Kolejna firma wybrała podstrefę Radomsko

Kolejna firma wybrała podstrefę Radomsko

Jacek Drożdż

Dziennik Łódzki

Dziennik Łódzki

Zwiększa się liczba firm działających w radomszczańskiej części Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Zezwolenie na działalność w niej dostała firma Isopak Poland sp. z o.o. Spółka kupiła w Radomsku teren o powierzchni 1 ha, zamierza na nim zainwestować 12 mln zł.
Aquila Radomsko produkuje w ŁSSE tekturę falistą

Aquila Radomsko produkuje w ŁSSE tekturę falistą ©Jacek Dróżdż

Isopak działa już w Łodzi, jest producentem opakowań ze styropianu. Firma wytwarza opakowania dla potrzeb firm produkujących AGD, meble, RTV oraz elementy izolacyjne dla potrzeb budownictwa. Po uruchomieniu nowej produkcji w Radomsku Isopak będzie m.in. dostawcą opakowań dla zlokalizowanego w radomszczańskiej podstrefie zakładu Indesit, produkującego pralki i zmywarki.

Po transakcji z Isopakiem do miejskiej kasy wpłynęły 2 mln zł. A zanosi się na to, że będą następne, bo do ŁSSE oraz do urzędu miasta wpłynął kolejny list intencyjny.

- Tym razem firma jest zainteresowana zakupem półtorahektarowej działki na prowadzenie działalności - wyjaśnia Jarosław Wojdełko z biura obsługi inwestora w magistracie.


W tym roku Radomsko sprzedało dwie działki w strefie. Ziemię kupił Isopac, a 6 mln zł miasto zarobiło na transakcji z włoską firmą Manuli Hydraulics. Kolejne 2 mln zł za swoją działkę, położoną tuż przy terenach strefy zapłacił także McDonalds. Na szczęście miejsca w radomszczańskiej podstrefie ŁSSE na razie nie brakuje.

Firmy mają do dyspozycji jeszcze ok. 56 ha. Kolejne 33 ha położone w pobliżu strefy należą do miasta, które inwestuje w strefowe tereny, budując m.in. drogi i kanalizację. Ostatnia spora inwestycja to budowa odwodnienia wraz ze zbiornikiem retencyjnym. Warto dodać, że część pieniędzy na infrastrukturę przekazuje do Radomska sama Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna.

- ŁSSE przekazała nam 4,5 mln zł. Za te pieniądze wykonaliśmy kanalizację deszczową, zbiornik retencyjny oraz oświetlenie - wylicza Jan Gustalik, miejski skarbnik.

Dzięki strefie dodatkowo zarabia także miasto. Co roku pieniędzy jest więcej. W tym roku budżet Radomska wzbogacił się z podatków płaconych przez firmy ze strefy o ok. 3,7 mln zł, w przyszłym roku będzie to kwota nieco wyższa, ok. 4 mln zł.

W ŁSSE w Radomsku zainwestowali już Indesit (producent sprzętu agd), Press Glas (wytwarzający szyby zespolone), Bora (kooperant Indesitu), Padav (wiązki kablowe), Aquila (tektura falista). Cortizo (profile okienne), Manuli Hydraulics (specjalistyczne maszyny i systemy hydrauliczne), HSV (opakowania ze styropianu). Mroźnię w Radomsku ma także Frigo Logistics. W sumie zakłady w strefie dają zatrudnienie około 2 tys. osób.

Trzeba nadmienić również, że chociaż strefa ekonomiczna to wydzielony teren, w niedalekiej od niego odległości mocno osiadły jeszcze Leitz i JYSK. Szczególnie widoczna jest druga z tych firm, która wybudowała dwa imponujące, prawie 40-metrowe magazyny wysokiego składowania. Już teraz magazyny JYSK w Radomsku należą do największych w Europie Środkowo-Wschodniej.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo