Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie straszy księżniczka Ludmiła - perła regionu

Joanna Barczykowska
Wieża warowna wybudowana w XIV wieku
Wieża warowna wybudowana w XIV wieku archiwum
Rawa Mazowiecka jest miastem o bardzo bogatej historii, dlatego warto tu zajrzeć choćby na jeden dzień. Można tu podziwiać ciekawe zabytki jak chociażby barokowe kościoły i zamek, ale także park w stylu angielskim.

Takich miejsc jest w Rawie wiele, a co najważniejsze można je zobaczyć podczas jednego letniego spaceru.

Przy wjeżdzie do miasta turystów wita Zamek Książąt Mazowieckich wybudowany w XVI wieku. Choć po dawnej fortecy została tylko baszta zamkowa, to z tym miejscem wiąże się wiele ciekawych historii. W XVI wieku trzymano tu skarb kwarciany, do którego wpływał podatek na utrzymanie wojska Rzeczypospolitej.

Od pokoleń przekazywana jest także stara legenda o księżniczce Ludmile, która za rzekomą zdradę została zamurowana w zamku z rozkazu męża. Wielu twierdzi, że jej duch do dziś błąka się po riunach zamku. Rawską legendę wykorzystał sam William Szekspir w jednym ze swych największych dzieł

Zimowej Opowieści

.

Dziś w baszcie można obejrzeć wystawę muzealną, poświęconą historii Mazowsza, Rawy i jej mieszkańców. Ciekawostką są znaleziska architektoniczne.

Z historią Rawy związany jest także zakon jezuitów, którzy przybyli na te ziemie w XVII w. Niegdyś spełniał on funkcję oświatowo-kulturalną, a w zakonie mieściła się biblioteka i szkoła.

Miłośnicy sztuki sakralnej powinni odiwedzić Kościół NP Najświętszej Marii Panny, największą świątynię w Rawie. Ufundowali go w 1613 roku bracia Wołuccy. Jednym z najciekawszych zabytków w tej późnobarokowej świątyni jest gotycka chrzcielnica z końca XIV w. Warte uwagi są także naczynia liturgiczne z XVII-XIX w., ornaty sprzed 300 lat oraz pas słucki z XVIII w.

Kolejną późnobarkową budowlą Rawy jest kościół oo. Pasjonistów pochodzący z 1790 r. Perełką świątyni jest Ołtarz główny Matki Boskiej Pocieszenia oraz konfesjonały w stylu włoskiego baroku. W kościele od lat kultywowany jest zwyczaj układania dywanu z płatków kwiatowych w oktawę Bożego Ciała.

W centrum miasta w uroczej willi z 1930 roku mieści się Muzeum Ziemi Rawskiej. W środku zobaczyć można wiele eksponatów archeologicznych i etnograficznych, a także sztukę ludową i pamiątki związane z regionem.

W Muzeum oprócz wystaw czasowych, obejrzeć można ekspozycje stałe:

Tradycyjna izba chłopska regionu rawskiego

- ukazująca wnętrze odświętnej izby z charakterystycznym wystrojem w przekroju czasowym 1880-1950 oraz

Salonik babuni z przełomu XIX i XX w.

- obrazujący wnętrze saloniku dworku szlacheckiego.

Dla spragnionych przyrody, niezwykłą atrakcją będzie spacer po parku w stylu angielskim.Ogród usytupowany jest nad rzeką Rawką, nieopodal muzeum. Założono go w XIX w, a za czasów Księstwa Warszawskiego uznawano go za jedno z piękniejszych założeń w stylu angielskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki