Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

3. Salon Ciekawej Książki w Łodzi. Ciekawe książki wśród tkanin

Łukasz Kaczyński
Swoje książki będą podpisywać m.in. szef "Lata z Radiem" Roman Czejarek (na zdjęciu), a także Kalina Jerzykowska, Grażyna Bąkiewicz, Ryszard Bonisławski, Paweł Wakuła, Izabella Klebańska i inni
Swoje książki będą podpisywać m.in. szef "Lata z Radiem" Roman Czejarek (na zdjęciu), a także Kalina Jerzykowska, Grażyna Bąkiewicz, Ryszard Bonisławski, Paweł Wakuła, Izabella Klebańska i inni Bartek Kosiński/Polskapresse
W piątek rozpocznie się w Łodzi największa i najważniejsza impreza branży wydawniczej, promująca jednocześnie czytelnictwo w województwie łódzkim. III Salon Ciekawej Książki przyniesie program jeszcze bogatszy i bardziej zróżnicowany niż w 2012 roku.

Swoją ofertę zaprezentuje w Łodzi ponad 50 wydawców, w tym najwięksi i najbardziej zasłużeni na rynku, by wymienić tylko tuzy: Znak, Naszą Księgarnię, słowo/obraz terytoria, Czarną Owcę, Sonia Draga, Księży Młyn Dom Wydawniczy czy też Narodowe Centrum Kultury.

Mocno reprezentowane będą także wydawnictwa specjalizujące się w książkach dla dzieci: Wydawnictwo Literatura, Wytwórnia, Akapit-Press, Noboco czy Hokus-Pokus. Dodatkowo Salonowi towarzyszyć będzie antykwaryczny salonik, w którym odnaleźć będzie można książki "z przeszłością" i "białe kruki".

Impreza organizowana przez Międzynarodowe Targi Łódzkie w tym roku odbędzie się w Centralnym Muzeum Włókiennictwa. Na pierwszym piętrze znajdą się wydawnictwa z ofertą dla dzieci, przestrzenie warsztatowe i sale konferencyjne. Na piętrze drugim ulokowane będą wydawnictwa z ofertą dla dorosłych i przestrzeń relaksacyjna.

- Chcieliśmy stworzyć nowe otoczenie dla tej imprezy, bo była ona nieco za mała dla Centrum Konferencyjno-Wystawienniczego. To wydarzenie kulturalne i nowe miejsce podkreśli ten charakter - mówi Iwona Chlewińska z promocji MTŁ. - Przez lata Łódź walczyła o swoje targi książki. Dziś taką imprezę ma.

Organizację SCK wspomogły w tym roku duże łódzkie wydawnictwa oraz Stowarzyszenie Twórców Kultury i Sztuki "Kamienica 56" .

Ciekawie przedstawia się bogaty program wydarzeń towarzyszących. W piątek 29 listopada odbędzie się konferencja "O Tuwimie można nieskończenie", która podsumowywać będzie wydarzenia, które odbyły się w ramach obchodów Roku Juliana Tuwima.

Dzień później o godz. 13 (w sali C) Kapituła Orderu Uśmiechu uhonoruje na wniosek dzieci z domów dziecka z Łodzi i Zamościa Elżbietę Olszewską, dyrektor programową Fundacji "ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom". Dziś jest już 953 Kawalerów Orderu Uśmiechu w 45 krajach.

O nowej serii Wydawnictwa Oficyna "Twarze kontrkultury", w tym książkach Jenny Diski i Diane di Prima, opowiedzą Zdzisław Jaskuła i Maciej Świerkocki. Wśród zaproszonych pisarzy i ilustratorów są też m.in. Mateusz Marczewski, Mariusz Czubaj, Krzysztof Beśka, Andrzej Swat i Jacek Indelak.

Miłośników małych ojczyzn czeka spotkanie z autorami książki "Łódź śladami ludzi i zdarzeń. Reportaże z lat 1960-2010" i z członkami Łódzkiego Towarzystwa Przyjaciół Książek. Uniwersytet Łódzki przygotował cykl paneli poświęconych: mitom narodowym i ich roli w kreowaniu polityki na przykładzie państw byłej Jugosławii, twórczości Wojciecha Jerzego Hasa, Jana Jakuba Kolskiego i Filipa Bajona.

Wymianie kontaktów młodych twórców z wydawcami służyć ma "Ściana Ilustratorów", a panel dyskusyjny "Wiedzieć więcej" przybliży możliwości obrazowej książki edukacyjnej i narracji wizualnej.

Trwający do 1 grudnia Salon to nie tylko szansa nabycia książek po niższych cenach, zdobycia autografów. Można też Salon potraktować jako rozgrzewkę dla rozpoczynającego się trzy dni później Festiwalu "Puls Literatury".

3. Salon Ciekawej Książki w Łodzi. Wybrane wydarzenia:

  • "Zbrodnia w bibliotece - sobota z kryminałem" - kolejnymi gośćmi będą: Mariusz Czubaj, Andrzej Swat, Sasza Hady i Krzysztof Beśka (autor łódzkiego kryminału "Trzeci brzeg Styksu"). Początek 30 listopada o godz. 12.
  • "Dokąd iść?" - wystawa prac cenionej w świecie polskiej ilustratorki Krystyny Lipki-Sztarbałło, laureatki m.in. Nagrody IBBY za całokształt twórczości.
  • Prezentacja Papierowego Teatru Kamishibai - książek w formie kart narracyjnych i twórczych możliwości jego wykorzystania. 29 listopada, w godz. 16.30-17.
  • "Wokół Tuwima" - rzadkie i bibliofilskie wydawnictwa ze zbiorów własnych Włodzimierza Rudnickiego z ŁTPK. 30 listopada , w godz. 16-17.
  • Tworzenie własnych książek artystycznych i recytowanie wierszy z Fundacją "Cała Polska czyta dzieciom". 29 i 30 listopada, godz. 11, 12, 13 i 14.

Wybrani autorzy:
Autorzy łódzkich reportaży: Gustaw Romanowski i Zdzisław Szczepaniak, Małgorzata Golicka-Jabłońska, Jacek Indelak, Paweł Patora.
Mateusz Marczewski z reportażem "Niewidzialni" o slumsach, w jakich umieszczono Aborygenów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki