Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przewodnik po Łodzi: Turysta w Łodzi słyszy rzeczy, w które nie wierzy

rozm. Anna Gronczewska
Z Elżbietą Pędziwiatr, przewodnikiem po Łodzi i miłośniczką miasta, rozmawia Anna Gronczewska.

Wiele jest w Łodzi rzeczy, którymi miasto może się pochwalić?
Na pewno ich nie brakuje. Właśnie wyszłam z Muzeum Kinematografii, które jest jedynym w Polsce muzeum o takim profilu.

A jaka łódzka ulica jest najdłuższa?
To na pewno ulica Pomorska. Ma ponad dziesięć kilometrów. Natomiast najdłuższa, zwarta śródmiejska zabudowa to ulica Piotrkowska i jej cztery kilometry. Kiedyś to był też najdłuższy trakt handlowy. Niestety, to już historia.

Czym jeszcze Łódź może pochwalić się w skali kraju?
Nasza hala sportowa, Atlas Arena, jest w tej chwili największa w Polsce. Niestety niedługo się to zmieni, bo większą halę buduje Kraków. Ale też dopóki nie wybudowano "Spodka" w Katowicach to nasza stara, poczciwa Hala Sportowa była największym takim obiektem w kraju. Możemy się pochwalić wieloma rzeczami, choćby na osi historii.

Jakimi?
Przecież pierwsze w Królestwie Polskim tramwaje elektryczne ruszyły właśnie w Łodzi. Na dziesięć lat przed budową pomnika króla Zygmunta III Wazy, który stoi na Placu Zamkowym w Warszawie, my w naszym mieście mieliśmy pierwszą świecką kolumnę. Postawił ją na ulicy Rzgowskiej Jan Mulinowicz. Przypomina o tym dzisiejsza ulica Kolumny. Niestety, tamtą historyczną kolumnę rozebrali Niemcy. Takim ewenementem jest Las Łagiewnicki. Choć większy las ma Olsztyn, ale nie jest cały położony w granicach miasta. I tak największym lasem znajdującym się w granicach miasta jest Las Łagiewnicki.

Niektórzy twierdzą nawet, że to największy las znajdujący się w obrębie miasta w Europie...
Tego nie potrafię zweryfikować. Jednak z pewnością jest największym miejskim lasem w Polsce. Mamy też największy w kraju magazyn scenografii i kostiumów filmowych. Jest on pozostałością po Wytwórni Filmów Fabularnych przy ulicy Łąkowej.

Czy problemy nie pojawią się z ustaleniem najstarszego łódzkiego zabytku?
Wynikają z tego, że Łódź zmieniała swoje granice. Jeśli weźmiemy stare granice miasta, to najstarszym zabytkiem jest ratusz stojący na Placu Wolności. To najstarszy zabytek murowany. Natomiast najstarszym drewnianym jest kościół świętego Józefa, który stoi dziś przy Ogrodowej.

A w obecnych granicach miasta?
Teraz do Łodzi należą i Łagiewniki, i Mileszki. Tam teraz znajdują się zabytki o starszych metrykach. Dzięki poszerzeniu granic miasta przybyło nam zabytków.

Co w Łodzi mamy jeszcze naj, w skali kraju?
Najnowocześniejsze muzeum to wirtualna wystawa w kotłowni Białej Fabryki, czyli w Centralnym Muzeum Włókiennictwa. To także jedyne takie muzeum zajmujące się tą tematyką, o takiej skali, z takimi zbiorami. Możemy się też pochwalić tym, że mamy najwięcej obiektów reprezentacyjno- pałacowych, zwanych willami. Jest ich około 160. Taka informacja budzi zawsze zdziwienie wśród turystów odwiedzających Łódź. Mamy też najlepiej zachowaną, oryginalną dziewiętnastowieczną zabudowę, bo przecież miasto nie było zburzone podczas drugiej wojny światowej.

Mówiliśmy o najdłuższej łódzkiej ulicy. A która jest najkrótsza?
Kiedyś była nią ulica Krótka, czyli dzisiejsza Traugutta. Teraz jest nią ulica Portowa na Lublinku. Choć do bardzo krótkich ulic należy bałucka Biała. Najwęższą łódzką ulicą jest Ukryta na Chojnach. My przewodnicy wiemy, że duże wrażenie robi to, że Łódź jest taka nie rozszyfrowana.

To dobrze, że Łódź nie jest do końca rozszyfrowana?
Powiedziałabym, że bardziej jest nierozpropagowana. Gdy jedziemy do Krakowa, to wiemy czego się spodziewać po tym mieście. W Łodzi tego nie ma. Turysta przyjeżdża do naszego miasta i słyszy rzeczy, w które nie chce uwierzyć. Na przykład w to, że Łodzi powstał pierwszy w Polsce szpital pediatryczny. To szpital imienia Korczaka, założony przez rodzinę Herbstów. U nas znajduje się największy pomnik żydowski na świecie i największy zachowany żydowski cmentarz w Europie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki