Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kombatanci dostawą nowe uprawienia

Andrzej Gębarowski
Grzegorz Gałasiński/archiwum
Wkrótce wejdą w życie nowe przepisy ustawy o kombatantach, uchwalone 14 marca przez Sejm, po uwzględnieniu niektórych poprawek Senatu. Na ich podstawie zostanie powołany Korpus Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.

W skład Korpusu wejdą osoby, które uzyskały uprawnienia kombatanckie z tytułu walki z bronią w ręku o niepodległość Polski. Nowelizacja przewiduje, że 1 września obchodzony będzie jako Dzień Weterana Walk o Niepodległość RP; członkowie korpusu weteranów otrzymają też specjalne ujednolicone legitymacje.

Kombatantom zrzeszonym w korpusie przyznana zostanie 51-procentowa ulga na krajową komunikację. Chodzi o komunikację kolejową w 1. i 2. klasie pociągów osobowych i pośpiesznych oraz autobusową w połączeniach zwykłych i przyśpieszonych - na podstawie biletów jednorazowych. Obecnie ulga ta dla kombatantów wynosi 37 procent.

Uregulowano również kwestię ryczałtu energetycznego dla kombatantów. Będzie on wypłacany w wysokości 165,71 zł miesięcznie, przy czym będzie też podlegać corocznej waloryzacji od dnia waloryzacji emerytur i rent. Waloryzacja nastąpi w oparciu o średnioroczny wskaźnik wzrostu cen konsumpcyjnych nośników energii z poprzedniego roku (ogłaszany przez GUS w Monitorze Polskim).

Przewidziano także ułatwienia dla kombatantów zamieszkałych za granicą, którzy dotychczas nie ubiegali się o należne im świadczenia w związku z utrudnieniami w ich wypłacie. Po zmianie przepisów świadczenia będą im wypłacane np. razem z emeryturą czy rentą na rachunek bankowy za granicą.

Nowelizacja przewiduje też utworzenie w Urzędzie ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych kompletnej bazy wszystkich kombatantów, inwalidów wojennych i ofiar represji.

Warto dodać, że na etapie legislacji sejmowej posłowie odrzucili pięć poprawek, które do projektu ustawy zgłosił klub Prawa i Sprawiedliwości.

Pierwsza z nich zmieniała zakres podmiotowy osób, które wchodziłyby do Korpusu. W myśl tego projektu do Korpusu wchodziłyby osoby, które uczestniczyły w walkach zbrojnych o niepodległość i ustalenie granic państwa polskiego. Udział w tych walkach dotyczył okresu do 8 maja 1945 r. i po zakończeniu II wojny, w walkach przeciwko reżimowi komunistycznemu na terenie Polski w granicach z 31 sierpnia 1939 r. i w granicach powojennych oraz osoby odznaczone Orderem Krzyża Wojskowego. Podstawowym wyróżnikiem miał być udział w walkach mających na celu uzyskanie lub obronę niepodległości RP. Jednak udział w nich miał nie przesądzać o otrzymaniu tych uprawnień, poprawka wymieniała bowiem zarówno pozytywne, jak i negatywne przesłanki uzyskania tego statusu.

Kolejne poprawki PiS mówiły także o otrzymaniu przez osoby, które weszłyby do Korpusu świadczeń - dodatku weterana w wysokości 200 zł miesięcznie i zasiłku pogrzebowego w wysokości 400 proc. przeciętnego wynagrodzenia, a także prawa do bezpłatnego zaopatrywania w leki i wyroby medyczne będące przedmiotami ortopedycznymi i środkami pomocniczymi. Ostatnia poprawka dotyczyła weryfikacji osób, które otrzymają status weterana.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki