Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Księga dżungli" w Teatrze Pinokio w Łodzi. Premiera w sobotę [ZDJĘCIA]

Łukasz Kaczyński
Adaptację książki Noblisty Rudyarda Kiplinga o wychowanym przez wilki chłopcu imieniem Mowgli ujrzymy w łódzkim Teatrze "Pinokio". Spektakl, którego premiera odbędzie się w najbliższą sobotę, reżyseruje Przemysław Jaszczak, student V roku wrocławskiej fili Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, mający w dorobku już dwie realizacje na profesjonalnych scenach.

"Księga dżungli" zapowiadana jest jako historia o poszukiwaniu swego miejsca na ziemi i chęci przynależności do grupy mimo braku akceptacji w danej społeczności. Reżysera sięgnięcie po opowiadania Kiplinga zainspirowały artykuły o "dzikich dzieciach" wychowanych przez zwierzęta i żyjących w społecznej izolacji, m.in. o Kamali i Amali, dziewczynkach schwytanych w pobliżu Kalkuty razem z watahą wilków w 1920 roku.

- Obejrzałem też serię dokumentów o dzikich dzieciach na Ukrainie, w Azji i Afryce, i zafascynowałem się tym tematem. Najpierw myślałem, by samemu napisać taką opowieść - mówi Przemysław Jaszczak. - Uznałem, że nie ma to sensu, bo tekst poruszający ten temat już istnieje.

Tygrys Shere Khan, niedźwiedź Baloo i lamparcica Bagheera - to postaci spopularyzowane przez kinowe ekranizacje Disneya. Inaczej niż tam, w spektaklu, tak jak w literackim oryginale, Mowgli przemierzy trzy światy: wilków i małp, a na koniec trafi do wioski ludzi.

- W swej drodze poszukuje on własnej tożsamości, kieruje się chęcią przynależności do jakiejś grupy, ale za każdym razem pojawia się jakiś problem, przez co nie do końca jest w danym miejscu akceptowany - tłumaczy reżyser. - Ta "inność" cechuje nie tylko Mowgliego. Każdy świat rządzi się własnymi prawami. Ich złamanie oznacza banicję.

Adaptacji opowiadań dla sceny podjęła się Magda Żarnecka, z którą Przemysław Jaszczak zrealizował spektakle w teatrach w Wałbrzychu i Lublinie. Łódzki spektakl nie zamierza unikać tematu przemocy i okrucieństwa, powszechnego u ludzi i niemal nieobecnego w świecie zwierząt.

- Podstawowym prawem dżungli jest: nie zabijać bez powodu i w gniewie. Najczęściej powód jest naturalny. To chęć zdobycia pożywienia - mówi Przemysław Jaszczak.

Spektakl "Pinokia" adresowany jest do widzów od ósmego roku życia, choć realizatorzy podkreślają jego familijny charakter. Muzykę skomponował związany z łódzkim Teatrem Chorea Tomasz Krzyżanowski, autorką scenografii jest zaś Zofia Lubińska. Zagrają m.in. Łukasz Batko, Łukasz Bzura, Anna Sztuder-Mieszek, Ewa Wróblewska, Żaneta Małkowska, Krzysztof Ciesielski.

Premierze w "Pinokiu" będzie towarzyszyć wernisaż wystawy ilustracji z książki ,,Pora na potwora".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki