Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowy Uniwersytet Łódzki: tysiąc obcokrajowców na uczelni!

Maciej Kałach
Wieża Babel, czyli akademik UŁ, gdzie mieszkają obcokrajowcy
Wieża Babel, czyli akademik UŁ, gdzie mieszkają obcokrajowcy Maciej Stanik
1086 obcokrajowców studiowało w 2013 roku na Uniwersytecie Łódzkim. Tak wielu zagranicznych studentów na tej uczelni nigdy wcześniej jeszcze nie było.

Ponad tysiąc obcokrajowców to wynik, który może mieć potężne znaczenie promocyjne, ponieważ umiędzynarodowienie liczy się w rankingach szkół wyższych, publikowanych przez zagraniczne media i instytuty badawcze.

Dane rektoratu nie uwzględniają podopiecznych słynnego Studium Języka Polskiego dla Cudzoziemców UŁ (około 400 słuchaczy), w którym obcokrajowcy poznają naszą mowę przed podjęciem właściwych studiów na uczelniach całego kraju.

476 studentów przyjechało na uniwersytet z programu wymiany Erasmus, za który płaci Unia Europejska. Najwięcej łódzkich Erasmusów reprezentuje Hiszpanię (87 osób w tym semestrze) i Turcję (68).

Drugi filar umiędzynarodowienia UŁ to pełne studiowanie wybranych kierunków w Łodzi. Chodzi o licencjaty, studia drugiego stopnia, jednolite magisterskie i studia doktoranckie. Takich "pełnych" studentów jest na UŁ 470. Część z nich płaci za studia, część korzysta z programów stypendialnych. Wpływy od przyjętych na pierwszy rok studiów w całym poprzednim roku akademickim zbliżyły się do 100 tysięcy euro, zaś w obecnym sięgają już 140 tysięcy euro.

- Chętnie wybierane programy w języku angielskim to Economics na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym, Business Management na Wydziale Zarządzania, Computer Science na Wydziale Matematyki i Informatyki oraz International Marketing na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych - wymienia profesor Zofia Wysokińska, prorektor ds. współpracy z zagranicą UŁ.

Trzeci filar umiędzynarodowienia Uniwersytetu Łódzkiego to programy semestralnej wymiany, niezwiązane z najpopularniejszym rodzajem Erasmusa.

W poprzednim roku akademickim uniwersytet stworzył swój własny program - Mobility Direct, adresowany do uczelni z krajów Wschodu. Dzięki niemu na UŁ pojawia się młodzież m.in. z Kazachstanu, Rosji i Ukrainy. W trzecim filarze uczelnia przyciągnęła w 2013 roku 140 studentów.

W najbliższych latach łódzka uczelnia spodziewa się "najazdu" z Chin. W poniedziałek profesor Wysokińska odbierze w Chinach akredytację dla kierunku ekonomia na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ od tamtejszego ministerstwa edukacji wyższej.

Następnym kierunkiem ekspansji ma być Ameryka Południowa. Wydział Studiów Międzynarodowych i Politologicznych wraz z "Eksocem" opracowały już wspólny program nauczania po hiszpańsku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki