18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zawiązał się łódzki oddział stowarzyszenia osób poszkodowanych przez banki

Piotr Brzózka
Grzegorz Gałasiński
Do odstąpienia od egzekucji komorniczych, podjęcia indywidualnych rozmów z dłużnikami oraz wydłużenia okresu spłaty rat wzywa polskie banki zawiązujący się właśnie łódzki oddział Stowarzyszenia Poszkodowanych przez Banki "Pro Futuris". Oprócz apelu do bankowców, stowarzyszenie wystosuje też list otwarty do prezydenta Bronisława Komorowskiego oraz premiera Donalda Tuska.

Na wtorkowe spotkanie organizacyjne "Pro Futuris" przyszło kilkanaście osób, które zaciągnęły kredyty we frankach szwajcarskich i czują się poszkodowane radykalną podwyżką miesięcznych rat w związku ze wzrostem kursu franka.

- Gdybyśmy wiedzieli, że ryzyko kursowe jest tak wielkie, nikt z nas nie zaciągałby tych kredytów. Gdyby to było 1 procent, ale nie 40! - mówi pan Łukasz, klient łódzkiego mBanku.

Stowarzyszenie "Pro Futuris" powstało pod koniec ubiegłego roku. Jego inicjatorem jest Tomasz Sadlik z Krakowa. W 2007 roku mężczyzna zaciągnął w Raiffeisen Bank Polska kredyt we frankach. Jak mówi, rok temu bank rozwiązał z nim umowę i poinformował o zamiarze wszczęcia egzekucji z należącej do niego nieruchomości oraz pensji. Powodem miał być fakt, że w związku ze wzrostem kursu franka, wartość kredytowanej nieruchomości stała się mniejsza niż wysokość aktualnego zadłużenia wobec banku. Sadlik twierdzi, że pracownica banku nie poinformowała go rzetelnie o zasadach kredytu. Dlatego złożył pozew o stwierdzenie nieważności swojej umowy kredytowej i wstrzymanie egzekucji jego nieruchomości.

PSL zaapelowało do banków o renegocjowanie umów. Pomysł ten krytykuje Ministerstwo Finansów, wyliczając, że strata sektora bankowego z tytułu przewalutowania kredytów we frankach na złote po kursie z dnia udzielenia kredytu wyniosłaby 44,4 mld zł. Według MF, trzy z działających na polskim rynku banków utraciłyby wszystkie swoje fundusze i stały się niewypłacalne. To groziłoby destabilizacją całej gospodarki.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki