Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Minister zdrowia kontroluje porodówki w Łódzkiem

Joanna Barczykowska
archiwum Dziennika Łódzkiego
Konsultanci wojewódzcy na wniosek ministra zdrowia rozpoczęli kontrolę porodów na oddziałach ginekologiczno-położniczych w Łódzkiem.

Tragiczne przypadki zgonów nienarodzonych dzieci oraz niepełnosprawności, stwierdzone u noworodków, które były wynikiem lekarskich błędów w czasie porodów, stały się powodem zarządzenia kontroli w całym kraju na zlecenie ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza. We wtorek konsultanci wojewódzcy do spraw ginekologii i położnictwa oraz neonatologii w województwie łódzkim przedstawili harmonogram wizyt kontrolnych we wszystkich 26 oddziałach położniczo-ginekologicznych w województwie łódzkim. Wcześniej konsultanci rozesłali do wszystkich ordynatorów porodówek w województwie specjalne ankiety, przygotowane przez Ministerstwo Zdrowia.

- Kontrola już się rozpoczęła. Jest podzielona na trzy etapy. Pierwszym z nich były ankiety, które muszą wypełnić wszyscy ordynatorzy oddziałów położniczo-ginekologicznych. Ankiety dotyczą zgonów okołoporodowych oraz przypadków śmierci noworodków tuż po urodzeniu. Konsultanci będą musieli przeanalizować wszystkie przypadki w okresie od 1 lipca do 31 grudnia 2013 roku, ponieważ taki okres wytypowało ministerstwo - mówi Jolanta Pustelnik, dyrektor Wojewódzkiego Centrum Zdrowia Publicznego, która ma nadzorować pracę konsultantów wojewódzkich. - Drugim etapem kontroli będą wizyty w szpitalach. Trzecim etapem jest przygotowanie całościowego raportu. To ogromna praca, którą trzeba wykonać do końca kwietnia.

Z zarządzenia ministra wynika, że kontrola ma dotyczyć postępowania przedporodowego oraz w trakcie porodu dzieci urodzonych z wynikiem cztery i poniżej w dziesięciostopniowej skali Apgar. Szczególnie wnikliwie będą analizowane także wszystkie przypadki zgonów śródporodowych.

Konsultanci wojewódzcy, którzy będą analizować dokumenty, muszą przeprowadzić ocenę czynników ryzyka identyfikowanego przez lekarzy prowadzących ciążę zarówno przed porodem, jak w czasie porodu.

CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE

- Zalecono też kontrolę oceny wartości Ph krwi pępowinowej, częstości monitorowania KTG, badania pulsoksymetrycznego u noworodka oraz kontrolę wskazań do rozwiązania porodu metoda cięcia cesarskiego oraz rozwiązania ciąży za pomocy vacuum, kleszczy i pomocy ręcznej - mówi Izabela Kaźmierczak z Wojewódzkiego Centrum Zdrowia Publicznego.

Niezwykle ważne jest KTG, czyli monitorowanie akcji serca płodu oraz zapisu czynności skurczowej macicy, które powinno być podłączone przez cały poród, a zwykle na oddziałach jest podłączane na zaledwie kilkanaście, a bywa, że i kilka minut. Tymczasem właśnie tak sprawdza się, czy nie doszło do sytuacji zagrożenia życia, by w każdej chwili zdecydować np. o przeprowadzeniu cesarskiego cięcia.

Minister Arłukowicz chce, by przeanalizować cesarki, bo choć lekarze narzekają, że jest ich zbyt dużo, to często mogły być lepszym sposobem na rozwiązanie ciąży.

W województwie łódzkim kontrola będzie dotyczyć prawie 11 tys. porodów, bo według najnowszych danych Wojewódzkiego Centrum Zdrowia Publicznego w Łodzi w drugim półroczu ubiegłego roku w szpitalach w Łódzkiem przyjęto właśnie tyle dzieci. Po selekcji dokumentów okaże się, ile porodów kwalifikuje się do gruntownej kontroli i które porodówki zostaną szczegółowo skontrolowane. Z danych za 2012 rok wynika, że najwyższy współczynnik zgonów niemowląt występuje w powiecie łęczyckim i wieruszowskim. Najmniej niemowląt w przeliczeniu na tysiąc urodzeń żywych zmarło w powiecie kutnowskim, rawskim oraz w Skierniewicach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki