Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Psycholog: Nastoletnia ciąża to szok dla rodziny, ale matce trzeba pomóc [WYWIAD]

rozm. Anna Gronczewska
Czesław Michalczyk
Czesław Michalczyk Krzysztof Szymczak
Badania pokazują, że gdy rodzina wspomoże dziewczynę, a jej sytuację zrozumie szkoła, to może ona kontynuować naukę i pójść na studia - mówi psycholog Czesław Michalczyk

Coraz więcej nastoletnich dziewczyn zachodzi w ciążę. Czy to jest duży problem?
Uważam, że 15 czy 16 lat nie jest odpowiednim czasem na rodzenie dzieci. Zwykle to wczesne macierzyństwo jest sprawą przypadku. Wiadomo, że młodzi ludzie coraz wcześniej zaczynają współżycie seksualne. Konsekwencją tego są przypadkowe ciąże. Można się zastanawiać, dlaczego tak się dzieje. Czy powodem jest niski poziom edukacji seksualnej? To, że osoby niedojrzałe emocjonalnie, a dojrzałe biologicznie rozpoczynają współżycie, sprawia, że nie do końca zdają sobie sprawę z konsek-wencji swojego postępowania. Ale myślę, że nie jest to wielki problem społeczny. Zawsze mieliśmy jakiś procent młodych matek.

A jak wygląda teraz edukacja seksualna?
Cały czas są problemy, dyskusje na ten temat. Dyskutuje się, kiedy tę edukację zaczynać, jak ma ona wyglądać. Trzeba wziąć pod uwagę to, że dziś młodzież dużo szybciej dojrzewa fizycznie. Ma różne wzorce zachowań seksualnych. Ogląda je między innymi w filmach, serialach. Tak więc młodzież ma tę inicjację seksualną wcześniej. Ale za tą dojrzałością biologiczną nie idzie dojrzałość emocjonalna, psychiczna i społeczna. Trudno mówić o tym, że dziewczyny, która mają 15 czy 16 lat, chciały w sposób świadomy zostać matki.

Gdy dziecko rodzi 18- czy 19-letnia dziewczyna, na pewno jest jakieś zaskoczenie wśród jej bliskich, ale gdy w ciążę zachodzi 14- czy 15-latka, to jest już szok.
Oczywiście. To szok dla samej dziewczyny, jej rodziny, całego otoczenia. To nie jest zwyczajna sytuacja. Różnie w tych sytuacjach wygląda reakcja osób najbliższych. Myślę o rodzinie, szkole. To, co dzieje się dalej z taką młodą dziewczyną, która zaszła w ciążę, zależy w dużej mierze od jej najbliższego otoczenia, jakie wsparcie dostanie. Wszystkie badania wskazują na to, że gdy rodzina wspomoże dziewczynę, gdy jej sytuację zrozumie szkoła, to może kontynuować naukę na poziomie szkoły średniej, zacząć później studia.

W jaki sposób powinni zachować się rodzice, gdy dowiedzą się, że córka zaszła w ciążę?
Zacznę od tego, że najpierw dla rodziny to jest szok. I trudno się temu dziwić. Najczęściej jest to niezgodne z oczekiwaniami rodziców. Oni liczą, że dziewczyna skończy szkołę średnią, zda maturę, będzie studiować, znajdzie dobrą pracę. A tu nagle okazuje się, że jest w ciąży. Problem ma tu nie tylko dziewczyna, ale też jej rodzice. Często w pierwszej chwili nie wiedzą, jak poradzić sobie z taką sytuacją.

Jak reagują?
Te reakcje są bardzo różne. Są rodziny, które reagują złością, odrzucają tę dziewczynę. Można tu wymienić cały wachlarz negatywnych postaw. Natomiast tak naprawdę w tej sytuacji rodzina powinna wesprzeć tę młodą dziewczynę, która nie do końca z własnej winy znalazła się w takim położeniu. Bardzo często to sprawa zupełnego przypadku. Od tego, jak zachowa się rodzina, zależą w dużej mierze dalsze losy młodej matki i jej dziecka.

Jakie to ma być wsparcie?
Głównie ze strony psychologicznej, ale i praktycznej. Rodzina powinna zapewnić, że pomoże jej w opiece nad dzieckiem. Zrobi wszystko, by mogła wrócić do szkoły. Należy też wspomóc ją psychicznie. Niestety, nie zawsze tak jest. Bywa, że to rodzice namawiają dziewczynę, by oddała swoje dziecko do adopcji. Tak więc postawa rodziców takiej małoletniej matki jest bardzo ważna. Często bowiem ojciec jej dziecka jest osobą niepełnoletnią, niedojrzałą i nie za bardzo może ją wesprzeć.

Jakie te dziewczyny są matkami?
To jest bardzo różnie. Generalnie, gdy rodzi się dziecko w wieku 15 - 16 lat albo wcześniej, nie jest się dojrzałym emocjonalnie. Ale bywa, że ciąża, dziecko diametralnie zmienia rzeczywistość takiej dziewczyny. Wszystko zależy od osobowości, rodziny, otoczenia. Są dziewczyny, które po porodzie bardzo szybko dojrzewają. I zupełnie dobrze radzą sobie w roli matki. Niestety, nie zawsze tak jest.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki