Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Socjolog kultury: Komercja nie daje rady świętom wielkanocnym

rozm. Piotr Brzózka
Krzysztof Szymczak
Z profesorem Zbigniewem Bokszańskim, socjologiem kultury z UŁ, rozmawia Piotr Brzózka.

W odróżnieniu od świąt Bożego Narodzenia, Wielkanoc oparła się komercji. Dlaczego?
Boże Narodzenie przypada o innej porze, gdy pogoda zatrzymuje ludzi w domu, po drugie okres świąteczny jest wtedy dłuższy niż w przypadku Wielkanocy. To też koniec roku, czas przecen - to wszystko daje komercji większe pole, by grudniowe święta wypełnić różnymi towarami. Ale przede wszystkim bardzo silna jest presja tradycji. Obdarowywanie się prezentami na Boże Narodzenie jest związane z tradycją wbudowaną w obrzędowość wywodzącą się z chrześcijaństwa. Jest przecież postać biskupa Mikołaja, dobrotliwego staruszka, który obdarowywał prezentami. To jest mocno wbudowane w naszą obyczajowość. Niczego podobnego nie udało się znaleźć w przypadku świąt wielkanocnych, a komercja, handel są za słabe, żeby stworzyć warstwę mitologiczną, która wzmacnia i podtrzymuje zwyczaje. Dlatego nie sądzę, żeby udało się zmienić charakter Wielkanocy. A poza tym te święta sprzyjają ruchliwości, nie rodzinnej, a prywatnej, ludzie raczej chcą gdzieś wyjechać.

Jeszcze jeden długi weekend?
Sformułowałbym tezę, że te święta sprzyjają bardziej indywidualnym sposobom spędzania, atmosfera sprzyja wyjazdom. Z badań nad obyczajowością współczesną wynika, że te święta są mniej rodzinne, ludzie rzeczywiście chcą wykorzystać ten czas. To raczej przedłużony week-end, choć nietypowy. To święto opiera się komercji, ale trudno mu obronić się przed naporem współczesnych obyczajów. Wbrew temu, co nakazuje tradycja chrześcijańska, bo przecież to bardzo znaczące święto w obrzędowości.

To znaczy, że gdyby Pan zrobił badania i zapytał o symbol świąt wielkanocnych, to częściej niż o zmartwychwstałym Chrystusie, usłyszałby Pan o zajączku wielkanocnym lub pięknej pogodzie?
Nie. 93 procent Polaków przyznaje się do więzi z chrześcijaństwem, więc większość odpowiedziałaby wskazując na tradycję religijną. Bardzo znaczący odsetek ludzi mówi, że te święta się kojarzą ze zmartwychwstaniem Chrystusa. Choć, jaka jest siła tych deklaracji, co się za nimi kryje - nie wiem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki