18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cięcia w szpitalu im. Rydygiera. Położne stracą część pensji

Joanna Barczykowska
We wtorek sąd rozpatrzył pozew złożony przez 15 położnych ze szpitala. W czwartek będzie kolejna rozprawa
We wtorek sąd rozpatrzył pozew złożony przez 15 położnych ze szpitala. W czwartek będzie kolejna rozprawa Łukasz Kasprzak
Sąd stwierdził we wtorek, że w trudnej sytuacji szpitala im. Rydygiera, obniżka pensji jest uzasadniona. Położne zapowiadają apelację.

Położne i pielęgniarki z Miejskiego Szpitala im. Rydygiera nie zgadzają się na obniżkę pensji o 15 proc. Takie rozwiązanie proponuje im dyrekcja placówki i wydział zdrowia Urzędu Miasta Łodzi, któremu szpital podlega. Blisko 60 położnych i pielęgniarek złożyło w styczniu pozew przeciwko szpitalowi do sądu pracy. Taką decyzję podjęli pracownicy, którzy dostali od dyrekcji wypowiedzenie warunków umów o pracę. Sąd nie przychylił się jednak do wniosku położnych i oddalił ich pozew.

- Decyzja o obniżce pensji dla wszystkich pracowników w trudnej sytuacji finansowej, w której znalazł się Miejski Szpital im. Rydygiera w Łodzi, jest uzasadniona. W tym przypadku nie można też mówić o zwolnieniach grupowych, ponieważ wypowiedzenie dotyczy tylko warunków umowy o pracę, a konkretnie obniżenia pensji, a nie zamiaru zwolnienia z pracy położnych. Szpital takich zamiarów ewidentnie nie ma, ponieważ wtedy placówka nie spełniałaby warunków stawianych przez NFZ - stwierdził we wtorek sędzia Sądu Rejonowego dla Łodzi Śródmieścia, uzasadniając oddalenie pozwu.

Wyrok nie satysfakcjonuje pracowników szpitala, którzy zdecydowali się na wniesienie apelacji. We wtorek na wokandzie zapadł pierwszy wyrok w sprawie 15 położnych. W czwartek sąd rozpatrzy sprawę kolejnych 14 osób. Łącznie do czerwca mają się rozstrzygnąć cztery sprawy dotyczące obniżek pensji pielęgniarek i położnych w miejskim szpitalu. Na obcięcie pensji zgodzili się tylko lekarze i pracownicy administracji. Ci od stycznia dostają niższą wypłatę. Położne będą miały zmniejszone wynagrodzenie od 1 maja. Wtedy bowiem kończy się okres wypowiedzenia.

Obniżka pensji jest częścią planu restrukturyzacji, który opracował wydział zdrowia UMŁ. Obniżka wynagrodzeń ma poprawić sytuację finansową szpitala, który przygotowywany jest do komercjalizacji. Lecznica ma zostać przekształcona w spółkę jeszcze przed konkursem w Narodowym Funduszu Zdrowia, który planowany jest jesienią.

- Placówka ma zostać przekształcona 1 lipca. Wszystko idzie zgodnie z planem. Chcemy uratować ten szpital, a obniżenie pensji pracowników jest konieczne, żeby budżet się bilansował. 30 proc. załogi zgodziło się na to od razu i dzięki temu od stycznia mamy pierwsze oszczędności. Zwiększyła się też liczba porodów do ok. 130 miesięcznie. To dobre znaki - mówi Ewa Wiesetek-Piotrowska, dyrektor szpitala i dodaje, że po komercjalizacji i poprawie wyników finansowych szpitala za rok będzie chciała podwyższyć pensje o te 15 proc.

Położnych to nie przekonuje. Dzisiaj ich średnia pensja podstawowa nie przekracza 2,5 tys. zł brutto, a najniższa wynosi zaledwie 1,96 tys. zł brutto. Po obniżce wynagrodzenia będzie im brakowało na podstawowe wydatki. Zapowiadają więc apelację.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki