Piętrowe parkingi dla Pietryny

  Piętrowe parkingi dla Pietryny

  Łukasz Kaczyński

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Nie wpuszczacie na Piotrkowską aut, to dajcie nam parkingi. Handel a z nim ulica odżyją natychmiast! - przekonują przedsiębiorcy. Czy mają rację? A może ich budowa przyspieszy jedynie komunikacyjny kataklizm - zakorkowanie śródmieścia Łodzi autami osobowymi?
  Powstanie wielopiętrowych parkingów w sąsiedztwie Pietryny ma według menedżera ulicy Włodzimierza Adamiaka strategiczne znaczenie: - Dotąd sprawą tą zajmowały się najróżniejsze struktury urzędu miasta: od Biura Strategii i Analiz, przez Miejską Pracownię Urbanistyczną, Zarząd Dróg i Transportu, po Wydział Geodezji, Katastru i Inwentaryzacji. Brak jakiejkolwiek koordynacji i ciągłości prac sprawiły, że po siedmiu, ośmiu latach takiej ''pracy'' tkwimy w punkcie wyjścia - stwierdza nie bez irytacji.
  Z dokumentacji, którą udało mu się zebrać wynika, iż pozyskanie do przedsięwzięcia prywatnego inwestora będzie niezwykle trudne... jeśli nie niemożliwe. - Zwrot kosztów budowy nastąpiłby po 50 latach. Zamierzam zatem uświadomić gminie, że na niej spocznie sfinansowanie inwestycji. A nie uciekniemy od niej.

  Choć do wkopania kamieni węgielnych pod budowę jeszcze daleko, lokalizowanie ich bez uwzględnienia obecnej i przyszłej roli ulicy Piotrkowskiej w systemie komunikacyjnym miasta, może zapędzić wszystkich w ślepą uliczkę. Sceptycznie spogląda na pomysł dr Jacek Wesołowski z Instytutu Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej: - Obecność parkingów zwiększy atrakcyjność ulicy i w jakimś stopniu ucywilizuje chaotyczne parkowanie w śródmieściu. Jednak dla wzrostu funkcji reprezentacyjnych historycznego centrum Łodzi kluczowa jest efektywna rewitalizacja. Nie będzie o niej mowy jeśli nie usuniemy nadmiaru niepotrzebnego, szkodliwego ruchu samochodowego. Korków nie wyeliminujemy nigdy, ale możemy sprawić, że nie będą blokowały przestrzeni miejskiej i obniżały jej standardu - przekonuje. - Parkingi nie mogą być zbyt duże i rozrzucone wzdłuż całej ulicy, by nie doprowadziły do obciążenia sieci ulicznej i spiętrzenia ruchu. Zwłaszcza jeśli Łódź, wzorem miast zachodniej Europy, pojmie kiedyś konieczność wdrażania polityki zrównoważonego transportu.

  Dziś dwa parkingi kubaturowe działają w Łodzi w centrach handlowych, jeden przy siedzibie Międzynarodowych Targów Łódzkich. Wszystkie próby postawienia parkingów publicznych (pod Placem Dąbrowskiego, między Piotrkowską a Wschodnią) skończyły się klapą. Lepiej radzą sobie nawet w Kielcach. Pod koniec minionego roku w pobliżu reprezentacyjnego deptaka otwarto tam dwa obiekty łącznie na ponad 500 miejsc. Choć i tam nie brak problemów. Kierowcy żalą się na zbyt śliską nawierzchnię, szwankujące bramki wjazdowe. Może należałoby obserwować Kielce pod kątem skutków tych inwestycji dla ruchu śródmiejskiego?

  W Łodzi obowiązek wytypowania lokalizacji parkingów i zabezpieczenia gminnych środków Strategia ulicy Piotrkowskiej nakłada między innymi na Zarząd Dróg i Transportu i Wydział Planowania Przestrzennego i Ochrony Zabytków. - Od miesiąca przeprowadzamy wstępne analizy, uwzględniające parkingi kubaturowe w polityce komunikacyjnej miasta - tłumaczy ogólnikowo Dariusz Chmiel z Zespołu Architekta Miasta. Wyniki poznamy, gdy lokalizacje zaakceptuje koordynujące badania Biuro ds. Rozwoju Przedsiębiorczości. Natomiast ZDiT przygotował własne propozycje. Na wiosnę przygotowuje też 60 nowych miejsc parkingowych na ulicach Nowomiejskiej i 6 Sierpnia. Menedżer ulicy Piotrkowskiej wskazuje jako dogodne miejsce dla podziemnych parkingów dodatkowo Pasaż Schillera. Projekt parkingów naziemnych, ale tylko dla mieszkańców ulicy, ''schowanych'' za fasadami nie nadających się do remontu kamienic przedstawiło już w 2008 roku. Stowarzyszenie Fabrykancka.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry