18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prof. Mariusz Jędrzejko: Marihuana nie wspomaga, lecz demotywuje [WYWIAD]

rozm. Joanna Leszczyńska
Prof. Mariusz Jędrzejko jest dyrektorem Mazowieckiego Centrum Profilaktyki Uzależnień
Prof. Mariusz Jędrzejko jest dyrektorem Mazowieckiego Centrum Profilaktyki Uzależnień fot. Karina Trojok
Z prof. Mariuszem Jędrzejko, dyrektorem Mazowieckiego Centrum Profilaktyki Uzależnień, rozmawia Joanna Leszczyńska.

Poznańska firma BioInfoBank, zajmująca się badaniami z dziedziny biotechnologii i technologii informacyjnej chce w ramach eksperymentu naukowego przeprowadzić badania, jak marihuana wpływa na funkcje poznawcze ludzkiego mózgu, sprawność intelektualną i funkcje społeczne. Z zainteresowaniem będzie Pan czekał na wyniki tego eksperymentu?

Najpierw chcę wiedzieć, jacy lekarze, jacy toksykolodzy i jacy terapeuci pracują dla tej firmy.

Ma Pan wątpliwości, że są to osoby niekompetentne?

W ogóle nie mam żadnych wątpliwości. Chciałbym się dowiedzieć, kto z imienia i nazwiska spośród profesorów, doktorów habilitowanych i lekarzy medycyny pracuje dla nich. I czy ci lekarze mają doświadczenie w medycznym zastosowaniu tetrahydrocannabinolu (podstawowa substancja zawarta w konopiach – przyp. red.). Jest to substancja wspomagająca proces leczenia. Stosuje się normalne, pełne zabiegi medyczne, a dodatkowo ten środek. Na przykład u osób, które są po chemii nowotworowej dodaje się tetrahydrocannabinę, by zmniejszyć objawy wymiotne. U ludzi z jaskrą stosuje się normalne leczenie farmakologiczne i wspomaga się tym środkiem, który ma pozytywny wpływ na obniżanie ciśnienia śródgałkowego. Stosuje się go też przy leczeniu schizofreników, ale też nie jest lek podstawowy, tylko pomocniczy. Tak długo jak ta firma nie odpowie nam, czy ma doświadczenie w takich badaniach, to w ogóle nie należy z nimi rozmawiać.

BioInfoBank twierdzi, że te badania które zamierzają przeprowadzić na 10 tysiącach ochotników, mają wyjaśnić jak marihuana wpływa na sprawność intelektualną ludzi różnych profesji. Nie jest to ciekawe?

Bzdura. My to już wszystko wiemy. W publikacji, wydanej przez Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii, którego nie chce przeczytać Stowarzyszenie Wolne Konopie jest wszystko napisane. Zrobili to najlepsi amerykańscy, izraelscy i australijscy naukowcy. Ja pani powiem, po co są te badania! To jest próba zalegalizowania palenia marihuany. Będą się tam zgłaszać ludzie, którzy jej używają i będą mogli używać jej oficjalnie, bez obawy o restrykcje karne. Kolejna próba legalizacji. Nie pierwsza i nie ostatnia.

A jaki interes miałaby w tym firma BioInfoBank?

Będzie sprzedawała tę marihuanę. Bo instytut zapowiedział, że sfinansuje koszty uprawy marihuany, ale po pewnym czasie uczestnicy będą musieli samodzielnie płacić za marihuanę, używaną do badań. Czyli będzie zarabiał na tym pieniądze i później będzie pierwszy na rynku. Rozumiem, że instytut może liczyć na naiwność 17-, 20- , czy 25 -latków, ale na moją naiwność nie mają co liczyć. Nie jestem wrogiem tych młodych ludzi. Cały czas mówię, że powinniśmy prowadzić dialog. Oczekuję, że minister zdrowia wreszcie się obudzi i uruchomi w Polsce naukową debatę na temat marihuany, w której będą brali udział toksykolodzy, lekarze i powie społeczeństwu, czym naprawdę jest marihuana. Bo za to bierze pieniądze. Jestem tak poirytowany, że drę się tej sprawie na całą Polskę, a nie słyszę pana Arłukowicza i jego kolegów.

Koordynator projektu z BioInfoBanku twierdzi, że liczne badania wskazują, że palacze marihuany osiągają dobre wyniki w badaniach sprawności intelektualnej, a instytut ma to zamiar zweryfikować...

To jest jakiś żart. Osoby, palące marihuanę mają niższe wyniki w nauce, mniejsze aspiracje zawodowe, cechuje ich brak aktywności. Marihuana jest demotywująca. To jest charakterystyczna cecha. Ludzie, którzy ja palą mają niższą sprawność intelektualną. Ma silne właściwości uzależnienia psychicznego Mówię tu głównie o młodzieży. Nie o 30, czy 40-latkach.

Na starszych tak nie działa?

Marihuana wykazuje bardzo osobnicze cechy działania na człowieka. Wszystko zależy od tych cech. Proszę, wejdźcie na stronę największej organizacji, zajmującej się narkotykami w Europie, czyli Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii w Lizbonie i dokładnie usłyszycie to samo. Na jednych marihuana zadziała negatywnie, na innych nie. Nie wiadomo, dlaczego. Kamil Sipowicz, zwolennik legalizacji marihuany, który jest bardzo sprawny intelektualnie, ma rewelacyjne pióro i jak twierdzi, pali marihuanę. Ale to są indywidualne przypadki.

Może warto właśnie pod tym kątem to zbadać?

Powtarzam raz jeszcze: muszę usłyszeć, że w tych badaniach biorą udział znane nazwiska, ludzie, których naprawdę cenię. Wtedy bym się zastanawiał, czy nie warto realizować tego eksperymentu, ale w innej formie. Gdyby na przykład polska medycyna weszła w badania amerykańskie albo australijskie nad zastosowaniem tetrahydrocannabinolu w medycynie.

Twierdzi Pan, że w Polsce potrzebna jest debata na temat marihuany. Po co, skoro, jak Pan twierdzi, wszystko już wiadomo?

Debata jest potrzebna dlatego, byśmy społeczeństwu dostarczyli twardą empiryczną wiedzę, że te opowieści o zbawiennym wpływie marihuany na psychikę i zdrowie, to bajki. I to nie za pośrednictwem ludzie z Monaru czy Jędrzejki. Kompletnie nie rozumiem, dlaczego państwo polskie poprzez ministra zdrowia czy dyrektora Krajowego Biura Przeciwdziałania Narkomanii, nie wypowiada się na ten temat. Głosu z ich strony nie było też słychać, kiedy Wolne Konopie organizowały marsze w sprawie legalizacji marihuany.

Rozm. Joanna Leszczyńska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki