Uniwersytet Łódzki uruchomił poradnię języka polskiego

  Uniwersytet Łódzki uruchomił poradnię języka polskiego

  Maciej Kałach

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Pracownicy Katedry Współczesnego Języka Polskiego pomysł na założenie poradni nosili w głowach od dłuższego czasu. Na ich piętrze w siedzibie Wydziału Filologicznego przy al. Kościuszki 65 wciąż dzwonił telefon - to łodzianie, także niezwiązani z Uniwersytetem Łódzkim, prosili o pomoc w rozstrzyganiu językowych wątpliwości.
  Opiekę nad poradnią sprawuje prof. Barbara Kudra

  Opiekę nad poradnią sprawuje prof. Barbara Kudra ©Grzegorz Gałasiński

  W styczniu rektor UŁ i dziekan wydziału znaleźli środki na realizację pomysłu i już od ponad miesiąca w internecie działa poradnia językowa, nad którą opiekę sprawuje prof. Barbara Kudra, kierownik Katedry Współczesnego Języka Polskiego. Czuwa ona nad zespołem złożonym z sześciu doktorów (Beata Burska-Ratajczyk, Bartłomiej Cieśla, Katarzyna Jachimowska, Anna Sokół-Klein, Izabela Różycka, Agnieszka Wierzbicka-Olejniczak).

  Zespół poradni przyjmuje zapytania napływające przez specjalny formularz zamieszczony na stronie www.poradnia-jezykowa.uni.lodz.pl,lub na adres poczty elektronicznej: poradniajezykowa@uni.lodz.pl

  - Dajemy sobie czas do 48 godzin, aby odpowiedzieć na każde zapytanie, chociaż zwykle rozwiązanie wątpliwości publikujemy w internecie wcześniej - mówi prof. Barbara Kudra.

  Odpowiedzi pojawiają się na stronie internetowej poradni wraz z zapytaniem. Pod każdą z nich podpisany jest autor porady. Pogrupowane są one w kilka kategorii m.in.: frazeologia, interpunkcja, nazwy własne. Obecnie liczba udzielonych porad zbliża się do pół setki.

  O co pytają odwiedzający poradnię? W kategorii wymowa dowiemy się, że niepoprawna jest forma "przekonywujący", zaś należy używać wyrazów "przekonujący" i "przekonywający" (choć ten drugi jest nieco archaiczny). W kategorii znaczenie znalazło się pytanie o różnicę pomiędzy słowami "bluzka" i "koszula", do działu varia (różności) trafiła udzielona odpowiedź o poprawność określenia "dziennikarstwo modowe".

  "W polszczyźnie wiele przymiotników odrzeczownikowych utworzonych jest za pomocą przyrostka -owy, także od podstaw o podobnym zakończeniu jak słowo moda (anodowy, jagodowy, pogodowy, przygodowy, ugodowy, itp.). Częstość występowania tego przymiotnika w tekstach związanych z modą świadczy o tym, że jest on potrzebny" - daje odpowiedź dr Izabela Różycka.

  Zapytania trafiające do poradni są "na czasie". Znajdziemy tam także odpowiedź na wątpliwość, czy słowo "gender" jest odmienne.

  Zasady poradni pozwalają na przesłanie jednego pytania w korespondencji. Odpowiedzi udzielane są na podstawie wydawnictw poświęconych kulturze polszczyzny i słowników, ale także uwzględniające zwyczaje użytkowników języka polskiego.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Polecamy

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Gry On Line - Zagraj Reklama