Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabytkowy pałac Rembielińskich popada w ruinę

Tomasz Dębowski
Od czasu gdy w budynku zlikwidowano szkołę, obiekt jest niezagospodarowany. Taka sytuacja trwa od 2010 roku
Od czasu gdy w budynku zlikwidowano szkołę, obiekt jest niezagospodarowany. Taka sytuacja trwa od 2010 roku
Od czterech lat zabytkowy pałac Rembielińskich w Krośniewicach (powiat kutnowski) stoi niezagospodarowany. Władze miasta dbają tylko o otaczający go park.

Obecnie o odzyskanie zabytkowego pałacu wraz z okalającym go parkiem walczą jego prawowici spadkobiercy. Obiekt należy co prawda do gminy, ale to może się zmienić. Do końca tego tygodnia minister rolnictwa i rozwoju wsi ma odnieść się do wniosku spadkobierców, związanego z odzyskaniem tego majątku. Jeśli odpowiedź będzie negatywna, spadkobiercom zostanie Sąd Administracyjny, gdzie sprawa może być rozpatrywana jeszcze przez kilka lat.

Co ciekawe, spadkobiercy upomnieli się o pałac już w 2000 roku. Ostateczna decyzja wojewody łódzkiego została wydana dopiero po 13 latach. Wojewoda uznał, że pałac nie należy się spadkobiercom. Ci odwołali się do ministra. Domagają się zwrotu, gdyż ich zdaniem majątek ten został bezprawnie zabrany na mocy reformy rolnej z lat 40. Wiele pałaców, dworów i ziem przeszło wtedy na Skarb Państwa. Część z nich, jak pałac w Krośniewicach, została przekazana gminom, część do dzisiaj jest w posiadaniu Agencji Rolnej Skarbu Państwa.

Jakub Krygier, zastępca burmistrza gminy i miasta Krośniewice, przyznaje, że gmina ma w tej chwili związane ręce, jeśli chodzi o jakiekolwiek ruchy, dotyczące tego majątku.

Do roku 2010 w pałacu mieściło się gimnazjum w Krośniewicach, które zostało jednak przeniesione do nowo wybudowanego budynku. Później władze gminy chciały wyremontować pałac wraz z rewitalizacją całego parku. Gmina pozyskała już nawet pieniądze na ten cel z dotacji z Unii Europejskiej.

- W roku 2011, gdy przyznano nam dotację, wojewoda łódzki poinformował gminę, że toczy się postępowanie, związane z próbą odzyskania majątku przez jego spadkobierców. Wszelkie remonty zostały więc zawieszone, a pieniądze musieliśmy zwrócić - mówi Dominika Turkowska z wydziału gospodarki nieruchomościami w krośniewickim magistracie.

Od chwili opuszczenia budynku przez uczniów w obiekcie nic się nie dzieje. Obiekt coraz bardziej niszczeje, a gmina musiała wynająć ochroniarza, aby zapobiegł ewentualnym próbom grabieży majątku.

Obecnie gmina dba tylko o otaczający pałac park.

- Na bieżąco przeprowadzane są tu prace porządkowe, wycinane są krzewy i krzaki, przycinana jest trawa - mówi Turkowska.

Pałac został zbudowany w drugiej połowie XIX wieku dla Pelagii Rembielińskiej. Krośniewice były w rękach rodu Rembielińskich od początku XIX wieku do roku 1945. Do pałacu należą też budynki gospodarcze. Okalający go park ma około 17 hektarów i pochodzi z przełomu XVIII i XIX wieku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki