Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Profilaktyka raka piersi. Jak się badać? [PORADNIK]

Dorota Domienik
Trzydzieści minut miesięcznie w zaciszu własnego domu i jedna wizyta lekarska w roku wystarczą, by zminimalizować ryzyko zachorowania na raka piersi. I chociaż teoretycznie wszystkie kobiety wiedzą, jak ważna jest profilaktyka, nie stosują się do tych zaleceń, bo „ich to nie dotyczy". Owszem - nie będzie, jeśli o to zadbamy. W leczeniu raka piersi najważniejsza jest wczesna diagnoza wszelkich zmian oraz szybka reakcja.

Największa zachorowalność na raka piersi występuje u kobiet pomiędzy 45. a 69. rokiem życia. Jednak w każdej grupie wiekowej należy poświęcić raz w miesiącu czas na samobadanie. Poprzez dotyk i ucisk badanych miejsc kobieta sama może ocenić, czy nie wyczuwa zmian w ich strukturze.

Samobadanie

Samobadanie należy wykonywać raz w miesiącu, najlepiej do 7 dni po menstruacji, jeśli jeszcze występuje. W pierwszej kolejności powinno się uważnie obejrzeć piersi w lustrze. W trakcie obserwacji należy zwrócić uwagę na wszelkie zmiany, przebarwienia skóry i wygląd brodawek: czy nie są wciągnięte, czy nie wycieka z nich wydzielina, czy nie pojawiły się żadne zgrubienia? Po pierwszym etapie samobadania należy skupić się na kształcie piersi, ich symetrii oraz ewentualnych deformacjach.

Najlepszym sposobem wykonania badania jest przybranie pozycji leżącej z prawą, a następnie lewą ręką podłożoną pod głowę. Należy sprawdzić uważnie oba gruczoły piersiowe, macając i uciskając piersi, starając się wyczuć, czy nie wyczuwamy w ich tkance zmian. Podczas badania dłoń powinna zataczać kręgi od brodawki w kierunku zewnętrznym oraz z powrotem, następnie w górę i w dół. Na koniec należy zbadać okolicę nadobojczykową i pachową sprawdzając, czy nie wyczuwa się powiększonych węzłów chłonnych. Taka kontrola zajmie nam ok. 30 minut.

Jeśli stwierdzimy jakiekolwiek zmiany w obrębie tkanek sutka, obecność wydzieliny z brodawki lub powiększenia węzłów w okolicach pachowych, należy pilnie skonsultować się z lekarzem. Jeśli i on uzna, że dzieje się coś podejrzanego, może zlecić dodatkowe badania: USG oraz mammografię. Oba badania są nieinwazyjne i bezpieczne, dlatego też kobiety nie powinny się ich bać.

Mammografia

Mammografia jest badaniem, dzięki któremu najczęściej wykrywa się zmiany w piersiach. Zaleca się je wszystkim kobietom po 40. roku życia, raz na dwa lata. Wskazane jest ono także dla kobiet młodszych, poniżej 40. roku, jeśli w ich najbliższej rodzinie wystąpiły przypadki zachorowania na raka piersi bądź raka sutka. Decyzja o mammografii powinna być jednak poprzedzona konsultacją u specjalisty. Samo badanie polega na prześwietleniu piersi niewielką dawką promieni RTG. Jest ono całkowicie bezpieczne, dlatego też kobiety nie powinny go unikać.

Podczas badania pacjentka jest proszona o umieszczenie kolejno każdej z piersi na specjalnej płytce. Następnie technik radiolog dociska ją z umiarkowaną siłą płytką kompresyjną. Posługując się tradycyjnym aparatem można wykryć guzki wielkości 3 mm. Nowoczesne mammografy cyfrowe pozwalają rozpoznać zmiany już wielkości 1 mm. W obu przypadkach badanie przeprowadza się podobnie. Różnica polega na tym, że obraz z aparatu cyfrowego uzyskujemy na ekranie monitora, a nie na kliszy fotograficznej. Dzięki temu można go dowolnie powiększyć, oglądać pod różnymi kątami i w wybranych fragmentach. Ponieważ pozostaje w bazie komputera, można porównać wyniki uzyskane podczas poprzednich badań.

USG piersi

Badanie ultrasonograficzne piersi powinno się przeprowadzać regularnie. Jest ono jednym z elementów profilaktyki raka piersi i jest całkowicie bezbolesne. Pozwala natomiast wykryć raka sutka oraz guzki w piersiach we wczesnym etapie rozwoju. Nie trzeba się też do niego specjalnie przygotowywać. Można je przeprowadzić w każdym dniu cyklu miesiączkowego.

Podczas wizyty lekarz przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem. Warto pamiętać, że USG piersi jest nieszkodliwe dla zdrowia. Przebieg badania nie jest skomplikowany. Wykonywane jest w pozycji leżącej. Piersi smarowane są żelem, po czym lekarz delikatnie przesuwa po każdej z nich głowicą. Wykonuje ruchy w każdym kierunku, w celu dokładnego zbadania piersi. Bada też doły pachowe by sprawdzić, czy węzły chłonne nie są powiększone. Dzięki temu ma możliwość wykrycia zmian mierzących od 0,5 milimetrów i odróżnić guz nowotworowy od torbieli.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki