Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pabianice: przybywa świerków w alei trzeźwości

Marcin Bereszczyński
Marek Skrzymowski w alei trzeźwości.
Marek Skrzymowski w alei trzeźwości. archiwum
Aleja trzeźwości w ośrodku im. Marka Kotańskiego w Pabianicach ma już dwa lata. Powstała po to, by każdy kto przynajmniej rok wytrwał w abstynencji, mógł zasadzić przy niej świerk. Drzewka - symbole nowego życia rosną w kamiennych donicach, do których przymocowane są tabliczki z nazwiskami, datą posadzenia świerków i terminem trwania w trzeźwości od narkotyków i alkoholu.

Aleja rozciąga się między gigantyczną figurą Jezusa z Rio a pamiątkową tablicą, poświęconą Markowi Kotańskiemu. Trakt z kostki brukowej liczy 25 metrów. W ciągu dwóch lat pojawiło się przy niej już 26 świerków. Posadziły je osoby pochodzące z Łodzi, Pabianic, Tuszyna, Rzgowa, Kolumny, a także mieszkańcy Ośrodka Pomocy Bliźniemu im. Marka Kotańskiego.

- Pierwszą placówkę dla uzależnionych Marek Kotański otworzył w Głoskowie koło Gawrolina 15 października 1978 roku. Nasze stowarzyszenie "Granica" wybrało Kotana na patrona. Dlatego z okazji 30-rocznicy tego wydarzenia utworzyliśmy aleję trzeźwości - opowiada Marek Skrzymowski, kierownik Ośrodka Pomocy Bliźniemu im. Marka Kotańskiego i założyciel alei trzeźwości w Pabianicach.
W piątek, w kolejną rocznicę utworzenia pierwszej placówki dla uzależnionych, w alei trzeźwości oraz przed pomnikiem Kotana zapłoną znicze.

- W ten sposób chcemy złożyć hołd człowiekowi, który całe życie poświęcił walce z uzależnieniami od narkotyków i alkoholu - mówi Skrzymowski.

"Granica" pomaga też ubogim mieszkańcom Pabianic. Trwają już przygotowania do siódmej edycji akcji "Nie dajmy im zamarznąć". Akcja, która trwa od grudnia do lutego, polega na rozdawaniu ciepłych posiłków bezdomnym i biednym, którzy zbierają się w centrum Pabianic. Podczas ostatniej akcji wydano sześć tysięcy porcji zupy, blisko dwa tysiące bochenków chleba oraz dwieście zimowych czapek. Od 2004 roku, czyli od początku tej akcji, z pomocy stowarzyszenia skorzystało blisko dziewięć tysięcy osób, dla których przygotowano 32 tysiące posiłków, do zrobienia których zużyto 3 tony mięsa i wędlin oraz 4 tony ziemniaków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki