Dziennik Łódzki » Opinie » drobna różnica

drobna różnica

Data dodania: 2010-09-01 08:58:04 ▪ Ostatnia aktualizacja: 2010-09-01 08:58:04

Dziennik Łódzki

Witaszczyk na dziś

PrześlijDrukuj
Mniejsza czcionka Większa czcionka
drobna różnica

(© archiwum)

Wczoraj media i wybitni publicyści przeżywali i przeżuwali rocznicową imprezę w Gdańsku.

Faktycznie, ludzie wygarnęli z mównicy dawnym kumplom, a obecnym przeciwnikom to, co mieli do wygarnięcia. Ci, co nie dostali się do mikrofonu lub nie mieli takiej śmiałości i "gadany" jak Henryka Krzywonos, pogwizdali i pobuczeli. Jakkolwiekby jednak patrzeć, standardy demokracji zostały zachowane. Niezbyt eleganckie, delikatnie rzecz ujmując, ale…

Ale dziś można sobie na takie zachowanie pozwolić. W czasach PRL podobny przebieg imprezy był nie do pomyślenia. A gdyby jednak do czegoś takiego doszło, to władza ludowa za czasów Gomułki i Gierka unieważniłaby związek zawodowy lub postawiła na jego czele nowych towarzyszy. Za Jaruzelskiego, po odwołaniu stanu wojennego, odwaga staniała - można było pokrzykiwać śmielej.
∨ Czytaj dalej
Kiedyś na krajowym zjeździe emerytów seniorzy zarzucili obecnym na sali wysokim przedstawicielom władzy, że rząd załatwia problem emerytów za pomocą łopaty grabarza. Rząd się nie zdenerwował na słowa prawdy, bo każdy rząd w sprawie emerytów liczy na szybką pomoc branży funeralnej, jak się teraz elegancko i naukowo określa cmentarnych kopidołów.

Wracając do imprezy w Gdańsku, warto zwrócić uwagę, że ani partia, ani rząd nie zlikwiduje NSZZ Solidarność. Nie wyznaczy też spośród sprawdzonych i zasłużonych platformersów nowego przewodniczącego na miejsce Janusza Śniadka. I chwała Bogu! Ta niemożność władzy do grzebania w niezależnych organizacjach jest m.in. efektem porozumień sprzed 30 lat. Tym różni się dzisiejsza Polska od tamtej. Taka różnica wiele znaczy. To po prostu wolność. Co z nią zrobiliśmy, to zupełnie inna sprawa.

Jeszcze jedno. Warto wiedzieć, komu tę wolność zawdzięczamy. Wczoraj w wywiadzie dla onet.pl Lech Wałęsa z właściwą sobie skromnością wyznał: "Dałem narodowi zwycięstwo…". Jakkolwiekby na to patrzeć, coś w tym jest. O 10-milionowej reszcie nie ma co gadać - na naszych oczach historia przerabia ją na bezimienną sieczkę. Taka jest kolej rzeczy. Zostanie tylko Wałęsa. Czy się to komu podoba, czy nie podoba.

Z ostatniej chwili. A jednak chcą trochę unieważnić obecną Solidarność! Aktywiści starej Solidarności zaapelowali do władz państwowych o wzięcie odpowiedzialności za organizację następnych obchodów Sierpnia '80.
Jerzy Witaszczyk

Dodajesz jako: Gość

ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Zaloguj przez Facebook

Do wiedźmy z krzywym nosem!!

zgłoś 0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

olo (gość), 01.09.10, 14:47:10

PiSu POwodzią nie żywiołu klęską ciemny naród PeO wstraszyła!! Więc POwodzie znowu nas zalewają, Bo wały ciągle nie wzmocnione, zbiorniki zapasowe nie zbudowane. POdtopiona Polska cała, nie szlachcica, nie hrabiego a gajowego na prezydenta se wybrała. Młodzież znowu w PeO uwierzyła, do urn wartko POdążyła. A tu bezrobocie z POdatkami jak gruźlica pną się w górę, Rosną ceny i zarobki platformianych niedorajdów, Obcy biznes się rozwija, Polski swoje żagle zwija, Z Unii forsa POgrzebana, Autostrady spartolone zawalone, Służba zdrowia dogorywa, Pielęgniarki i robole nędznie grosze zarabiają, Chamy z PSLu PO ichniemu też śpiewają, Bez Hitlera wciąż do rajchu za robotą swoje biedne dzieci gnają, A czerwoni wraz z Platformą ustawowo narkotyki twarde jako miękkie PO wyborach szybko wprowadzają, Przyrost naturalny skrobankami z eutanazją POwstrzymają, W WOŚP Orkiestrze i Woodstocku zluzowane nastolatki POlskie świnki wciąż na haju, swoje młode ciała dają, Z patriotyzmem IPNu, TVP i TV Trwam już się ostro rozprawiają, Polskie Radio z TVP zawłaszczają, a SBcy z agentami brudne łapy w PRLu zanurzone zacierają. Wiersz jest dobry ale nie mój. Przepraszam autora za moje w nim zmiany i pozdrawiam!!

odpowiedzi (0)

skomentuj

Rozrywka

Dziennik Łódzki

  • Czytaj nas na iPhone oraz iPad
  • Czytaj nas na Androidzie
  • Czytaj nas na pozostałych telefonach
  • Rozrywka NMEkstraklasa LiveZobacz inne aplikacje

Aktualne wydanie:

"Dziennik Łódzki", piątek 25.05.2012

Kup e-wydanie

Prenumerata:

Dział Sprzedaży Domowej
90-532 Łódź
ul. ks. I. Skorupki 17/19
pn-pt 8.00 - 17.00
tel.: 0-42 66-59-360,
fax: 0-42 637-75-11
e-mail: prenumerata@dziennik.lodz.pl

Zamów prenumeratę

Reklama:

Dział Sprzedaży Reklam



Łódź 90-532
ul. ks. hm. I. Skorupki 17/19
tel. 0-42 66-59-430
fax: 0-42 66-59-437

Reklama i biura sprzedaży ogłoszeń

Aktualne cenniki ogłoszeń

Zamów reklamę

Kontakt z redakcją:

Polska Dziennik Łódzki
ul. ks. I. Skorupki 17/19
0-532 Łódź,
tel.: (042) 66-59-100
e-mail: dziennik@dziennik.lodz.pl

O nas

Napisz do nas

Zapisz się do Newslettera

Reklama

Reklama

Polskapresse sp. z.o.o informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie DziennikLodzki.pl podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.
Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.