Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódź jest kobietą! 120 pań przypada tu na 100 mężczyzn

Alicja Zboińska
W Łodzi na stu panów przypada aż 120 pań
W Łodzi na stu panów przypada aż 120 pań Grzegorz Gałasiński
W Łodzi na 100 panów przypada 120 pań. To najwięcej w Polsce. Mieszkanki regionu mają sporo długów, rekordowy sięga 3,3 mln zł.

Sobotnie święto zwłaszcza starsze mieszkanki regionu będą obchodzić głównie w towarzystwie innych pań. Dotyczy to przede wszystkim łodzianek, niewiele lepiej jest w pozostałej części regionu. W Łodzi na stu panów przypada aż 120 pań.

- To najwięcej w całym kraju - mówi dr Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego. - W województwie łódzkim tzw. współczynnik feminizacji jest niższy, na stu panów przypada 110 pań. Tymczasem na Mazowszu na 100 mężczyzn przypada 109 kobiet, a w województwie dolnośląskim odpowiednio 108 pań na 100 panów. Na wsi te proporcje wyglądają inaczej, na stu panów przypada już tylko 101,4 kobiet, a ma to związek z tym, że więcej kobiet zdobywa wykształcenie i decyduje się na przeprowadzkę do miasta.

Dzień Kobiet w towarzystwie sąsiadki spędzi 63-letnia Elżbieta Borowiecka z Łodzi, której mąż zmarł dwa lata temu.

- Napijemy się wina, może wybierzemy się do kina - mówi łodzianka. - Przez wiele lat spędzałam ten czas z mężem, który wręczał mi kwiaty i często zapraszał albo na jakąś wycieczkę, albo do restauracji. Ten etap już, niestety, za mną.

Z danych Urzędu Statystycznego w Łodzi wynika, że mężczyźni w naszym regionie żyją przeciętnie o 9 lat krócej niż panie. Statystycy wyliczyli, że urodzona obecnie dziewczynka ma przed sobą statystycznie 79,8 lat życia, natomiast chłopiec już tylko 70,6. Obecne piętnastoletnie dziewczyny będą żyły jeszcze 65 lat, a chłopcy - 56 lat. Mieszkanki regionu w wieku 45 lat czeka przeciętnie 36 lat życia, a 45-letnich mieszkańców 28,5 roku.

Dr Szukalski zwraca uwagę na to, że wśród łodzianek dominują panie w wieku powyżej 60 lat. Jest ich ponad 28 tysięcy.

- Tymczasem łodzianek w przedziale wiekowym 20 - 24 lata jest niewiele ponad 20 tys. - mówi dr Szukalski. - To konsekwencja powojennego wyżu demograficznego, od lat w Łodzi jest stosunkowo mało urodzeń, mało też napływa młodych ludzi z zewnątrz.

Choć w naszym regionie mieszka więcej pań, to do pracy chodzi więcej mężczyzn. Urząd Statystyczny w Łodzi wyliczył, że w przedziale wiekowym 15-29 lat pracuje 37,3 procent pań, a blisko 50 procent panów. W przedziale wiekowym 30-39 lat do pracy chodzi 75,6 proc. mieszkanek regionu oraz 86,1 proc. mieszkańców.

Okazuje się, że sytuacja finansowa mieszkanek naszego regionu nie zawsze jest dobra. Województwo zajmuje piąte miejsce w kraju pod względem liczby zadłużonych kobiet. A rekordzistka z województwa łódzkiego ma do spłaty ponad 3,3 mln zł długu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki