieć: nie bardzo.

Choć konstruowane są coraz bardziej wydajne grzejniki a instalacje wyposaża się w termostaty, a nawet automaty termostatyczne, zasada działania kaloryfera i sposób ogrzewania powietrza jest wciąż taka sama. Specjaliści wyjaśniają: wędrujące od grzejnika ciepłe powietrze unosi do góry kurz wraz z alergenami a ogrzanie całego pomieszczenia wymaga dość wysokiej temperatury grzejnika. Nie trzeba zaś być specjalistą, by zauważyć że kaloryfery, zwłaszcza starego typu, piękne nie są i czasami mocno szpecą pomieszczenie, zwłaszcza tam, gdzie nie uda się ich schować.

Ciepło „od ścian" to jednak nie tylko tradycyjne grzejniki i panele. Można instalację grzejną schować pod tynkiem, co pozwala na większą jej powierzchnię. To zaś - na obniżenie temperatury samego czynnika grzejnego. W tradycyjnym wydaniu to rurki lub folie podobne do tych, jakie instaluje się w ogrzewaniu podłogowym, często zresztą oba sposoby są łączone.

W tej technologii też jednak „przyszło nowe". To chociażby ścienne ogrzewanie fazowe, o którym pisaliśmy dwa tygodnie temu. Przypomnijmy: w rurkach nie krąży ciepła woda a para z podgrzanej cieczy, która, skraplając się, oddaje ciepło ścianie.

Ciepło z dołu

Ogrzewanie podłogowe kojarzy się i z technologią bardziej skomplikowaną niż w przypadku tradycyjnego cetralnego ogrzewania, czyli kaloryferami, i z wysokim kosztami samej instalacji.
Zostało jeszcze 75% treści

Aby przeczytać cały artykuł - kliknij tutaj Mam już konto Piano

Pozostała część artykułu dostępna jest dla abonentów Piano.
Pełen dostęp do tego i 41 innych serwisów internetowych w pakiecie Piano już od
9,90zł tygodniowo.

Czym jest Piano?
Jak rozdzielane są pieniądze?

2

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Może inne źródła ogrzewania niż tradycyjne

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

 •

Warto poznać coś innego, albo zamontować kurtynę powietrzną to ciepło nie ucieka http://www.avi.net.pl/oferta/kurtyny-powietrzne-i-nagrzewnice-elektryczne-35

odpowiedzi (0)

skomentuj

Oszczędzanie ciepła

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

diff (gość)  •

Polecam przeczytać artykuł o oszczędzaniu ciepła w domu, mieszkaniu. Parę prostych sposobów zmniejszy Twoje rachunki
http://toniepotrzebne.pl/domowe/jak-oszczedzac-energie-cieplna-czesc-2/

odpowiedzi (0)

skomentuj