Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Alergicy dostali szansę na leczenie

Joanna Barczykowska
Jadwiga Grzeszczak choruje na astmę alergiczną od 30 lat
Jadwiga Grzeszczak choruje na astmę alergiczną od 30 lat Jakub Pokora/archiwum
Ministerstwo Zdrowia rozpoczęło w końcu program leczenia biologicznego chorych na astmę alergiczną. W Łódzkiem to pomoc dla 49 osób.

Jadwiga Grzeszczak ma 35 lat, od 30 choruje na ciężką astmę alergiczną. Jest uczulona praktycznie na wszystko. Zabić ją może nawet kurz albo pylące drzewo. Przez napady duszności 15 razy lądowała na Oddziałach Intensywnej Opieki Medycznej (OIOM) w stanie zagrożenia życia. Od ponad dwóch lat walczy o leczenie terapią biologiczną. Brak takiego leczenia powodował u niej zaostrzenie choroby. To jedyna skuteczna forma pomocy, bo pani Jadwiga nie reaguje na standardowe leki sterydowe.

W końcu się udało. Podobnie jak 30 innych pacjentów została objęta ministerialnym programem lekowym dla chorych na ciężką astmę alergiczną.

O wprowadzenie programu lekowego dla tych pacjentów lekarze walczyli kilka lat. Dwa lata temu Ministerstwo Zdrowia zatwierdziło program terapeutyczny lekiem biologicznym, ale skierowało go do oceny Agencji Oceny Technologii Medycznych. Na ocenę i ostateczne zatwierdzenie pacjenci musieli bardzo długo czekać.

Z powodu braku programu terapeutycznego chorzy musieli często przebywać w szpitalu. Raz na leczenie, raz z powodu zaostrzeń choroby.

Pani Jadwiga walczy o życie, a kuracja czeka na biurku urzędnika

Pani Jadwiga Grzeszczak mieszka 30 kilometrów od Łodzi i jest jedyną osobą, która sprawuje opiekę nad niepełnosprawną umysłowo mamą i siostrą bliźniaczką z porażeniem mózgowym. Nie może zostawiać ich samych, a nie miała kogo prosić o pomoc w opiece. Przez duszności na OIOM trafiła kilkanaście razy. Kilka razy była w szpitalu na leczeniu.

- Teraz żyję normalnie. Do szpitala przyjeżdżam dwa razy w miesiącu na zastrzyk. Czuję się bardzo dobrze - cieszy się pani Jadwiga.

Program lekowy został uruchomiony w 38 ośrodkach w Polsce. Objętych jest nim 206 pacjentów, w tym aż 49 w województwie łódzkim.

Większość z nich leczonych jest w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Barlickiego w Łodzi, gdzie znajduje się jeden z najbardziej znanych ośrodków leczenia astmy alergicznej w Polsce. Dzieci w Łódzkiem leczone są na oddziale alergologii i interny dziecięcej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Kopernika w Łodzi.

W kolejce do leczenia czekają następni pacjenci.

- W tym momencie w ramach tego programu jest u nas leczonych ponad 30 pacjentów. Czekamy na decyzję komisji NFZ w sprawie trzech kolejnych - mówi dr Dorota Kierszniewska-Stępień z oddziału chorób wewnętrznych, astmy i alergii. - Ta terapia przynosi chorym dużo korzyści. Przede wszystkim minimalizujemy ryzyko powikłań przy długotrwałej terapii sterydowej. Pacjenci mogą nawet wrócić do pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki