Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nagradzana "Ida" już na dvd. Znakomite kino dla wrażliwych

Dariusz Pawłowski
Agata Kulesza stworzyła w filmie wyśmienitą, zapadająca w pamięć kreację ciotki głównej bohaterki - Wandy, która była okrutnym sędzią w czasach stalinowskich
Agata Kulesza stworzyła w filmie wyśmienitą, zapadająca w pamięć kreację ciotki głównej bohaterki - Wandy, która była okrutnym sędzią w czasach stalinowskich Opus Film
Ten film jest jednym z największych sukcesów polskiej kinematografii ostatnich lat. "Ida" wyreżyserowana przez Pawła Pawlikowskiego, mieszkającego obecnie w Londynie polskiego twórcę, zdobyła (i nadal zdobywa) liczne nagrody na festiwalach, m.in. Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, nagrodę Fipresci na festiwalu w Toronto, Grand Prix London Film Festival.

Wyróżnieniami obsypano też aktorów i samego reżysera. A obraz został wyprodukowany przez łódzkie studio Opus Film, zdjęcia zaś kręcono m.in. w Łodzi i Zgierzu.

Warto podkreślić, że film zyskał również uznanie publiczności. Co ciekawe, szczególnie dobrze przyjęła go francuska widownia: film obejrzało tam ponad 300 tys. osób.

"Ida" to opowieść o młodej kobiecie, sierocie wychowywanej przez siostry zakonne, która planuje przyjąć zakonne śluby. Historia toczy się w Polsce w latach 60. XX wieku. Anna odkrywa swoje żydowskie korzenie, a jednocześnie za namową przełożonej układa na nowo rodzinne relacje. Spotkanie z ciotką rozpoczyna nową drogę kobiety, na której spotka nie tylko nowe fakty dotyczące jej pochodzenia, ale też uczucie, jakiego się nie spodziewała.

Nie było zaskoczeniem, że tegoroczna edycja Polskich Nagród Filmowych Orły 2014 okazała się triumfem dla reżysera Pawła Pawlikowskiego i jego aktorów. Obraz zdobył nagrodę w najważniejszych kategoriach: najlepszy film, najlepsza główna rola kobieca (Agata Kulesza), najlepsza reżyseria (Paweł Pawlikowski).

Przejmująca fabuła, wysmakowane obrazy (autorami zdjęć są Ryszard Lenczewski i Łukasz Żal) nawiązujące klimatem do największych osiągnięć w historii polskiej kinematografii oraz wybitne kreacje aktorskie składają się na film, którego nie można obejrzeć bez zachwytu. To wyrafinowana produkcja, wyraźnie odcinająca się na tle większości ostatnich polskich filmów.

Paweł Pawlikowski operuje własnym językiem, wiele od widza oczekuje, ale zarazem dużo mu daje. Przy całej artystycznej formie, to niezwykle dotykająca historia zwykłych ludzi, o pogmatwanych życiorysach, zdarzeniach, których nie da się zapomnieć, czynach, których nie da się wybaczyć. Fascynujące, wyjątkowe kino, które odbudowuje wiarę w polską kinematografię. Warto zobaczyć, jak się sprawdza w domowych warunkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki