Rugbyści Budowalni nadal z kompletem punktów

Bogusław Kukuć
Łodzianie wystąpili nowych strojach w czerwonych spodenkach i  niebiesko-białych koszulkach
Łodzianie wystąpili nowych strojach w czerwonych spodenkach i niebiesko-białych koszulkach Jakub Pokora
W piątej kolejce ekstraklasy rugby na stadionie przy ul. Górniczej w Łodzi drużyna Blachy Pruszyński Budowlani pokonała Orkan Sochaczew 50:6 (27:6). Łodzianie przed tygodniem w ćwierćfinale Pucharu Polski wyeliminowała Orkan, wygrywając w Sochaczewie 17:10.

W sobotę mistrzowie Polski byli też faworytami, ale przecież rywale byli rewelacyjnymi zdobywcami brązowego medalu w poprzednim sezonie i do tego grali w silniejszym składzie niż w pucharowym spotkaniu. Łodzianie występowali nadal bez Gruzinów leczącego uraz Meraba Gabuni oraz odbywajacego karę za kartkę Abashidze Mindii. W tej sytuacji zdobycie dodatkowego punktu bonuoswego stało pod znakiem zapytania.

Obawy o wysokie zwycięstwo gospodarzy rozwiały się szybko. Już w 5 min. po sprytnym podaniu Tomasza Stępnia pierwsze przyłożenie tuż przy prawej chorągiewce odnotował Dariusz Kaniowski. W 10 minut później po dalekim przekopie Tomasza Grodeckiego drugie przyłożenie odnotował Konrad Sobczak. Przy 17:0 po akcji Michała Mirosza rywale przejęli inicjatywę i znalazło to punktowy wymiar w dwóch karnych Tomasza Gasika i zrobiło się 17:6, a do tego żółtą kartką ukarany został Michał Królikowski. Jednak obrońcy tytułu nie pozwolili rywalom na więcej. W 32 ,min. efektownym kopem z blisko 40 metrów popisał się Stępien, a już przed p[rzerwą po raz czwarty przyłożył Sebastian Stolarz i wiadomo było, że łodzianie wykonali plan wygranej z bonusem.

W drugiej połowie gospodarze testowali rezerwowych, a mimo to powiększali przewagę. Rywale walczyli ambitnie do końca, ale tylko raz byli blisko honorowego przyłożenia po szybkim kontrataku środkiem boiska.

Teraz będzie przerwa w rozgrywkach ligowych na mecz reprezentacji z Czechami. Łodzianie bez kadrowiczów zagrają w Lublinie pierwszy półfinałowy mecz Pucharu Polski z tamtejszymi Budowlanymi. Mistrzowie Polski zgodzili się grać już w tym terminie, bo nawet ewentualna porażka, daje im szanse awansu do finału w rewanżu w Łodzi.