Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Film ze Skrzydlewskim ma szlaban, ale nie w Youtube

Monika Pawlak
Według Witolda Skrzydlewskiego, część scen z jego udziałem kręcono ukrytą kamerą
Według Witolda Skrzydlewskiego, część scen z jego udziałem kręcono ukrytą kamerą youtube
Wstrząsający "Necrobusiness", czyli szwedzki film o głośnej łódzkiej aferze "łowców skór", którego jednym z bohaterów jest radny Witold Skrzydlewski, pojawił się na portalu Youtube. Szkopuł w tym, że polscy widzowie mieli nigdy nie obejrzeć dokumentu, zrealizowanego przez BBC. Tak zastrzegł w umowie z producentami Witold Skrzydlewski.

- Słyszałem, że film trafił niedawno do internetu. Ale niech się o to martwi BBC i człowiek, który go tam umieścił - komentuje Witold Skrzydlewski.

Film na zlecenie BBC wyreżyserowali Fredrik von Krusenstiern i Ryszard Solarz, Polak od lat mieszkający w Szwecji. Twórcy dokumentu obserwowali procesy oskarżonych i skazanych w aferze handlu ludzkimi zwłokami w zamian za łapówki. Dotarli też do świadków i rodzin zmarłych pacjentów. Do szwedzkich kin dokument wszedł wiosną 2008 roku. Od razu zaczął bić rekordy popularności. Jaką rolę gra w nim łódzki przedsiębiorca i obecny radny Skrzydlewski? Niepochlebną. W filmie jest sugestia, że on również płacił pogotowiu za informacje o zwłokach.

- Zgodziłem się na udział w filmie, bo miał być o zmianach w Polskim biznesie, tymczasem pokazano mnie jako gangstera - mówi Skrzydlewski.

Radny Witold Skrzydlewski: w filmie ukazano mnie jako gangstera

Radny opowiada, że zdjęcia były kręcone dwa lata i dodaje, że część ujęć z jego udziałem musiała powstać przy użyciu ukrytej kamery. Podkreśla, że w umowie z twórcami zastrzegł, że film nigdy nie trafi do polskich kin. Ale, jak wyjaśnia, nie dlatego, że miał coś wspólnego z głośną sprawą ani dlatego, że czuł się winny.

- Gdybym w związku z aferą "łowców skór" miał cokolwiek na sumieniu, od dawna siedziałbym w więzieniu, byłbym skazany - mówi Witold Skrzydlewski. - Nie chciałem emisji filmu w Polsce, bo miałem dość sławy.

Skrzydlewski nie ma zamiaru dochodzić praw od administratorów serwisu Youtube. Nie chce też ścigać człowieka, który umieścił film na portalu.

- Nie jestem właścicielem praw do filmu. Uważam tylko, że dokument nieprzypadkowo pojawił się w internecie teraz. To działanie mające na celu skompromitowanie mnie przed wyborami - dodaje Skrzydlewski.

Zdaniem mecenasa Jarosława Szczepaniaka, odpowiedzialność za rozpowszechnianie filmu w serwisie Youtube ponosi administrator portalu.- Ale nie w zakresie praw autorskich, bo nie on zamieścił film - tłumaczy Szczepaniak. - Administrator powinien sprawdzać, co trafia do serwisu i usuwać filmy czy treści naruszające, jak w tym wypadku, dobra osobiste. Choć by jednoznacznie to ocenić, trzeba prześledzić, jak długo film jest w serwisie, wyjaśnić, dlaczego szef serwisu go nie usunął.

Film był też pokazywany w Belgii, Holandii i Wielkiej Brytanii. Zdobył I nagrodę na Festiwalu Filmów Dokumentalnych "Tempo" w Sztokholmie.

Obejrzyj opisywany film na portalu YouTube

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki