Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódzkie skarby: Oscar Rubinsteina w Muzeum Miasta Łodzi

Paulina Ilska
Artur Rubinstein dostał Oscara za rolę w filmie francuskim "L'amour de la vie" (Umiłowanie życia). Statuetka znajduje się w Muzeum Miasta Łodzi
Artur Rubinstein dostał Oscara za rolę w filmie francuskim "L'amour de la vie" (Umiłowanie życia). Statuetka znajduje się w Muzeum Miasta Łodzi Krzysztof Szymczak/archiwum
Artur Rubinstein dostał Oscara za rolę w filmie francuskim "L'amour de la vie" (Umiłowanie życia). Statuetka znajduje się w Muzeum Miasta Łodzi.

Artur Rubinstein był typem światowca, urodził się w 1887 roku w Łodzi, w rodzinie żydowskiej. W naszym mieście pobierał pierwsze lekcje gry na fortepianie. Gdy miał 10 lat wyjechał kontynuować naukę w Berlinie.

Przez całe, do ostatnich dni bardzo aktywne życie (zmarł w wieku 96 lat) dał ponad sześć tysięcy koncertów i recitali w największych salach koncertowych świata: nowojorskiej Carnegie Hall, mediolańskiej La Scala, argentyńskiej Teatro Colon. Pozostawił ponad 200 nagrań płytowych z najlepszymi orkiestrami. Dostał dziewięć tytułów honoris causa, mnóstwo orderów, odznaczeń państwowych i medali.

W latach 60-tych XX w., kiedy Rubinstein był już uznanym na świecie, wiekowym artystą, francuscy filmowcy - Francois Reichenbach i Bernard Chevry - postanowili nakręcić o nim krótki dokument. Rubinstein okazał się tak fascynującą postacią, że zamiast kilkunastominutowego filmu powstał pełnometrażowy, półtoragodzinny, w którym artysta ze swadą opowiada życiu, koncertach i sztuce. "L'amour" zilustrowano muzyką w wykonaniu pianisty.

W 1969 roku Amerykańska Akademia Filmowa nagrodziła "Umiłowanie życia" Oscarem w kategorii dokument. Rok później wydarzyła się rzecz bez precedensu w historii Oscarów - Akademia przyznała honorową statuetkę dla Artura Rubinsteina. Mimo że film startował w kategorii dokument, uznano, że pianista zagrał w nim główną rolę aktorską. Specjalnego Oscara, z numerem 1499, przywiózł Rubinsteinowi sam Gregory Peck, przewodniczący AAF. Figurkę można oglądać w Galerii Muzyki im. Artura Rubinsteina, pośród innych pamiątek po pianiście. Trafiła do Muzeum Miasta Łodzi w 2000 roku, przekazała ją wdowa Aniela Młynarska-Rubinstein.

Statuetka Oscara przedstawia rycerza, który opiera się na dwuręcznym mieczu i stoi na rolce filmu z pięcioma szprychami. Każda z nich symbolizuje reprezentowaną w Akademii grupę zawodową: aktorów, scenarzystów, reżyserów, producentów i techników.

Figurka waży około 3,9 kg, ma około 33 cm wysokości i 13 cm średnicy. Wykonana jest z tzw. "britannium", czyli stopu cyny, antymonu i miedzi, pokrytego 24-karatowym złotem. Na złotej podstawie widnieje napis: "Academy First Award to Arthur Rubinstein - The Love Of Life" Documentary Feature. Z tyłu na mniejszej tabliczce drugi ważny napis: "Academy and Sciences 1969". Na podstawie statuetki umieszczono numer nagrody - 1499.

Znane dziś na całym świecie statuetki zaprojektował w 1928 roku Cedric Gibbons, wykonywane są w fabryce w Chicago. Początkowo nagroda Akademii nazywana była Academy Award of Merit, od 1931 roku używa się nazwy Oscar, uznanej za oficjalną w roku 1939.

Według legendy, nazwę zawdzięczamy Margaret Herrick, bibliotekarce Akademii, która na widok statuetki stwierdziła, że przypomina jej… wuja Oscara Pierce'a. Hollywoodzkiemu dziennikarzowi Sidney'owi Skolsky'emu spodobało się to określenie i zaczął go używać w felietonach. Inna legenda głosi, iż Oscarem okrzyknęła statuetkę aktorka Bette Davis.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki