18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa kapsuła czasu zakopana w kościele św. Mateusza [ZDJĘCIA]

Joanna Barczykowska
W kościele ewangelicko-augsburskim św. Mateusza w Łodzi, podczas niedzielnego koncertu, zakopano nową kapsułę czasu. "Nie wiemy kim jesteście, ale wierzymy, że naszymi braćmi w Słowie" - te słowa parafianie kierują w przesłaniu do znalazców kapsuły, którzy będą czytać ten list za kilkadziesiąt lat.

- Dziś składamy nową kapsułę. Nie wiemy kim będą parafianie, którzy ją odnajdą. Jesteście dla nas tylko wyobrażeniem - mówił ks. Michał Makula, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej św. Mateusza.

Oprócz przesłania napisanego przez parafian i ich podpisów w kapsule znalazło się także przesłanie od marszałka województwa Witolda Stępnia i prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej. Oboje postanowili w nich pochwalić się swoimi sukcesami w budowaniu infrastruktury Łodzi i województwa.

Pomysł zakopania przesłania dla potomnych narodził się podczas remontu kościoła, gdy odnaleziono kapsułę czasu zakopaną pod ołtarzem w 1923 roku. Wtedy w Łodzi mieszkało kilkadziesiąt tysięcy ewangelików. Dziś jedyna parafia ewangelicka w Łodzi liczy zaledwie 700 parafian.

CZYTAJ: Sensacyjne odkrycie w kościele św. Mateusza. Kapsuła czasu z 1923 roku

- Może nie ma nas dużo, ale wielu z nas jest nadal czynnych - mówi Irena Zientkiewicz, łodzianka i parafianka Kościoła. - W tym kościele byłam ochrzczona i w tym kościele brałam ślub. Przy zakopywaniu kapsuły czasu też mi się łezka w oku zakręciła - dodaje.

Remont w kościele św. Mateusza prowadzono przez ostatni rok. Wymieniono posadzkę kościoła i ogrzewanie oraz założono okna ochronne na kościelne witraże. Remont kosztował 2,6 mln zł. Ponad dwa miliony pochodziły z Unii Europejskiej. To właśnie podczas remontu posadzki odkryto zakopaną 80 lat temu kapsułę. O jej istnieniu nikt nie miał pojęcia.

- Ta kapsuła uzupełniła lukę w naszej wiedzy historycznej o budowie kościoła, bo nie wiedzieliśmy, kiedy prace zostały wznowione. Dzięki temu wiemy, że miało to miejsce w roku 1923 - mówi ks Makula. - Ten kościół zbudowano dzięki hojności parafian. Dokończono dzięki hojności fabrykantów. Mogliśmy go wyremontować dzięki pomocy władz województwa.

CZYTAJ: Treść listu z kapsuły czasu odnalezionej w kościele św. Mateusza

W kapsule czasu z 1923 roku oprócz przesłania znaleziono także ówczesne łódzkie gazety i pieniądze. Do nowej kapsuły oprócz przesłań również włożono łódzkie gazety oraz dysk z nagranym hymnem parafii.

Kapsuła trafiła pod podłogę świątyni podczas koncertu z cyklu "Niedziela z muzyką u świętego Mateusza". Wydarzenie łączy się z jubileuszem parafii 85 rocznicą poświęcenia kościoła.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki