Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Więcej Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych w regionie łódzkim

Joanna Barczykowska
W kolejce do Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego przy ul. Szpitalnej 6 w Łodzi czeka ponad 70 osób. Średni czas oczekiwania na przyjęcie do tej placówki wynosi 70 dni
W kolejce do Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego przy ul. Szpitalnej 6 w Łodzi czeka ponad 70 osób. Średni czas oczekiwania na przyjęcie do tej placówki wynosi 70 dni Paweł Łacheta
NFZ wizytuje wszystkie Zakład Opiekuńczo-Lecznicze w regionie łódzkim, by oszacować zapotrzebowanie na opiekę nad starszymi mieszkańcami województwa. Jest szansa, że od przyszłego roku będzie więcej miejsc.

Z końcem roku przestał działać jedyny publiczny Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Łodzi. Z tej działalności zrezygnował bowiem Wojewódzki Szpital im. Biegańskiego, który postanowił zamknąć 25-łóżkowy ZOL, by zrobić miejsce na oddział kardiochirurgii. Po protestach pacjenci z tego oddziału trafili do trzech niepublicznych ZOL w Łodzi. Rodziny pacjentów zgłaszały problemy ze znalezieniem miejsca.

Dyrekcja łódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia postanowiła przeprowadzić analizę sytuacji w województwie łódzkim. Od początku roku dyrekcja Funduszu i urzędnicy wizytują wszystkie ZOL w województwie. Do końca marca ma powstać dokładny raport na temat rzeczywistego zapotrzebowania na tego typu miejsca w województwie łódzkim - demograficznie jest najstarszym w Polsce. Jest szansa, że od przyszłego roku ZOL będzie więcej.

- Z jednej strony wiemy, że do zakładów opiekuńczo-leczniczych ustawiają się w Łódzkiem kolejki. Z drugiej strony w sprawozdaniach widzimy, że są miejsca, gdzie są niewykonania, a łóżka wykorzystywane są w 70 proc. Chcemy się dowiedzieć z czego to wynika - mówi Jolanta Kręćka, dyrektor łódzkiego oddziału NFZ.

W województwie łódzkim są 24 ZOL. W Łodzi są 4. W sumie wszystkie placówki są w stanie pomieścić 1,1 tys. pacjentów. Czy to wystarczy?

Zdaniem rodzin potrzebujących pomocy pacjentów nie, bo do ZOL w regionie trudno się dostać. Ile trzeba czekać? W kolejce do Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego przy ul. Szpitalnej w Łodzi czeka ponad 70 osób. Średni czas oczekiwania to ponad 70 dni. Średnio w Łódzkiem czeka się pół roku.

Problemem jest także zbyt długi okres, w którym pacjenci przebywają w zakładach. Zgodnie z założeniem, pacjent powinien trafić do ZOL-u na 6 miesięcy, by w tym okresie się zregenerować. W praktyce sytuacja wygląda inaczej. Rekordziści w województwie łódzkim przebywają w ZOL nawet półtora roku. Konkursy na leczenie w ZOL NFZ chce ogłosić w tym roku. Czy powstaną nowe takie placówki?

Chęć otwarcia dużego zakładu w Łodzi zgłosił już Uniwersytecki Szpital im. WAM, który za kilka miesięcy przejmie miejski szpital im. Sonnenberga. Ma tam powstać zakład opiekuńczo-leczniczy, centrum geriatryczne i niewielki oddział internistyczny. Uniwersytet Medyczny będzie się starał o kontrakt z NFZ nawet na sto łóżek. Zakłady opiekuńczo-lecznicze w Sokolnikach i Łagiewnikach chce otworzyć Urząd Marszałkowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki