Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Light Move Festival 2017: Festiwal Światła w Łodzi rozpocznie się wcześniej

Dariusz Pawłowski
Light Move Festival 2017 - siódma już edycja Festiwalu Światła w Łodzi rozpocznie się 29 września. Hasło tegorocznej imprezy „No limits - szlakiem awangardy”. Organizowany od 2011 roku przez Fundację „Lux Pro Monumentis” Light.Move.Festival. to jeden z największych festiwali światła w Europie.

Siódma edycja Light.Move.Festival - Festiwalu Światła w Łodzi odbędzie się od 29 września do 1 października. Będzie największą, najbardziej rozbudowaną z dotychczasowych.

W tym roku ci, którzy zechcą zobaczyć wszystkie festiwalowe atrakcje będą mieli do pokonania 15 kilometrów. Na ul. Piotrkowskiej podświetlonych zostanie 55 kamienic, na festiwalowej trasie zaś pojawi się 38 instalacji świetlnych, projekcji wielkoformatowych i animacji.

- Co roku staramy się robić krok do przodu, docierać z festiwalem w nowe miejsca - podkreśla Beata Konieczniak, kreator artystyczny i pomysłodawca Light.Move.Festival. - W tym roku będą to między innymi ulice Traugutta i Kilińskiego. Na cerkwi Aleksandra Newskiego pokażemy „Zawiłości”, czyli niesamowite widowisko audiowizualne, w którym wielkoformatową projekcję uzupełnią pokazy świateł i laserów. W skład animacji wejdzie 15 tysięcy kamieni „ożywionych” za pomocą nowoczesnej muzyki elektronicznej. Autorem „Zawiłości” jest Yann Nguema, francuski artysta znany z niezwykłych projekcji w technologii 3D, który swoje dzieła prezentował między innymi na festiwalach światła w Lyonie, Singapurze i Montrealu.

Mapping i projekcje 3D „pokryją” również kościół Zesłania Ducha Świętego, a także siedzibę Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego na pl. Wolności. Mocnym punktem na mapie Light.Move.Festival ma być Łódzki Dom Kultury i jego okolice. - Projekcja na kościele na placu Wolności odwoływać się będzie do malarstwa: zaświeci pełna detali i barw projekcja mappingowa „Światłem Malowane”. Technologia 3D natomiast pozwoli nam „poruszyć” każdy element budynku muzeum: będzie to „Paradox”, czyli bajkowy mapping architektoniczny. To, co pojawi się w obszarze Łódzkiego Domu Kultury niech na razie pozostanie niespodzianką. Mogę jedynie zdradzić, że będzie ona nawiązywać do hasła tegorocznej edycji imprezy - dodaje Beata Konieczniak.

A tegoroczny festiwal odbywać się będzie pod hasłem „No limits - szlakiem awangardy”. Twórcy zaproszeni do udziału w Light.Move.Festival 2017 mają przybliżyć dorobek awangardy w sztuce m.in. takich artystów jak Władysław Strzemiński, Wassily Kandinsky czy Salvador Dali. Festiwal ogłosił również konkurs na identyfikację wizualną, który wygrało studio graficzne Fajne Chłopaki, autorzy między innymi oprawy marki odzieżowej „Pan tu nie stał”.

Wśród festiwalowych miejsc będą również Pasaż Schillera, Park im. Sienkiewicza oraz bogato ziluminowany Park Staromiejski - wyznaczona przez fundację Lux Pro Monumentis, organizatora festiwalu, trasa instalacji świetlnych przeprowadzi gości przez wschodnią i zachodnią część parku.

- W Parku Sienkiewicza pokażemy nietypowy, przestrzenny mapping na drzewie, uzupełniony o wkomponowane w animację, efektowne elementy taneczne. Zaskoczą nas w tym roku również instalacje świetlne. Dwie gigantyczne, kolorowe, wielkoprzestrzenne rzeźby staną między innymi w Pasażu Schillera, każda o wysokości 12 metrów i rozpiętości ośmiu metrów - wyjaśnia Beata Konieczniak.

Po raz pierwszy iluminacjom na ul. Piotrkowskiej towarzyszyć będzie muzyka. Organizatorzy zaplanowali też w kilku miejscach sceny muzyczne, na których odbywać się będą koncerty i występy DJ-skie.

Tegoroczny Light.Move.Festival - Festiwal Światła jest drugim realizowanym z Łódzkim Centrum Wydarzeń. Dotacja dla imprezy wyniosła 1 mln 250 tys. zł.

Zaproszenie na warsztaty

Festiwal poprzedzi cykl otwartych warsztatów iluminacji przestrzeni miejskiej „Światło, którym oddychasz”.

W środę i czwartek 23 i 24 sierpnia, przy ul. Piotrkowskiej 113, uczestnicy pod okiem specjalistów zaproszonych przez Fundację Lux Pro Monumentis zaprojektują artystyczną iluminację przestrzeni zielonej. Efekt ich pracy zobaczymy w najbliższy czwartek podczas pokazu w parku Staromiejskim.

Kolejne warsztaty w dniach 30 - 31 sierpnia (projekt artystycznej iluminacji fasady) oraz 6 -7 września (projekt artystycznej iluminacji placu).

- Na warsztaty, podobnie jak na festiwal, zapraszamy wszystkich chętnych, bez względu na wiek, płeć i wykształcenie. Dedykujemy je tym osobom, które chcą mieć wpływ na rozwój i sposób postrzegania swojego miasta - mówi Beata Konieczniak.

Zapisy na warsztaty: [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki