Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych w Łodzi [ZDJĘCIA, PROGRAM]

Andrzej Boratyński
Andrzej Boratyński
Uroczystości upamiętniające Żołnierzy Wyklętych na cmentarzu na Dołach
Uroczystości upamiętniające Żołnierzy Wyklętych na cmentarzu na Dołach Krzysztof Szymczak
Na cmentarzu na łódzkich Dołach odbyła w piątek uroczystość upamiętniająca Żołnierzy Wyklętych, którzy spoczywają tam w bezimiennych mogiłach. Najpierw odprawiono mszę św. w intencji poległych żołnierzy niepodległościowego podziemia, a następnie odbył się przemarsz pod krzyż w głównej alei cmentarza, pod którym złożono kwiaty.

Uroczystości na cmentarzu były jednym z punktów łódzkich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Przypada on 1 marca, tj. w rocznicę wykonania wyroku na dowódcach IV Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość (WiN), walczących z komunistami.

A już w sobotę kolejne punkty obchodów. Od godz. 10 w Manufakturze, w namiocie ustawionym na rynku centrum, będzie można oglądać okolicznościową wystawę poświęconą Żołnierzom Wyklętym. O godz. 12 apel poległych pod pomnikiem Ofiar Komunizmu przy ul. Anstadta, a o godz. 18 w sali kinowej Stowarzyszenia Robotników Chrześcijańskich przy ul. Tuwima 34 odbędzie się projekcja filmu "Kwatera Ł".

Ponadto tego dnia w godz. 10-17, po raz pierwszy w tym roku, będzie można zobaczyć zabytkową zajezdnię Brus przy ul. Konstantynowskiej. Otwarty dla zwiedzających będzie także schron przeciwlotniczy z 1937 roku.

Następnego dnia - w niedzielę - o godz. 12 w łódzkiej katedrze zostanie odprawiona msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych. Dzień później w łódzkich szkołach odbędą się prelekcje poświęcone żołnierzom podziemia. W południe oficjalne zakończenie obchodów w budynku gimnazjum przy ul. Wapiennej. Oprócz tego w poniedziałek o godz. 18 w biurowcu PKP przy ul. Tuwima odbędzie się jeszcze spotkanie z ks. Stanisławem Małkowskim i Wojciechem Szumlińskim.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowił w 2011 r. parlament "w hołdzie Żołnierzom Wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki