18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybieramy Miss Polonię. Seks bomby na start!

Joanna Barczykowska
Jakub Pokora
W sobotę w Łodzi odbywa się 35. edycja konkursu Miss Polonia. Wśród 18 kandydatek startuje łodzianka Zuzanna Brzezińska, Miss Polonia Województwa Łódzkiego. Kto zdobędzie koronę najpiękniejszej? Zdecydują widzowie TVP.

Kult piękna i gala uśmiechów. O historii Miss Polonia krążą już legendy. Jedno jest pewne - miłośników kobiecej rywalizacji i gracji wciąż przybywa. Polacy bardzo szybko docenili urodę swoich krajanek i już w 1929 roku postanowili zorganizować konkurs, w którym nagrodą będzie korona najpiękniejszej. W sobotę w Łodzi odbędzie się już 35. edycja konkursu, a trzecia organizowana w naszym mieście. W Hali Expo zaprezentuje się 18 kandydatek. Wśród nich będą przedstawicielki 16 województw, Miss Polonia Litwy i Miss Internetu. Dziewczyny będą walczyły o wyjazd na konkurs Miss Universe. Łódź będzie reprezentowała Zuzanna Brzezińska, Miss Polonia Województwa Łódzkiego. Ma 23 lata i jest studentką V roku polonistyki na Uniwersytecie Łódzkim.

ZOBACZ ZDJĘCIA

Która dziewczyna ma największą szansę na koronę?
- Będziemy szukać dziewczyn, które mają nietypową urodę. Taką, która daje się zauważyć i daje się zapamiętać. Musimy patrzyć na dziewczyny pod kątem wymogów międzynarodowego konkursu. Na Miss Universe największe szanse mają seksbomby. To konkurs opanowany przez Wenezuelki, które najwięcej razy zdobyły koronę. Wenezuelki mają piękne włosy, mocną budowę ciała, wydatne piersi i ostre rysy. Myślę, że Polki z powodzeniem mogą z nimi konkurować - mówi Barbara Tatara, Miss Polonia 2007 i juror w edycji konkursu 2010. Mimo że konkurs Miss Polonia liczy sobie już 81 lat, to kanon piękna nie zmienił się rewolucyjnie. - Teraz nosi się inne stroje, mniej kolorowe makijaże, ale nadal szuka się dziewczyn o pełnych ustach, dużych oczach, długich włosach i proporcjonalnej budowie. Ale diabeł tkwi w szczegółach. Gdyby Aneta Kręglicka pokazała się dziś w takim stroju i makijażu, jak w 1989 roku, to nikt by na nią nie spojrzał. Teraz stawia się na bardziej naturalne dziewczyny - mówi Dorota Gardias, finalistka Miss Polonia 1999.

Dlaczego chcemy miss?
Pierwszy lokalny konkurs piękności odbył się pod koniec XIX wieku w Spa w Belgii. Pierwszym międzynarodowym konkursem piękności w Europie i na świecie był konkurs Miss Europe, który odbył się po raz pierwszy w Paryżu w latach dwudziestych. W latach 50. powstały dwa największe światowe konkursy piękności - w 1951 roku Miss World, a rok później, w 1952 r., Miss Universe. Konkurs Miss Polonia należy do najstarszych tego typu imprez na świecie i jest starszy od najbardziej dziś znanych Miss World i Miss Universe o ponad dwadzieścia lat. Mało kto wie, że autorem nazwy konkursu: Miss Polonia jest literat Tadeusz Boy-Żeleński.

W Polsce pięknych kobiet nie brakuje, dlatego zainteresowanie konkursem nie słabnie od wielu lat. Od 1983 roku do konkursu zgłosiło się ponad 70 tys. uczestniczek. Każda chciałaby dostać koronę. Przez ten czas tytuł Miss Polonia nosiły 34 Polki. Choć tytuł przyznawany jest dożywotnio, korona przechodzi z rąk do rąk. I wcale nie jest lekka. Korona najpiękniejszej waży 1,6 kilograma. Choć piękna nie da się zmierzyć, można stwierdzić, że najpiękniejsze Polki mieszkają w Szczecinie. Mieszkanki tego miasta zdobyły koronę aż czterokrotnie. Najmłodsza miss miała 18, a najstarsza 25 lat. Wśród najpiękniejszych Polek można też znaleźć najpopularniejsze znaki zodiaku. Dominują Skorpiony, Bliźnięta, Koziorożce i Raki. Najczęściej misski mają nogi aż do nieba, ale to nie przeszkodziło tym niższym pochwalić się swoimi atutami. Najniższa Miss Polonia ma 170 cm wzrostu.
Miss za wszelką cenę
Choć większość kandydatek zapewnia, że nie ma między dziewczynami rywalizacji, a na zgrupowaniach panuje miła atmosfera, o zaciętej rywalizacji najpiękniejszych krążą już legendy. - Brałam udział w konkursie Miss Polonia 1999 i od początku czuło się napięcie. Już na zgrupowaniu pojawiły się grupki, niesnaski, a nawet małe awantury. Na początku myślałam, że to tylko mity, opowiadane przez starsze koleżanki, żeby odstraszyć nowe dziewczyny. Najgorzej było przed galą finałową. Trudno było oczekiwać od dziewczyn wsparcia. Oczywiście nie od wszystkich, bo zdarzają się takie, które zawsze zaoferują pomoc - opowiada Dorota Gardias. Walka o koronę stała się nawet fabułą jednego z seriali telewizyjnych, który cieszył się niezwykłą popularnością. Telewizja Polsat wyemitowała serial "Zostać miss", którego osią stała się walka o koronę Miss Venus. W role kandydatek w konkursie wcieliły się znane polskie aktorki m.in. Małgorzata Socha, Aleksandra Nieśpielak i Dominika Figurska. Jedną z uczestniczek zgrupowania zagrała Agnieszka Włodarczyk, która brała wcześniej udział w konkursie Miss Polski Nastolatek i znała atmosferę pracy na castingach. Na szczęście życie to nie film i nikt nie odcina już koleżankom ramiączek od sukienki i nie wkłada szpilek do butów. Trzeba jednak trzymać rygor.

- Gala finałowa to misternie przygotowany show. Nad wszystkim czuwają styliści i to oni rozdzielają ubrania, buty i dodatki. Nie ma możliwości, żeby dziewczyny miały do nich dostęp - tłumaczy Oliwia Piątek z Agencji Impresaryjnej Igo-Art, która jest odpowiedzialna za organizację konkursu w Łodzi.
- Poza tym musi być dyscyplina i dziewczyny wiedzą, że trzeba się tego trzymać. Choć miss zostanie tylko jedna, cała gala to zbiorowe dzieło. Żeby wszystko wyszło dobrze, dziewczyny muszą ze sobą współpracować.

Co robią teraz miss?
Koronę najpiękniejszej nosiły Aneta Kręglicka, Ilona Felicjańska, Ewa Wachowicz, Renata Gabrielska i Dorota Gardias. Jak zmieniło się ich życie po koronie? Co robią teraz najpiękniejsze Polki? Aneta Kręglicka prowadzi własną agencję PR, jest twarzą reklamową firmy Apart. Ewa Wachowicz prowadzi w telewizji Polsat program "Ewa gotuje", Renata Gabrielska pracuje jako modelka i występuje w filmach, a Dorota Gardias-Skóra jest prezenterką telewizji TVN i zapowiada pogodę w TVN Meteo. Czy to wszystko dzięki koronie?

- Trudno powiedzieć, że korona zagwarantowała mi przyszłość, ale na pewno pomogła mi w karierze - mówi Gardias. - Zaraz po wyborach dostałam kilka propozycji prowadzenia imprez, a potem zgłosiła się po mnie telewizja. Musiałam jednak włożyć w to wiele pracy.
Taniec z misskami
Najsilniejsza reprezentacja najpiękniejszych i co najważniejsze utytułowanych Polek pojawiła się w programie "Taniec z gwiazdami". Producenci dobrze wiedzieli co robią, bo piękne kobiety w zmysłowym tańcu umiejętnie podnosiły oglądalność, sprawiając, że program doczekał się już 12. edycji. W telewizji tańczyła już Aneta Kręglicka, zdobywczyni tytułu Miss Polonia i Miss World w 1989 roku. Kolejna była Ewa Wachowicz, Miss Polonia i III wicemiss World w 1992 roku. Obie panie zajęły w tanecznej konkurencji siódme miejsce. Na zabawę na parkiecie zgodziła się też Ilona Felicjańska, II wicemiss Polonia z 1993 roku, Dorota Gardias-Skóra, finalistka Miss Polonia 1999 i Francys Baraza Sudnicka, Miss Polonia 2005. Największą sympatię widzów zdobyła Dorota Gardias--Skóra, która wygrała nie tylko kryształową kulę i luksusowy samochód, ale także prowadzenie letnich i zimowych programów w stacji TVN. Miss dzielnie wspierały "Taniec z gwiazdami", a program dał im dużą popularność. Niewielu wie, że program "Taniec z gwiazdami" z wyborami miss wiele łączy. Program, w którym znani i lubiani rywalizują w tanecznych konkurencjach, nie jest wymysłem polskim. Jego ojcem i pomysłodawcą jest nieżyjący już dziś Eric Morley. Brytyjczyk był także pomysłodawcą i wieloletnim szefem konkursu Miss Świata. Taneczny show nosił z początku nazwę "Strictly come dancing", potem zmieniono ją na "Dancing with the Stars". Licencja została sprzedana do 31 krajów.

Miss w negliżu
Choć w regulaminie wyborów Miss Polonia wyraźnie zapisano, że kandydatki nie mogą pokazać się w zbyt dużym negliżu, to już po konkursie chętniej uchylają rąbka tajemnicy.

- Kanony urody zmieniają się co kilka lat, ale jedna zasada pozostaje niezłomna. Kandydatki nie wyjdą na scenę w stringach czy przezroczystej bieliźnie. Nikt nie każe im się już ubierać w jednoczęściowe stroje kąpielowe, ale nie może być też zbyt dużo golizny. Gracja przede wszystkim - tłumaczy Oliwia Piątek.

Zupełnie inaczej jest po konkursie. Miss Polonie ukochali sobie redaktorzy pism dla panów.
- Piękna nie można skrywać w domu. Kobieca uroda to też sztuka - tłumaczy nam wzniośle Marcin Meller, redaktor naczelny miesięcznika "Playboy". - Sesja w Playboyu to także pamiątka dla samej kobiety, dlatego warto. Ale to zawsze indywidualna decyzja. Miss to piękne kobiety, dlatego nie może ich zabraknąć na naszych okładkach - dodaje Meller.

Pierwszy numer polskiego "Playboya", ukazał się w 1992 roku, ale laureatka Miss Polonia znalazła się na okładce amerykańskiego Playboya dwa lata wcześniej. Była to Bogna Sworowska, II wicemiss Polonia z 1987 roku. Choć Sworowska rozebrała się w USA, jako "dziewczyna ze wschodniej Europy", to jest na razie jedyną Polką, która trafiła na amerykańską okładkę. Sworowska pojawiła się także trzy lata później na okładce polskiego "Playboya", wzbudzając nie mniejsze zainteresowanie czytelników. Znaną laureatką konkursu piękności, której kształty można było podziwiać na polskiej rozkładówce, była Renata Gabrielska, I wicemiss Polonia 1993. W tym roku w majowym numerze rozebrała się też Francyz Barraza Sudnicka, Miss Polonii Wenezuelskiej z 2005 roku. Czy to nowa moda, a rozbierane sesje dodają miss prestiżu? Wiele uważa, że tak, a chętnych nie brakuje. Czy na rozkładówce zobaczymy także Zuzannę Brzezińską?

- Nie wykluczam tego. Jeśli dostałabym taką propozycję, na pewno bym się nad nią zastanowiła - mówi Zuzanna. - Kocham zdjęcia, a zwłaszcza artystyczne sesje, a na takie można liczyć w "Playboyu". Wszystko przede mną. Joanna Barczykowska

Autorem nazwy konkursu "Miss Polonia" był Tadeusz Boy-Żeleński. I miss wybrano w 1929 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki