Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Łodzi już w tym roku będą leczyć chorych na raka bez limitów NFZ

Joanna Barczykowska
Zniesienie limitów ma obowiązywać w chemioterapii, radioterapii i chirurgii onkologicznej
Zniesienie limitów ma obowiązywać w chemioterapii, radioterapii i chirurgii onkologicznej Krzysztof Szymczak
Władze Regionalnego Ośrodka Onkologicznego w Łodzi zdecydowały, że już w tym roku będą leczyć chorych na raka bez limitów NFZ.

Radioterapia, chemioterapia i chirurgia onkologiczna bez limitów, a od momentu rozpoznania choroby u pacjenta do rozpoczęcia leczenia nie może upłynąć więcej niż 9 tygodni - to założenia rządowego "pakietu onkologicznego", który w zeszły piątek ogłosił premier Donald Tusk i minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Zniesienie limitów miałoby jednak nastąpić dopiero od 1 stycznia 2015 roku.

Chorzy na raka mają być leczeni szybciej i lepiej [WIDEO]

Okazuje się, że władze województwa i Regionalnego Ośrodka Onkologicznego, postanowiły limity na leczenie onkologiczne w regionie znieść już w tym roku. Taką decyzję ogłoszono w środę podczas konferencji prasowej.

- Od początku 2014 roku szpital przyjmuje pacjentów onkologicznych bez względu na limity finansowe wynikające z kontraktów z NFZ. Leczenie onkologiczne jest leczeniem ratującym życie. To podstawa planu i wspólny mianownik działań rządu oraz szpitala. Ponadto od tej pory szpital przestaje limitować wszelką diagnostykę onkologiczną - ogłosił Wojciech Szrajber, dyrektor Szpitala im. Kopernika w którym znajduje się Regionalny Ośrodek Onkologiczny w Łodzi.

Kto zapłaci za leczenie mieszkańców ponad limit z NFZ?

- Liczymy, że nadwykonania zostaną zapłacone przez NFZ w późniejszym terminie, tak jak to było do tej pory. Uważamy, że odmawianie leczenia osobom chorym na raka byłoby nieetyczne - mówi Wojciech Szrajber.

W zeszłym roku łódzki NFZ z rezerwy finansowej zapłacił za nadwykonania w onkologii aż 26 mln zł. Szpital czeka jeszcze na 11 mln zł - to suma niezapłaconych nadwykonań za ostatnie 2 lata.

W przyszłym roku leczenie bez limitów gwarantuje rząd. Regionalny Ośrodek Onkologiczny w Łodzi planuje już stworzenie sieci onkologicznej w województwie łódzkim, żeby polepszyć dostęp do tych terapii.

- To będzie pierwsza w Polsce Wojewódzka Sieć Profilaktyki i Leczenia Onkohematologicznego. Pod koniec 2015 roku chcemy uruchomić pierwszą filię ośrodka w szpitalu marszałkowskim Piotrkowie Trybunalskim. Znajdzie się tam radioterapia, a także poradnia hematologiczna, radiologiczna i chirurgii onkologicznej. Rok później stworzymy kolejną filię w Sieradzu - mówi Wojciech Szrajber.

Kto za to zapłaci? Część pieniędzy ma przekazać Urząd Marszałkowski, część Szpital im. Kopernika, a pieniądze na sprzęt m.in. akceleratory do radioterapii będą pochodziły z ministerstwa zdrowia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki