Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

II LO w Łodzi wyśle uczniów do Japonii

Maciej Kałach
Maciej Kałach
II Liceum Ogólnokształcące, najstarsza szkoła średnia w Łodzi, jesienią wyśle do Japonii grupę dziesięciu swoich uczniów. A już w marcu 2017 roku „Dwójka” będzie gościła młodych Japończyków

II Liceum Ogólnokształcące im. Gabriela Narutowicza będzie miało wymianę uczniów z Senri and Osaka International Schools of Kwansei Gakui w Japonii. Najpierw, w marcu 2017 roku, łódzki ogólniak ugości grupę młodzieży ze szkoły w Oscace, natomiast jesienią dziesięciu uczniów II LO wybierze się do tego miasta z rewizytą. Będą to reprezentanci klas drugich i trzecich w roku szkolnym 2017/2018, ale wymiana ma zostać kontynuowana - dlatego w następnych latach wyjazd do Japonii może się przytrafić uczniom, którzy wiosną, w najbliższej rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych, wybiorą właśnie łódzką „Dwójkę”.

Jedyne LO w regionie z bezpłatnym japońskim

Wymiana to najnowszy efekt ponad 20-letnich kontaktów II LO z językiem japońskim i kulturą Azji Wschodniej. Co roku spora część absolwentów gimnazjów wybiera szkołę przy ulicy Nowej 11/13 właśnie z myślą o możliwości uczestnictwa w wyjątkowym i darmowym lektoracie. Prowadzą go wolontariusze przyjeżdżający do Łodzi na rok z Japonii.

Dni Japońskie na Uniwersytecie Łódzkim. Pokazy judo i jiu ji...

Nieobowiązkowy lektorat zaczyna około 50-70 uczniów pierwszej klasy, do końca szkolnego kursu zostaje od 20 do 30 bardziej wytrwałych. Ci po opuszczeniu II LO znają język na poziomie komunikatywnym - bez problemu potrafią rozmawiać z Japończykiem na codzienne tematy: na przykład gdzie zrobić sprawunki, znaleźć w okolicy dobry hotel, spytać o drogę, no i przedstawić się oraz trochę opowiedzieć o sobie.

Lektorka zaprasza uczennicę do Tokio

Ale w szkole przy ulicy Nowej jest też kilka jednostek wyjątkowych - biegle władających językiem japońskim.

Jak Klaudia Węcławowicz, obecnie w drugiej klasie, która w ostatnie wakacje poleciała, na zaproszenie lektorki, na trzy tygodnie do Azji Wschodniej.

- Odwiedziłam Japonię i Koreę Południową - opowiada. - Dzięki przyjaźni z panią Ai, uczącą języka w II LO w poprzednim roku szkolnym. Zamieszkałam u niej w Tokio i to była moja baza wypadowa. Pani Ai tak zorganizowała mi wyjazd, że posługiwałam się wyłącznie japońskim, także w Korei, gdzie jest on powszechnie rozumiany. Rozmawiałam tam między innymi o kulturze i polityce, bo Azjaci okazali się bardzo otwarci na wiadomości o Polsce. W Japonii nie mogłam nie odwiedzić tamtejszego Disneylandu, zaś w Tokio między innymi Akihabary, dzielnicy związanej z anime oraz z mangą.

**Czytaj:

X Dni Japońskie na Uniwersytecie Łódzkim. Lalki, sandały i niezwykli Japończycy [ZDJĘCIA]

**

Przed wyborem II LO Klaudia Węcławowicz poznawała japoński w Gimnazjum nr 19 (tu, jak informuje ta szkoła, lektorka jest Polką), które od 2014 roku uczy zainteresowanych nastolatków podstaw języka i kultury Azji Wschodniej.

Po zdaniu matury Klaudia Węcławowicz wybiera się studiować japonistykę na Uniwersytet Warszawski albo na Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu (publiczne uczelnie w Łodzi takiej oferty nie mają).

Dni japońskie na UŁ.

Dni japońskie na UŁ [ZDJĘCIA+FILM]

Dariusz Jędrasiak, wicedyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi, jest przekonany, że przy odpowiednim wkładzie pracy japoński nie musi się okazać trudnym do opanowania językiem. - Choć na pewno jest łatwiejszy w mowie niż w piśmie - opowiada Dariusz Jędrasiak. To on pod koniec zeszłego roku pojechał uzgadniać zasady wymiany z partnerską szkołą w Oscace.

- Japończycy chętnie wchodzą w takie projekty, ponieważ chcą promować za granicą swój język i kulturę. Podczas pobytu uczniów z Osaki w Łodzi, ci nakręcą film o naszym mieście, zaś jesienią uczniowie II LO film o Japonii okiem młodych łodzian - opowiada Dariusz Jędrasiak.

Z obecnych ustaleń wynika, że współpracujące szkoły zapewnią swoim gościom bezpłatne noclegi i opiekę, natomiast rodziny młodych delegatów będą musiały pokryć koszty lotów między Polską, a Japonią.

Uniwersytet Łódzki współpracuje z „Dwójką”

W II Liceum Ogólnokształcącym nawet osoby bez wielkiego talentu do języków obcych mogą się czegoś o Japonii i innych krajach regionu dowiedzieć. Na poziomie drugiej klasy uczniowie mają w ofercie przedmiot uzupełniający „Człowiek i Środowisko - kultury Wschodu”, którego program przygotowano z Zakładem Azji Wschodniej Uniwersytetu Łódzkiego.

Zapisani dyskutują z pracownikami Uniwersytetu Łódzkiego między innymi o konflikcie koreańskim czy znaczeniu tamtejszej popkultury w dyplomacji.

Czekamy na Dzień Japoński 2017

J-popem (czyli japońską popkulturą) II LO żyje zwłaszcza w Dzień Japoński, który w szkole przy ulicy Nowej odbywa się co roku.

Trwają jeszcze prace nad programem edycji 2017, wyznaczonej na 8 kwietnia. Gdy odwiedzaliśmy Dzień Japoński II LO w poprzednich latach, trafialiśmy między innymi na konkursy cosplay (z jęz. ang. costume playing - czyli zabawy w przebieranie).

Uczestnicy mogą wcielać się w postacie z mang, anime, gier wideo, zespołów muzycznych, czy w bohaterów historycznych. Widzowie oceniają, kto robi to najlepiej.

W 2016 roku program Dnia Japońskiego w II Liceum Ogólnokształcącym zawierał między innymi składanie dwumetrowego żurawia z origami. Nigdy nie brakuje chętnych do wzięcia udziału w popularnonaukowych wykładach, warsztatach plastycznych, w zajęciach nauki języków Azji Wschodniej, kaligrafii oraz w przygotowaniu tradycyjnych potraw tego regionu. Dlatego w jednodniowym wydarzeniu w II LO zawsze bierze udział ponad tysiąc osób.

Wydarzenia tygodnia w Łodzi i regionie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki