Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódzki dom luksusowej starości

Joanna Barczykowska
Pensjonariusze są zachwyceni nowymi warunkami
Pensjonariusze są zachwyceni nowymi warunkami Jakub Pokora
Na miejsce dla osób przewlekle chorych i starszych czeka się w Łodzi ponad dwa lata. A w placówce dla psychicznie chorych nawet osiem. Nowy dom pomocy społecznej w Łodzi to więc nie tylko sto dodatkowych miejsc, ale spełnienie marzeń dla tych, którzy się tam dostali.

Pastelowe ściany, dwuosobowe pokoje z łazienką, kącik wypoczynkowy, a nawet profesjonalne łóżka szpitalne dla wymagających leżenia pensjonariuszy. To nie scenografia szpitalu w Leśnej Górze - tak wygląda nowy dom pomocy społecznej na Rudzie w Łodzi.

DPS przy ul. Rudzkiej 56 to jeden z najnowocześniejszych i najlepiej wyposażonych domów pomocy społecznej w woj. łódzkim. Miasto zapłaciło 10 mln zł za przerobienie budynku na potrzeby podopiecznych. Z poprzedniego lokalu przy ul. Ciołkowskiego musieli się wyprowadzić, bo szpital im. Kopernika, do którego należał budynek, chce zorganizować tam swoje oddziały. - Mieliśmy szczęście, że Uniwersytet Medyczny oddał nam budynek na Rudzie, który mogliśmy zaadaptować - mówi Dariusz Joński, wiceprezydent Łodzi.

DPS na Rudzie to pierwsza taka inwestycja miejska od 20 lat. - Walczyliśmy o to miejsce przez cztery lata. Przy ulicy Ciołkowskiego ci sami pensjonariusze mieszkali od kilkunastu lat, nie mogliśmy ich rozdzielać. No i się udało - cieszy się Tadeusz Morawski, radny PiS.

Budynek jest przeznaczony dla stu osób, ale na razie mieszka w nim 86. - Kolejnych 14 chętnych już czeka na zakwaterowanie. Dostaliśmy już skierowania z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej - mówi Mariola Wojtowicz, dyrektor DPS.

W budynku znajdują się zarówno pokoje dla zdrowych osób starszych, jak i tych wymagających zwiększonej opieki. Pensjonariusze nie muszą już jadać w swoich pokojach, ale spotykają się we wspólnej jadalni. Z myślą o odwiedzających urządzono pokoje gościnne.
Mieszkańcy mogą liczyć na terapię zajęciową i muzykoterapię, prowadzoną przez terapeutów.

- Co ważne, budynek jest pozbawiony barier architektonicznych, dlatego osoby na wózkach nie siedzą już odizolowane w swoich pokojach. W otoczeniu domu zaprojektowano miejsca wypoczynku na świeżym powietrzu. Ale alejki spacerowe i altanka będą gotowe dopiero we wrześniu - dodaje Mariola Wojtowicz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki