Dziennik Łódzki » Kultura » Kocham Łódź » Łódź: pożegnanie z Czarną Madonną

Łódź: pożegnanie z Czarną Madonną

Data dodania: 2010-09-10 13:20:38 ▪ Ostatnia aktualizacja: 2010-09-12 17:08:03

Dziennik Łódzki

Matylda Witkowska

PrześlijDrukuj
Mniejsza czcionka Większa czcionka
Łódź: pożegnanie z Czarną Madonną

Wiele osób do tej pory wspomina peregrynację jako ważne wydarzenie. (© Jakub Pokora)

W sobotę przy dźwiękach fanfar archidiecezja łódzka żegnała wizerunek Czarnej Madonny. Czy trwające rok całonocne czuwania, apele jasnogórskie i uroczyste procesje coś w nas zmieniły?

Ogromne emocje, całonocne czuwania, łzy, modlitwy i... konflikty towarzyszyły trwającej równo rok peregrynacji kopii wizerunku Matki Bożej Jasnogórskiej po archidiecezji łódzkiej. Zdaniem księży diecezja jest teraz duchowo odmieniona.

Modlitwa wobec zmarszczek

Pochodzący najprawdopodobniej z XIII wieku wizerunek Czarnej Madonny jest najbardziej znanym i najbardziej czczonym obrazem w Polsce, symbolem wiary i patriotyzmu.
∨ Czytaj dalej
Kopię tego uważanego za cudowny wizerunku w 1957 roku zamówił kardynał Stefan Wyszyński. Jego wędrówka po kraju miała ożywić religijność z okazji tysiąclecia chrztu Polski.

Krążący po parafiach wizerunek Czarnej Madonny budzi wśród wiernych olbrzymie emocje.

- Obraz żyje swoim własnym życiem. Coraz rzadziej mówi się o nim kopia, raczej podkreśla, że jest to sama Matka Boska, która nawiedza parafie w znaku cudownego wizerunku - tłumaczy biskup pomocniczy archidiecezji łódzkiej Adam Lepa.

Do archidiecezji łódzkiej obraz trafił już w 1974 roku. Teraz, po 36 latach, powrócił. W ciągu roku odwiedził każdą z 217 parafii, był też w kaplicach, klasztorach i szpitalach.

W każdym miejscu obraz spędził dobę. Codziennie o godz. 17 był uroczyście witany przez jednego z łódzkich biskupów. W niektórych parafiach tłok był tak duży, że powitanie musiało odbyć się na dworze.

- Widzieliśmy ludzi, którzy klęczeli w śniegu czy w kałużach - wspomina biskup Lepa. - Taka żywiołowo okazywana wiara była dla nas biskupów ogromnym doładowaniem akumulatorów - dodaje.
Biskupowi Lepie najmocniej utkwiła w pamięci wizyta w Domu Pomocy Społecznej nr 2 prowadzonej przez siostry sercanki.

- Na dziedzińcu zebrały się wszystkie podopieczne, oprócz leżących. I w prostych i pięknych słowach usłyszałem o ich problemach, cierpieniach i... zmarszczkach. Pierwszy raz słyszałem, żeby ktoś poruszał ten problem przed Matką Boską. Ale widocznie dla tych pań było to ważne - wspomina biskup.

Kościoły, w których pojawiał się wizerunek otwarte były przez całą dobę. - I nawet przez chwilę nie były puste - podkreśla ks. Jarosław Pater, odpowiedzialny za organizację peregrynacji.

Proboszcz zostaje kierowcą

W parafii św. Apostołów Piotra i Pawła pod koniec czerwca podczas przywitania obrazu w kościele był taki tłok, że trudno było się dostać do środka. Także na najtrudniejszej godzinie między 3 a 4 rano czuwało przy obrazie około 30 osób. Wierni włączyli się nie tylko w przygotowanie wystroju kościoła, ale także własnymi samochodami odwozili w nocy tych, którzy mieszkali dalej. Własnym samochodem odwoził wiernych sam proboszcz.
1 2 3 »

Komentarze

przejdź na forum

Dodajesz jako: Gość

ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Zaloguj przez Facebook

Rozrywka

Dziennik Łódzki

  • Czytaj nas na iPhone oraz iPad
  • Czytaj nas na Androidzie
  • Czytaj nas na pozostałych telefonach
  • Rozrywka NMEkstraklasa LiveZobacz inne aplikacje

Aktualne wydanie:

"Dziennik Łódzki", wtorek 22.05.2012

Kup e-wydanie

Prenumerata:

Dział Sprzedaży Domowej
90-532 Łódź
ul. ks. I. Skorupki 17/19
pn-pt 8.00 - 17.00
tel.: 0-42 66-59-360,
fax: 0-42 637-75-11
e-mail: prenumerata@dziennik.lodz.pl

Zamów prenumeratę

Reklama:

Dział Sprzedaży Reklam



Łódź 90-532
ul. ks. hm. I. Skorupki 17/19
tel. 0-42 66-59-430
fax: 0-42 66-59-437

Reklama i biura sprzedaży ogłoszeń

Aktualne cenniki ogłoszeń

Zamów reklamę

Kontakt z redakcją:

Polska Dziennik Łódzki
ul. ks. I. Skorupki 17/19
0-532 Łódź,
tel.: (042) 66-59-100
e-mail: dziennik@dziennik.lodz.pl

O nas

Napisz do nas

Zapisz się do Newslettera

Reklama

Reklama

Polskapresse sp. z.o.o informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie DziennikLodzki.pl podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.
Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.