Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strażak Roku 2014: Strój strażacki wytrzymuje temperaturę sięgającą 500 stopni

Matylda Witkowska
Ubranie strażackie musi być wyjątkowo odporne na działanie wysokich temperatur
Ubranie strażackie musi być wyjątkowo odporne na działanie wysokich temperatur Tomsz Bolt / Polskapresse
Każdy strażak ma co najmniej trzy służbowe stroje: zwykły koszarowy, w którym przebywa na co dzień w bazie, do akcji pożarniczych oraz wyjściowy.

Temperatura w płonącym budynku sięga nawet 500 stopni Celsjusza. Dlatego ubranie strażackie musi być wyjątkowo odporne. Bluzy i spodnie (koniecznie muszą być luźne, bo warstwy powietrza spełniają dodatkową funkcję izolacyjną) wykonane są z nowoczesnych, odpornych na działanie temperatur materiałów, np. takich jak Nomex, który wytrzymuje do 370 st. C czy Kevlar, który zwęgla się dopiero przy 480 st. C.

Hełm strażacki zwykle ma na szczycie tzw. grzebień, który absorbuje uderzenia np. części stropu, która może oderwać się od niszczonej przez ogień budowli. Buty strażackie wykonane są z gumy, odpornej nie tylko na działanie temperatury, ale też olejów i smarów, a na czubkach wzmocnione są stalą .

Koszt średniej klasy strażackiego ubrania do akcji to ok. 2 tys. zł: buty kosztują od 500 do 1 tys., hełm to ok. 700 zł, rękawice 200 zł. Cały strój waży od 12 do 15 kg, wraz z butlą z tlenem i maską około 20 kg.

- Nie jest to lekki strój, ale strażacy dają radę. W takim stroju da się nawet pobiec - podkreśla kapitan Arkadiusz Makowski, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi.

Strażacy nie mogą guzdrać się przy ubieraniu. Z jednostki muszą wyjechać w ciągu 40 sekund od ogłoszenia alarmu (w nocy w 50 sekund). Dlatego buty strażackie nie mają sznurowadeł, wystarczy wsunąć je na nogi. Kurtkę szybko zapina się na ekspres. To pozwala zaoszczędzić cenny czas.

Strażacy mają też tzw. strój koszarowy, czyli czarną bluzę, spodnie i skórzane buty, w których chodzą w bazie.

Inne stroje mają też grupy specjalistyczne, np. wodno-nurkowe, poszukiwawczo-ratownicze czy wysokościowe.

Na oficjalne uroczystości zakładają strój wyjściowy: spodnie i marynarkę, na której noszą dystynkcje i ordery, oraz czapkę rogatywkę.

STRAŻAK ROKU 2014: GŁOSOWANIE, LISTA KANDYDATÓW, WYNIKI

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki