Widmo plajty wisi nad łódzkim MPK

Widmo plajty wisi nad łódzkim MPK

Agnieszka Magnuszewska, Monika Pawlak

Dziennik Łódzki

Aktualizacja:

Dziennik Łódzki

Tak źle to jeszcze nie było. Tak można podsumować sytuację finansową MPK, któremu brakuje 48 mln zł. W tej sprawie zebrała się wczoraj komisja gospodarki mieszkaniowej i komunalnej, próbując odpowiedzieć na pytanie, czy i jak dofinansować spółkę.
- Chciałbym dzisiaj usłyszeć zapewnienie i konkret, że po 1 stycznia 2011 r. MPK będzie w stanie zapewnić miejsca pracy dla trzech tysięcy ludzi - rozpoczął posiedzenie komisji Jan Mędrzak, jej przewodniczący i zarazem dyrektor ds. eksploatacji MPK.

Ale o konkretach nie ma na razie mowy. Jedno zapewnienie jednak padło: długu MPK nie muszą się obawiać pasażerowie. - MPK będzie tak współdziałało z władzami miasta, żeby pasażerowie nie odczuli żadnych niedogodności w komunikacji miejskiej - zaznacza Bogumił Makowski, rzecznik firmy.


Ale czy na pewno? Czy deficyt 48 mln zł nie oznacza braku pieniędzy na paliwo i konieczności ograniczenia kursów? Trudno oszacować, na ile ta groźba jest realna, bo na razie nawet nie wiadomo, po jakich kosztach MPK wozi pasażerów. Do tej pory nie ma umowy z miastem na tzw. wozokilometr. Stawkę ponoć do końca czerwca ma ustalić zewnętrzna firma.

- Przez ostatnie siedem lat mogliśmy dorabiać, remontując tory czy tramwaje w innych miastach. Jeszcze w zeszłym roku wydawało się, że boom gospodarczy będzie trwał w nieskończoność, ale teraz zlecenia się pokończyły - podkreśla Stanisław Galia, prezes MPK.

O ile w poprzednich latach MPK na przewozach tracił od 3 do 23 mln, o tyle mógł sobie dorobić zewnętrznymi zleceniami. - Teraz miesięcznie tracimy 3,5 mln zł. Przez ostatnie siedem lat, kiedy MPK dorabiało, miasto zaoszczędziło na komunikacji 350 mln zł. Teraz te pieniądze powinny wrócić do spółki - zaznacza Mędrzak.

O dofinansowaniu MPK kwotą 48 mln zł nie ma jednak mowy. Krzysztof Mączkowski, skarbnik Łodzi, twierdzi, że firma musi brać po uwagę możliwości budżetu miasta, a na razie jest w nim dziura. Również radny Władysław Skwarka z komisji GMiK twierdzi, że o żadnej pożyczce na dokapitalizowanie MPK nie ma mowy. Co nie oznacza, że MPK pieniędzy od miasta nie dostanie. Otrzyma, ale maksymalnie 10 mln zł.

- W budżecie jest zapisane pięć milionów dla MPK, resztę postaramy się znaleźć, oszczędzając na innych zadaniach - mówi radny Skwarka. - Dobrym rozwiązaniem byłoby przekazanie MPK kontroli biletów. Firma wykorzystałaby to i zarabiała na swoje potrzeby, bo do zewnętrznych firm, które robią to teraz, miasto dokłada.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze (6)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
mpk

taraska09 (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 7

mpk ma przede wszystkim służyć mieszkańcom i wozić pasażerów, po konkurencyjnych cenach, a nie " zapewniać miejsca pracy".Pewnie sytyacja finansowa mpk jest tak kiepska, bo pracuje tam aż 3000!!...rozwiń całość

mpk ma przede wszystkim służyć mieszkańcom i wozić pasażerów, po konkurencyjnych cenach, a nie " zapewniać miejsca pracy".Pewnie sytyacja finansowa mpk jest tak kiepska, bo pracuje tam aż 3000!! pewnie dobrze opłacanych pracowników i związkowców.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
zapachy..

pasazer 100% (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 5

TE WSZYSTKIE smierduchy jezdza za ..przyzwoleniem pasazerowi ..kontrolerow biletow!!Pasazerowie nie zwracaja im uwagi ,nie informuja kierowcy o trucicielu ,a kontrolerzy wogole ....nie podchodza do...rozwiń całość

TE WSZYSTKIE smierduchy jezdza za ..przyzwoleniem pasazerowi ..kontrolerow biletow!!Pasazerowie nie zwracaja im uwagi ,nie informuja kierowcy o trucicielu ,a kontrolerzy wogole ....nie podchodza do nich!!A MY KASUJEMY BILETY !!!smierdzieli mozna by wykorzystac do mycia tramwajow,ale najpierw ich trzeba bylo..zdezynfekowac!!zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Dorabianie??

Elwisz Czosnek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 7

Co do kwestii dorabiania, to posłużyć się można inną wypowiedzią pana Jońskiego na temat remontów ulic. Drogie MPK, na południu jest nieciekawie, za jakiś czas zacznie się odbudowa. Pełne pole do...rozwiń całość

Co do kwestii dorabiania, to posłużyć się można inną wypowiedzią pana Jońskiego na temat remontów ulic. Drogie MPK, na południu jest nieciekawie, za jakiś czas zacznie się odbudowa. Pełne pole do popisu.

A poważniejąc, jak to się dzieje że firma ma niemal 50 mln długu? Bałagan w umowach z miastem, dziwne zakupy, a i z zarządzaniem jest nieciekawie. Dlaczego zajezdnia Nowe Sady - cud, miód i orzeszki ponoć pod względem nowoczesności mają taką drogę dojazdową? Ja pomijam stan Obywatelskiej (KIEDY REMONT?), ale opaska wokół zajezdni powinna być wespół z Schenkerem odnowiona. Chyba że lepiej jak nowe autobusy wytłuczą części zanim jeszcze wyjadą na trasę.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
ja bym sie jeszcze spytał

lamer (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7 / 6

Dlaczego nie jeździ część uwzględnionych na rozkładzie składów ?

Dlaczego zakupiono tramwaje które nie mają otwieranych okien(bo te lufciki to jakiś żart) ?

Dlaczego zakupiono siedzenia...rozwiń całość

Dlaczego nie jeździ część uwzględnionych na rozkładzie składów ?

Dlaczego zakupiono tramwaje które nie mają otwieranych okien(bo te lufciki to jakiś żart) ?

Dlaczego zakupiono siedzenia wyściełane, w mieście w którym pewnie 200 tys osób korzysta z mpk, a u jakichś 180 tys są problemy z higieną ?

Dlaczego kierowcy/motorniczy nie zwracają uwagi na osoby łamiące regulamin, szczególnie żebrzące(nie sposób nie słyszeć akordeonu) i posiadające, jak to mpk pisze, odrażający zapach(który potrafi cały tramwaj wypełnić, o tym co sie dzieje z WYŚCIEŁANYM krzesełkiem po kontakcie z zasyfionym bełkoczącym osranym bezdomnym nie mówię)....zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Ogrzewanie

Łodzianin (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 6

Dlaczego jeszcze w pod koniec maja wŁączone sa ogrzewania w tramwaju?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Rządy Pana M

Miki (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7 / 5

Niech dłużej Pan Mędrzak zajmuje sie zarzadzaniem to bedą takie efekty. Dobrze, że MPK jest spółką gminną to jakoś pewnie sobie poradzi.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo