Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczyna się matura 2014. W poniedziałek język polski

Maciej Kałach
Antoni Rosjan z II LO w Łodzi w długi weekend nie rozstawał się z książkami. Chce zostać weterynarzem, więc zdaje m.in. biologię
Antoni Rosjan z II LO w Łodzi w długi weekend nie rozstawał się z książkami. Chce zostać weterynarzem, więc zdaje m.in. biologię Grzegorz Gałasiński
Prawie 22 tysiące absolwentów ogólniaków i techników z województwa łódzkiego otworzy w poniedziałek arkusze, zawierające zestaw pytań z języka polskiego na poziomie podstawowym. Tym samym rozpocznie się ostatnia w liceach matura, oparta na starej podstawie programowej - absolwenci ogólniaków w 2015 roku napiszą już inne egzaminy.

Według obecnej formuły, aby uzyskać świadectwo dojrzałości, należy zaliczyć 3 obowiązkowe egzaminy pisemne (oprócz podstawy z języka polskiego, także ten sam poziom matematyki oraz wybranego języka obcego) i 2 egzaminy ustne (z języka polskiego oraz obcego). Do tego dochodzi zdawanie przedmiotów nieobowiązkowych - dobieranych przez maturzystów zgodnie z ich planami, dotyczącymi studiowania.

Najważniejsza zmiana na maturze 2015 w ogólniakach (do techników wejdzie w 2016 roku, bo nauka w nich trwa rok dłużej) to rezygnacja z tzw. prezentacji maturalnej jako formy zdawania ustnego egzaminu z polskiego.

Kolejna nadchodząca zmiana na maturze dotyczy zmuszenia absolwentów do zdawania co najmniej jednego przedmiotu nieobowiązkowego (chociaż uzyskanie nawet 0 punktów z takiego testu, jak obecnie, nie przeszkodzi w odbiorze świadectwa dojrzałości). MEN argumentuje, że w ten sposób poszerzy horyzonty części uczniów: tych, którzy teraz na maturze ograniczają się do części obowiązkowej. Jednak ze środowiska dyrektorów techników można usłyszeć komentarze, że ministerstwo edukacji zapomniało o istnieniu w tych placówkach egzaminów zawodowych - w technikach uczniowie zajęci są także zdobywaniem fachu i może właśnie dlatego często nie wybierają przedmiotu dodatkowego na maturze.

W województwie łódzkim za przebieg matury odpowiada Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łodzi. Danuta Zakrzewska, jej dyrektor, opowiada, że OKE odbiera sporo telefonów od zaniepokojonych absolwentów.

- Proszą, abyśmy zwracali szczególną uwagę na ich szkołę, bo, niestety, nie wierzą w uczciwość swoich nauczycieli - opowiada Zakrzewska.

I wyjaśnia, że część placówek OKE rzeczywiście ma bardziej na oku. Powodem wysłania wzmocnionej kontroli czuwającej nad przebiegiem egzaminu mogą być nieprawidłowości w ubiegłych latach lub nieterminowe zgłoszenie absolwentów do egzaminu. Jednak dyrektor Zakrzewska przed maturą 2014 jest optymistką. W ostatnich latach nie było bowiem przypadków masowych unieważnień egzaminów, dokonywanych z powodu niesamodzielności ucznia. Wprawdzie w 2013 roku było ich w województwie łódzkim 13 (o 4 więcej niż w 2012 r.), jednak np. w 2011 - 113, zaś w 2010 - 67.

W ubiegłym tygodniu grupa hakerów przesyłała do mediów informacje, że wykradła z serwerów Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie treści, które pojawiają się na maturze 2014.

- Jakikolwiek z przygotowanych arkuszy egzaminów maturalnych nie został wykradziony - oświadczyła jednak Joanna Dębek, rzeczniczka MEN.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki