18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Noblista Gabriel Garcia Márquez nie żyje. Miał 87 lat

KS
17 kwietnia 2014 roku - w wieku 87 lat - zmarł Gabriel Garcia Márquez, kolumbijski pisarz, laureat Nagrody Nobla. O śmierci pisarza poinformowały meksykańskie gazety. Pisarz od kilkunastu dni przebywał w meksykańskim szpitalu, miał infekcje płuc i dróg moczowych. Był odwodniony.

Gabriel José de la Concordia García Márquez urodził się 6 marca 1927 roku. Karierę rozpoczął jako dziennikarz w gazetach „El Heraldo” i „El Universal”. Był także reporterem w kolumbijskim dzienniku „El Espectador” i korespondentem zagranicznym. Pisał reportaże z Rzymu, Paryża, Barcelony, Caracas i Nowego Jorku.

W 1955 roku powstała "Szarańcza" i reportaże "Opowieść rozbitka", które najpierw publikowano na łamach „El Espectador”, a piętnaście lat później wydano je w formie książki.

Najbardziej znaną powieścią Márqueza jest "Sto lat samotności" (1967 rok). Pablo Neruda nawał tę powieść „najważniejszym dziełem literatury hiszpańskojęzycznej od czasów Don Kichota”, a styl w jakim została napisana nazwano „realizmem magicznym”.

W 1982 roku, Gabriel Garcia Márquez otrzymał literacką Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za „powieści i opowiadania, w których fantazja i realizm łączą się w złożony świat poezji, odzwierciedlającej życie i konflikty całego kontynentu”.

Miłość w czasach zarazy - film na podstawie prozy Gabriela Márqueza

W 1999 roku zdiagnozowano u pisarza chorobę nowotworową. To skłoniło go do spisywania wspomnień. I tak w 2002 roku powstała pierwsza z trzech zamierzonych autobiograficznych książek: "Żyć, żeby opowiadać o tym". Dwa lata później ukazała się "Rzecz o mych smutkuch dziwkach" - najprawdopodobniej była to ostatnia napisna przez Márqueza książka. W 2012 na łamach „The Guardian”, brat pisarza, Jaime Garcia, miał wyznać, że pisarz cierpi na demencję i to może oznaczać koniec jego kariery.

Gabriel García Márquez znany był także ze swojej przyjaźni z kubańskim rewolucjonistą i dyktatorem Fidelem Castro. Wcześniej, przede wszystkim w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, sympatyzował z grupami rewolucjonistów działającymi w różnych krajach Ameryki Łacińskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski