Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakończenie roku szkolnego. Szkoły szantażują świadectwami? Rodzice oburzeni

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Zbulwersowani rodzice informują, że część szkół zapowiada niewydanie ich dzieciom świadectw. Pretekstem są kwestie finansowe. Kurator napisał do dyrektorów, aby załatwiać je w inny sposób

321 tysięcy uczniów w województwie łódzkim (w placówkach publicznych i niepublicznych) kończy w piątek (24 czerwca) rok szkolny. Rodzice części z nich poinformowali Kuratorium Oświaty w Łodzi, że szkoły zapowiadają niewydanie świadectwa ze względów finansowych.

Grzegorz Wierzchowski, łódzki kurator oświaty, zareagował w czwartek ostrym komunikatem do dyrektorów. Zrobił to, jak napisał, „w związku z licznymi w ostatnich dniach interwencjami rodziców uczniów szkół z województwa łódzkiego zbulwersowanych, przekazywanymi przez nauczycieli informacjami o możliwości niewydania uczniowi świadectwa szkolnego ze względu na nieuregulowane zobowiązania finansowe bądź rzeczowe wobec szkoły”.

W komunikacie kurator przypomina, że jeśli rada pedagogiczna uznała, że uczeń otrzymał promocję, świadectwo przekazać trzeba. - Niewydanie uczniowi świadectwa jest zatem niedopuszczalne jako działanie pozaprawne - głosi komunikat podpisany przez kuratora.

XXXI LO ostemplowało świadectwa ukończenia szkoły pieczęcią z PRL

Grzegorz Wierzchowski wymienia dwa przypadki, w których szkoły - jak wynika z jego komunikatu - grożą niewydaniem świadectwa. Pierwszy ma związek z przeprowadzaniem zbiórek na rzecz organizacji pozarządowej. Część placówek „zachęca” do udziału w takie zbiórce przez - jak napisał kurator - „sugerowanie uczniom i rodzicom obowiązkowości jednorazowych „opłat za świadectwo” (w wysokości 5 zł)”. Drugi rodzaj „gróźb” ma związek z „darmowym elementarzem” obecnym w podstawówkach od dwóch lat. Po skończeniu klasy uczniowie mają obowiązek zwrócić książki do szkoły - aby służyły następnemu rocznikowi. Ale jeśli dziecko elementarz zniszczyło, rodzic powinien zapłacić (np. 4,21 zł to cena każdej z dziewięciu części książki do klasy drugiej).

- Częstym powodem niewydania świadectwa podawanym przez nauczycieli jest problem zniszczenie „darmowego” podręcznika, czy niezwrócenie książek do biblioteki szkolnej. Uregulowanie tego rodzaju zobowiązań winno następować w procedurach właściwych dochodzeniu roszczeń w konkretnych sprawach, o których konsekwentne stosowanie apeluję - napisał w komunikacie kurator.

- Sygnały, o których czytamy w komunikacie, pochodzą głównie z Łodzi, ale i z mniejszych miejscowości - precyzuje Ryszard Szubański, dyrektor Wydziału Rozwoju Edukacji w Kuratorium Oświaty. - Pomijając wątpliwości prawne, zapowiedzi niewydania świadectwa najbardziej przeżywają najmłodsi uczniowie, którzy odbierają je jako sygnał, że są gorsi od rówieśników z nie swojej winy.

O konieczności trzymania się prawa w końcu roku szkolnego przypomina także Ministerstwo Edukacji Narodowej. Poza zasadami wydawania świadectw resort edukacji przestrzega przed umieszczaniem na tych dokumentach znaków graficznych czy pieczęci innych niż w oficjalnym wzorze z rozporządzenia ministra. Dla przykładu szkoła podstawowa nie może wstawić na świadectwo uśmiechniętego słoneczka, nawet jeśli posługuje się nim w promowaniu szkoły.

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Uroczystość w IV LO w Łodzi

Co się zmieni w oświacie?
Za najważniejszą zmianę w następnym roku szkolnym można uznać brak sprawdzianu szóstoklasistów na koniec nauki w podstawówce. Wczoraj jego likwidację przegłosował Sejm, a nowelizacja przepisów trafiła do Senatu. Zakłada ona także możliwość odwołania się do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego w sprawie wyniku pisemnej matury. Dotąd droga odwoławcza kończyła się na werdykcie ekspertów okręgowej komisji egzaminacyjnej, czyli współtwórców matury.

Od 1 września ma wejść w życie zmienione rozporządzenie ministra zdrowia wpływające na asortyment szkolnych sklepików i stołówek. Rygory faworyzujące zdrową żywność będą złagodzone. Zmieniony przepis dopuści do sprzedaży m.in. pieczywo półcukiernicze i cukiernicze. Oznacza to, że do szkół wrócą m.in. drożdżówki (ale z ograniczoną zawartością cukru i tłuszczu).

Nie tylko nauczyciele czekają na całościowy program reform zapowiadany przez resort edukacji - w tym odpowiedź na pytanie, czy dojdzie do wygaszania gimnazjów. Minister oświaty przedstawi go w poniedziałek.

mach

Wydarzenia tygodnia w Łódzkiem. Przegląd wydarzeń 13-19 czerwca 2016 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki