Menu Region

Nielegalna masarnia pod Brzezinami. Bakterie listerii w...

Nielegalna masarnia pod Brzezinami. Bakterie listerii w próbkach mięsa

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

PAP

PAP

1Komentarz Prześlij Drukuj
Nielegalna masarnia pod Brzezinami. Bakterie listerii w próbkach mięsa Nielegalna masarnia pod Brzezinami. Bakterie listerii w próbkach mięsa

(© archiwum policji)

W części próbek mięsa z nielegalnego zakładu pod Brzezinami, zajmującego się przetwórstwem mięsnym, stwierdzono obecność bakterii listerii - poinformował w czwartek PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi Krzysztof Kopania.
Zakład został zlikwidowany pod koniec października tego roku. Zabezpieczono znaczne ilości mięsa (wołowiny i cielęciny), a także wyprodukowane już wędliny i sprzęt służący do produkcji. 54-letni właściciel zakładu usłyszał zarzut narażenia konsumentów na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia bądź ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Grozi za to do trzech lat pozbawienia wolności.


CZYTAJ: Pod Łodzią zlikwidowano nielegalny zakład przetwórstwa mięsnego

Jak powiedział Kopania, próbki mięsa badano pod kątem zawartości bakterii salmonelli, listerii i włosienia. Okazało się, że w części z nich stwierdzono obecność listerii monocytogenes, która może być niebezpieczna dla zdrowia i życia. "Te wyniki badań są niepokojące. Musimy jednak z ich interpretacją i oceną wniosków jeszcze poczekać” - mówił rzecznik.

Dodał, że prokuratura nie wyklucza zlecenia dodatkowych badań; może też poprosić biegłych o ocenę zagrożenia i jego rozmiarów.

Według prokuratury właściciel zakładu przyznał, że zajmował się przetwórstwem mięsnym i produkcją wędlin bez zezwolenia. Twierdził, że kupował mięso z pewnych źródeł w punktach sprzedaży hurtowej lub od producentów.

Listeria monocytogenes zwana bakterią lodówkową rozmnaża się w niskich temperaturach. Zjedzenie zbyt dużej dawki tej bakterii może spowodować listeriozę. Infekcja ma objawy przypominające nieco grypę. Objawia się gorączką, bólami mięśni, niekiedy mdłościami, bólem głowy i zaburzeniami równowagi. Choroba jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży i osób z osłabioną odpornością: chorych, starszych i małych dzieci. Listeria może też oddziaływać na centralny system nerwowy i serce. (PAP)

Mój Reporter

Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

Dane kontaktowe

Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego Reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

Oświadczenia:

Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.
1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Polska jest pełna bezprawia

+7 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

RS2000 (gość)  •

Gdyby firma była legalna śmieciowa i pełna konserwantów i wypełniaczy jak JBB nikt by właściciela na internecie i w gazetach nie opisał.
Wciąż czekamy na nazwy firm trujących ludzi solą asfaltową.

odpowiedzi (0)

skomentuj