Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Manufaktura na Europejskim Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego [ZDJĘCIA]

Alicja Zboińska
Manufaktura i Muzeum Fabryki w Łodzi dołączyły do Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego - ERIH. Jest to największa baza informacji o postindustrialnych miejscach, budynkach i kompleksach fabrycznych. Łączy wyjątkowe przestrzenie o industrialnym charakterze, które są rekomendowaną atrakcją turystyczną w danym regionie.

Manufaktura otrzymała najważniejszą kategorię tzw. punktu kotwicznego, czyli anchor, która przyznawana jest po ścisłej weryfikacji przez grono ekspertów. To duże wyróżnienie, gdyż sieć ERIH to ponad tysiąc obiektów w 43 krajach, a tylko 78 zostało określonych mianem anchor.

Podczas weryfikacji oceniane jest m.in. znaczenie historyczne, oferta dla turystów oraz organizacja wystaw i wydarzeń kulturalnych. Kategorię stosuje się, by wyróżnić "kamienie milowe" industrializacji, czyli miejsca kluczowe dla przemysłu i atrakcyjne dla podróżników. Manufaktura to czwarty taki obiekt w Polsce i jedyny w kategorii "Włókiennictwo".

- Włączenie Manufaktury, w tym Muzeum Fabryki, do Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego jest dla nas bardzo ważne - mówi Sławomir Murawski, dyrektor centrum. - Jesteśmy dumni z tego, że funkcjonujemy w historycznym miejscu, na terenie dawnego imperium przemysłu włókienniczego. Kompleks stworzony przez Izraela Poznańskiego został tak odrestaurowany, by zachować atmosferę dziewiętnastowiecznej Łodzi. Dokładamy wszelkich starań, aby pielęgnować historię Manufaktury, ponieważ to ona wzmacnia wyjątkowość tego miejsca - dodaje.

Na terenach dawnej fabryki Poznańskiego, mieści się ponad 300 lokali, w tym butiki, restauracje, kawiarnie, teatr i muzea. Przemysłowy charakter tego miejsca jest podkreślony przez ceglane XIX-wieczne budynki.

Wizyta w Muzeum Fabryki pozwala poznać historię sukcesu łódzkiego fabrykanta, technikę produkcji tkanin bawełnianych. Można się także dowiedzieć się, jak wyglądała praca robotników i zobaczyć pracujące zabytkowe krosna. W Muzeum Fabryki odbywają się również spotkania historyczne i wydarzenia edukacyjne, których celem jest przekazywanie wiedzy dotyczącej tradycji regionu, umacnianie tożsamości z miastem, a także nauczanie o zawodach włókienniczych i produkcji tkanin.

Dzielnica jubilerów i Ferropolis

Celem Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego jest promowanie miejsc najsilniej związanych z industrializacją i najważniejszych dla rozwoju przemysłowego. Większość tzw. obiektów kluczowych, które stanowią podstawę systemu, zlokalizowanych jest w sercu dawnej rewolucji przemysłowej w Wielkiej Brytanii, Belgii, Holandii, Niemczech i Luksemburgu.

Sieć wyznacza także ścieżki tematyczne oraz regionalne. Na europejskim szlaku znajdują się m.in. Dzielnica Jubilerów w Birmingham, Browar Heineken i Ferropolis miasto z żelaza w Gräfenhainichen, czyli muzeum gigantycznych maszyn z dawnej kopalni węgla brunatnego.

Łódzkie centrum z odznakami

Włączenie Manufaktury i Muzeum Fabryki do Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego to nie jedyne sukcesy centrum w dziedzinie turystyki biznesowej i rekreacyjnej.

W 2006 roku Manufaktura otrzymała tytuł Polskiego Produktu Turystycznego Roku. W 2010 roku przypadł jej Złoty Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej. W zeszłym roku natomiast Ministerstwo Sportu i Turystyki wyróżniło łódzką Manufakturę honorową odznaką "Za Zasługi dla Turystyki".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki